Ακόμα μία επικράτηση για τον Ολυμπιακό, όπου μετά την εύκολη νίκη επί του ΠΑΟΚ συνέχισε αήττητος και απέναντί στον ΟΦΗ τον οποίο νίκησαν με 3-1 σετ...

Μετά το νικηφόρο πέρασμα από την Πυλαία κόντρα στον ΠΑΟΚ  (0-3σετ) στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού διπλασίασε τις νίκες της στη  Volleyleague αφού επικράτησε με 3-1 σετ (25-16, 22-25, 25-21, 25-15) του ΟΦΗ στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φίνγκερ με 26 πόντους και 71% στην επίθεση με 24/34 και ακολούθησαν ο Γκέργκι με 15 και ο Κουμεντάκης με 13, ο οποίος αγωνίστηκε ως βασικός στη θέση του Χουσάϊ με τον τελευταίο να αγωνίζεται στο φινάλε του 3ου σετ. Η προσοχή των Πειραιωτών στρέφεται στο εκτός έδρας παιχνίδι που ακολουθεί με το Φοίνικα Σύρου την Κυριακή 17 Νοεμβρίου (16:30) για την 3η αγωνιστική της Volleyleague.

Με 6 άσσους πήρε εύκολα το 1ο σετ

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και πίεσαν από το σερβίς πετυχαίνοντας έξι άσσους στο 1ο σετ με τους Γκέργκι και Κουμεντάκη να παίρνουν από 2 και Φίνγκερ, Βουλκίδη από έναν. Ο Φίνγκερ ήταν παράλληλα και ο πρώτος σκορερ στο διάστημα αυτό με 6 πόντους και 5/6 επιθέσεις, ενώ ακολουθούσε ο Κουμεντάκης με 5 (3/6 επ.). Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός απέκτησε από την αρχή το προβάδισμα το οποίο διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ. Ο Κουμεντάκης πέτυχε το 21-13, ο Πετρέας με πρώτο χρόνο έδωσε το πρώτο σετ μπολ στον Ολυμπιακό για το 24-15 για να τελειώσει το σετ με 25-16, ύστερα από σερβίς του Ρουμελιωτάκη που κατέληξε στο φιλέ.

Ισοφάρισε ο ΟΦΗ

Εκ διαμέτρου αντίθετη με του 1ου σετ, ήταν η εικόνα της αναμέτρησης στο 2ο στο οποίο ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 19-23  και πήγαν στο τάι μπρέικ 20-24, ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 22-24 αλλά το σετ κατέληξε στον ΟΦΗ με 22-25 για την ισοφάριση σε 1-1 στα σετ.

Ανέκτησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη!

Στην 3ο σετ, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα αποκτώντας το προβάδισμα. Οι Πειραιώτες μετά το 13-13, αύξησαν τη διαφορά την οποία κρατούσαν στο +3 με +4, μέχρι το 17-13, όταν ισοφάρισε ο ΟΦΗ σε 17-17, με ένα 4-0 σερί. Το σερί αυτό σταμάτησε μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη ο οποίος έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Στο σημείο αυτό οι Πειραιώτες ξέφυγαν στο +2 με τον Χουσάι ο οποίος είχε περάσει για πρώτη φορά στο ματς, να πετυχαίνει το 22-20. Ο ΟΦΗ μείωσε σε 22-21 αλλά ο Φίνγκερ πέτυχε το 23-21 με τον Χουσάϊ να αυξάνει στο +3 το προβάδισμα στο πρώτο σετ μπολ του 3ου σετ για τον Ολυμπιακό στο 24-21. Το 25-21 διαμορφώθηκε από επίθεση άουτ του ΟΦΗ για να προηγηθεί εκ νέου με 2-1 στα σετ ο Θρύλος.  Στο 4ο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με διάθεση να ολοκληρώσουν την αποστολή τους και τα κατάφεραν, κυριαρχώντας απόλυτα. Οι Πειραιώτες απέκτησαν διαφορές ασφαλείας και έφτασαν με άνεση στο 25-15 που τους χάρισε τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 σε 1.46.  25-16 (24’), 22-25 (28’), 25-21 (30’), 25-15 (24’)

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-13, 25-16

2ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 22-25

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-20, 25-21

4ο σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Παπαλεξίου 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) Φίνγκερ 26 (24/34 επ., 2 άσσοι), Πετρέας 6 (5/8 επ.,1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (3/3 επ.), Κουμεντάκης 13 (10/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57%υπ.-38%αρ.), Γκέργκι 15 (11/22 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 48%υπ.- 29%αρ.), Κοκκινάκης –λ (69%υπ.-56%αρ.) / Βουλκίδης 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ),  Χουσάϊ 3 (3/7 επ., 75%υπ.-25%αρ.), Στιβαχτής, Ασπιώτης, Ριζόπουλος

ΟΦΗ: Ουρτάδο 2 (2/2 επ., 12%υπ.-12%αρ.), Καραμπαλί 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Τσούλαφιτς 15 (12/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) Στοροζίλοφ 2 (2/2 επ.), Ρουμελιωτάκης 9 (7/18 επ., 2 μπλοκ, 53%υπ.-43%αρ.), Τσέλιος 7 (5/6 επ., 2 άσσοι), Γκαράς –λ  (46%υπ.-33%αρ.)/ Κομητούδης, Καραντζάς, Κοσκινάς, Σαρικεϊσογλου 7 (4/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33%υπ.-21%αρ.).