Στο ντέρμπι της αγωνιστικής τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς νίκησαν με 203 σετ. Πρόβλημα στην γάμπα αποκόμισε από την αναμέτρηση η Χίπε...

Πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 3-2 σετ της αντίστοιχης ομάδας του Άρη, πετυχαίνοντας την 11η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Εντυπωσιακό ντεμπούτο με την ερυθρόλευκη φανέλα πραγματοποίησε η Ρήγκαν Χουντ, με την Αμερικανίδα ακραία να δείχνει από την πρώτη της εμφάνιση στους «ερυθρόλευκους» την ποιότητά της και ότι θα βοηθήσει την ομάδα να πετύχει τους στόχους της.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

«Μελανό» σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός της Σάσκια Χίπε στο 3ο σετ, με την Γερμανίδα να νιώθει ενοχλήσεις στη γάμπα και να μη μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα. Η Χίπε θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία, όπου θα διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού της.

Οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν για ακόμη μία φορά ότι διαθέτουν την καλύτερα ομάδα στην Ελλάδα, βγάζοντας ψυχή πρωταθλητή μέσα στο τάραφλεξ της Πυλαίας.

Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 25-14, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα την Χουντ, η οποία τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους με 61% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Ο Θρύλος μπήκε και στο δεύτερο σετ με το πόδι πατημένο στο γκάζι, ωστόσο, οι γηπεδούχες βρήκαν τις λύσεις και κατάφεραν να ισοφαρίσουν τα σετ σε 1-1 (25-22).Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα και πήρε το σετ με 28-26. Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός αντέδρασε, προηγήθηκε με 20-6, με σερί 15-0 από το 6-5 και πήρε το σετ με 25-9 , ισοφαρίζοντας σε 2-2 τον αγώνα. Στο κρίσιμο τελευταίο σετ, στη ρουλέτα του τάι-μπρέικ ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την ανατροπή και με 15-12 έκανε το 3-2 στα σετ πανηγυρίζοντας την 11η διαδοχική του νίκη στη διοργάνωση. Πρώτη σκόρερ ήταν η Χουντ με 27 πόντους και την ακολούθησαν οι Έμοντς και Γιώτα με 21 και 13 αντίστοιχα.

Τα σετ: 2-3 σε 1:44, 14-25 (18′), 25-22 (24′), 28-26 (29′), 9-25 (17′), 12-15 (16′)