Τα κορίτσια του Θρύλου πήραν μία σπουδαία νίκη απέναντι στην Βουλιαγμένη και έκαναν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος το ρεπορτάζ από την Κλεοπάτρα Χριστοδούλου.

Την Βουλιαγμένη υποδέχτηκε ο Ολυμπιακός για τον πρώτο αγώνα της Α1 του πρωταθλήματος πόλο γυναικών στο Παπαστράτειο με τις Πειραιώτισσες να κερδίζουν 9-8 την Βουλιαγμένη και με όπλο την άμυνα έκαναν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο οκτάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυναμικά και πήραν προβάδισμα στο σκορ με 1-0 με σκόρερ την Αβραμίδου. Στην συνέχεια η βουλιαγμένη απάντησε αμέσως και ισοφάρισε σε 1-1 Χαραλαμπίδη. Λίγα λεπτά αργότερα οι ερυθρόλευκες παίρνουν ξανά προβάδισμα με την Πλευρίτου να κάνει το 2-1. Αργότερα η Βουλιαγμενη ισοφαρίζει και πάλι με την Ελληνιάδη. Αργότερα η Βουλιαγμένη κερδίζει πέναλτι με την Τζενάκη να σκοράρει και να κάνει το 3-2 για την Βουλιαγμένη. ο Ολυμπιακός απαντάει αμέσως με την Πλευρίτου να κάνει το 3-3. Η Βουλιαγμένη παίρνει ξανά προβάδισμα με 4-3. λίγα λεπτά μετά η Μανωλιουδάκη θα ισοφαρίσει σε 4-4. Το οκτάλεπτο θα τελειώσει με την Κώτσια να κάνει το 4-5 για την Βουλιαγμένη.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν πολύ ισορροπημένο και μετά από 7 λεπτά βρίσκει τις «ερυθρόλευκες»  να ισοφαρίζουν με την Τσουκαλά να κάνει το 5-5. Στην συνέχεια με σουτ της  Αβραμίδου ο Ολυμπιακός κάνει το 6-5 και δίνει εκ νέου προβάδισμα για τον Θρύλο . Το δεύτερο οκτάλεπτο θα κλείσει με το γκολ της Διαμαντοπούλου να ισοφαρίζει σε 6-6 για την Βουλιαγμένη.

Στο τρίτο οκτάλεπτο μετά από πολλά λεπτά ο Ολυμπιακός παίρνει προβάδισμα με την Ασημάκη να κάνει το 7-6. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός παίρνει προβάδισμα για πρώτη φόρα στον αγώνα με δύο γκολ από την Τσουκαλά να κάνει το 8-6. Το οκτάλεπτο θα τελειώσει με την Ράνεϊ   να κάνει το 8-7 και να μειώνει για την Βουλιαγμένη.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός παίρνει προβάδισμα με δύο γκολ με την Μπάγκλινγκ  να κάνει το 9-7. Η βουλιαγμένη μειώνει αμέσως με την Ελληνιάδη να κάνει το 9-8. Το παιχνίδι θα τελειώσει με τις «ερυθρόλευκες»  να παίρνουν την νίκη  στο πρώτο τελικό του πρωταθλήματος.

Τα οκτάλεπτα: 4-5, 2-1, 2-1, 1-1

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Αβραμίδου (π/π, 7:09), 1-1 Χαραλαμπίδη (περιφέρεια, 6:40), 2-1 Πλευρίτου Μ. (π/π, 5:41), 2-2 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 4:22), 2-3 Ξενάκη (πέναλτι, 3:16), 3-3 Πλευρίτου Μ. (περιφέρεια, 2:56), 3-4 Χαραλαμπίδη (περιφέρεια, 2:09), 4-4 Μανωλιουδάκη (π/π, 1:40), 4-5 Κώτσια (π/π, 00:05).

2ο οκτάλεπτο: 5-5 Τσουκαλά (π/π, 3:00), 6-5 Αβραμίδου (π/π, 00:56), 6-6 Διαμαντοπούλου (περιφέρεια, 00:26)

3ο οκτάλεπτο: 7-6 Ασημάκη (π/π, 3:32), 8-6 Τσουκαλά (περιφέρεια, 00:44), 8-7 Ράνεϊ (π/π, 00:06)

4ο οκτάλεπτο: 9-7 Μπάκλινγκ (π/π, 3:27), 9-8 Ελληνιάδη (περιφέρεια, 3:06),

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Μπάκλινγκ 1, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 2, Ασημάκη 1, Μ. Πλευρίτου 2, Γκόφερς, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Δουρέκα, Κανετίδου, Παπαναστασίου

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη 2, Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη 1, Κοκκινάκη, Ξενάκη 1, Νίνου Ε., Πάτρα, Κώτσια 1, Διαμαντοπούλου 1, Ράνεϊ 1, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Γιαννοπούλου