Δε σταματάει κανείς το τρένο του Γιώργου Παντελάκη και τα κορίτσια για το τμήμα μπάσκετ Γυναικών!

Δεν σταματά πουθενά ο Ολυμπιακός. Τα κορίτσια του Γιώργου Παντελάκη πέρασαν και από την Λευκάδα, επικρατώντας της φορμαρισμένης νίκης με 45-64, πετυχαίνοντας την 18η νίκη τους σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο του, καθώς μετά το ισόπαλο 16-16 του δεκαλέπτου, η ομάδα του Πειραιά κράτησε στους μόλις 4 πόντους την νίκη στο δεύτερο δεκάλεπτο, αυτή σκόραρε 17 και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 20-33. Στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός όχι απλά συντήρησε αλλά αύξησε το υπέρ του προβάδισμα, με το τελικό 45-64 να τον φέρνει στο 18-0, την ώρα που η Νίκη έπεσε στο 11-7.

Η Λικέντρα Τζόνσον ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού με 12 πόντους, ενώ… σαρωτική ήταν η Ιβάνα Τίκβιτς, που τελείωσε το ματς με 10 πόντους και 17 ριμπάουντ! Για την Νίκη, η Τζόνσον είχε 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 20-33, 29-47, 45-64

Νίκη Λευκάδας (Ν. Δουβίτσας): Αικ. Τσινέκε, Ελ. Τσινέκε 1, Συρρά, Παπαμιχαήλ 4 (7ρ.), Τζόνσον-Γουόκερ 18(7ρ., 3κοψ.), Μπαλτά 8(2τρ.), Αρώνη, Πολίτη, Σμιθ 6(6ρ.), Νάιτ 8(7ρ.), Κοντογιώργου, Μαρίνη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Παντελάκης): Τόμας 9(7ρ.,3ασ.,2κλ.), Σταμάτη 9(3/4τρ.), Αυτζή 3(1/1τρ.), Σπυριδοπούλου, Παυλοπούλου 3(5ασ.), Νικολοπούλου 7, Σωτηρίου 8(4ρ.), Τίκβιτς 10(17ρ.,4κλ.), Λίτσι, Τζόνσον 12(5ρ.,2κλ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 3.