Νίκη για τον Ολυμπιακό με αντίπαλο την Κόρινθο αφού κέρδισε με 3-0 σετ, με εύκολο τρόπο, δείχνοντας την ανωτερότητά τους οι ερυθρόλευκες.

Την ανωτερότητά της έδειξε σε έναν ακόμα αγώνα πρωταθλήματος η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» δεν αντιμετώπισαν κανένα απόλυτος πρόβλημα κόντρα στην Κόρινθο στο Ρέντη στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής, επικράτησαν με 3-0 σετ (25-7, 25-21, 25-10) και έτσι επέστρεψαν εκεί που ανήκουν. Στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στα του αγώνα, το πρώτο σετ ήταν ένας πραγματικός μονόλογος για την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς.

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν ένα σερί 17-0 ώσπου να δεχθούν τον πρώτο τους πόντο. Φυσικά ο Θρύλος κατέκτησε το σετ πανεύκολα με 25-7.

Η εικόνα στο δεύτερο σετ άλλαξε. Η Κόρινθος έβαλε «δύσκολα» στον Ολυμπιακό πιέζοντας αρκετά από το σερβίς. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Μάλιστα οι φιλοξενούμενες πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 12-14 για να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Στη συνέχεια οι νταμπλούχες Ελλάδας ανέβασαν στροφές και πήραν τελικά το σετ με 25-21.

Το τρίτο σετ ήταν περίπου όπως το πρώτο χωρίς ωστόσο την τόσο μεγάλη διαφορά στο σκορ. Ο Θρύλος ήταν συνεχώς μπροστά και παρά το γεγονός ότι ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς επέλεξε να αγωνιστεί μια ομάδα που αποτελούν και από βασικές και από αναπληρωματικές παίκτριες, η ομάδα του δεν είχε πρόβλημα ώστε να κατακτήσει το σετ με 25-10 και να φτάσει σε μια άνετη νίκη με 3-0.

Τα σετ: 25-7, 25-21, 25-10