Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα απέναντι στον Ζαφειράκη Νάουσας με τελικό σκορ 25-40 για την 15η αγωνιστική της Handball Premier.

Ακολουθεί αναλυτικά η ενημέρωση του ερασιτέχνη σχετικά με τον συγκεκριμένο αγώνα: «Με «αέρα» Ευρώπης και ανεβασμένη ψυχολογία, μετά τη σπουδαία πρόκριση στη φάση των «8» του EHF European Cup, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή επέστρεψε νικηφόρα στη «μάχη» του πρωταθλήματος, με σημαντικό «διπλό». Ο Θρύλος επικράτησε εκτός έδρας με 40-25 του Ζαφειράκη Νάουσας, για τη 15η αγωνιστική της Handball Premier και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Σε μία -παραδοσιακά- δύσκολη έδρα, οι «ερυθρόλευκοι» του Ζέλικο Μπάμπιτς συνέχισαν τις καλές εμφανίσεις τους, κυριάρχησαν απόλυτα επί του Ζαφειράκη και διατήρησαν το αήττητο, την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα (έδρας), ενόψει των επερχόμενων πλέι οφ της Handball Premier.

Live Streaming: Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και στο 3:45, προηγήθηκε με 5-1, με γκολ του Βίντα, ο οποίος «έγραψε» και το 10-5, με τη συμπλήρωση 10 λεπτών. Στο 16:34, ο Σλίσκοβιτς ανέβασε τη διαφορά στο +6 (8-14), με τον Θρύλο να συνεχίζει την κυριαρχία του. Νέο γκολ του Σλίσκοβιτς και 21-14 οι «ερυθρόλευκοι», με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 21-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς ήταν ακόμα καλύτερη. Στο 39:04, ο Σλαβούλιτσα σκόραρε στην κόντρα, για το +10 (18-28), ενώ ο Τζίμπουλας, ένα λεπτό μετά, έδωσε «αέρα» 11 τερμάτων (18-29) στον Ολυμπιακό. Στο 41:28, ο Τσιγαρίδας ανέβασε τη διαφορά του σκορ στο +12 (18-30), σκοράροντας κόντρα στην πρώην ομάδα του. Στο 50ο λεπτό, ο Παπαβασίλης «έγραψε» το +13 (22-35) και στο 55ο, το +14 (24-38), με τον Σάββα να διαμορφώνει το τελικό 40-25, 30 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε».