Η Φράιμπουργκ φόρτσαρε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, επικρατώντας με 2-0 της Ναντ. Ασταμάτητοι οι Γερμανοί, απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής στον όμιλο του Ολυμπιακού.

Με… σπασμένα φρένα συνεχίζει και στο Europa League η Φράιμπουργκ. Οι Γερμανοί έκαμψαν την αντίσταση της Ναντ (2-0), κάνοντας το 3/3 στον όμιλο του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Κριστιάν Στριχ εδραιώθηκε στην κορυφή του ομίλου και με το απόλυτο, βάζει πλώρη για την επόμενη φάση της δεύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα του Λαφόντ.

Ωστόσο, με το… καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έλυσαν τον γόρδιο δεσμό των Γάλλων. Ο Κιερέ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τσιριβέγια και την πάσα του Ντοάν για να ανοίξει το σκορ στο 48ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ στο 64’, όμως ο Λαφόν νίκησε τον Γκίντερ. Η Φράιμπουργκ πίεσε και έφτασε και σε δεύτερο τέρμα στο 72ο λεπτό. Με ωραίο συρτό σουτ, ο Γκρίφο νίκησε τον γκολκίπερ της Ναντ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Φλέκεν, Λίνχαρτ, Σιλντιγιά, Μ.Γκίντερ, Κ.Γκίντερ, Χέφλερ, Ντόαν (82΄Κιούμπλερ), Εγκεστάιν (71’Γκρίφο-82’Βάισχαουπτ), Κιερέ (82’Σαντέ), Γκρίφο, Γκρέγκοριτς (19’Πέτερσεν).

ΝΑΝΤ: Λαφόντ, Άπια (78’Κορτσιά), Παλουά, Καστελέτο, Μερλίν, Σιμόν (69’Γκαναγκό), Κιριβέλα (69’Σισοκό), Γκιροτό (78’Γκεσάν), Μουτουζαμί, Μπλας, Μοχάμεντ (87’Μπαμπά).