Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Γαλλία (67-61) επί της κατόχου του EuroCup, Μπουρζ, για την πρώτη αγωνιστική της Euroleague Γυναικών. Πλήρωσε ουσιαστικά το νωθρό ξεκίνημα (δεχόμενος 22 πόντους), ενώ όταν «έσφιξε» την άμυνα μπήκε ξανά στο ματς. Έστειλε μηνύματα σε όλη την Ευρώπη με αυτήν την εμφάνιση! Ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων στην Euroleague Γυναικών, είχε μια δύσκολη αποστολή στη Γαλλία επί της κατόχου του περσινού EuroCup, Μπουρζ. Η περιπέτεια του Θρύλου εξ αρχής χαρακτηρίζεται απαιτητική, όμως τα κορίτσια μας θα πάλευαν για το καλύτερο. Σίγουρα οι εμπειρίες από το EuroCup, αλλά και οι εικόνες από τις συμμετοχές των αθλητριών είναι στοιχεία που βοηθάνε για μια αξιοπρεπή πορεία του συλλόγου μας. Παρόλα αυτά, η ομάδα μας βρίσκεται σε έναν όμιλο «βουνό», όμως οι παίκτριες αξίζουν που βρίσκονται εκεί και θα έδιναν κάθε δυνατή προσπάθεια.

Τα έλεγαν στον Ολυμπιακό για το αντιαθλητικό “Τριφύλλι”!

Ολυμπιακός | Προσπάθησε, φτιάχνοντας την άμυνά του!

Οι «ερυθρόλευκες» βρίσκονταν κοντά στο σκορ, τα πρώτα 2 λεπτά, όμως στη συνέχεια η Μπουρζ έκανε ένα 9-0 και προηγήθηκε με 14-4, κάνοντας τον Ζίμπαρτς να καλέσει εσπευσμένο τάιμ άουτ. Οι Πειραιώτισσες μείωσαν σε 14-11, προσπαθώντας να μπουν εκ νέου στο ματς. Η Άινα Αγιούσο που πέρασε στο παρκέ, βοήθησε αρκετά σε αυτό, έχοντας ως παρακαταθήκη την εμπειρία της από τέτοιες διοργανώσεις. Οι γηπεδούχες όμως πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με 22-11, καθώς ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε κακή επιθετικά νύχτα. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 22-13.

Η Μπουρζ μπήκε για ακόμη μια περίοδο εξαιρετικά στο ματς, δείχνοντας ανωτερότητα στο παιχνίδι της, αποκτώντας έτσι ένα προβάδισμα 29-13. Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν με προσπάθεια να μειώσουν στους 10 (29-19). Για να έμπαινε ξανά στο ματς η ομάδα μας, αφενός θα έπρεπε να έφτιαχνε την άμυνά του, αφετέρου να βρει ρυθμό κι επιθετικά. Με τις γηπεδούχες να κάνουν όμως ένα 7-0 σερί (36-19). Στα επόμενα λεπτά, ο Θρύλος έδεσε στην άμυνα, όμως δεν έβρισκε τρόπο να ρίξει το σκορ. Σε 7:30 λεπτά αγώνα στην περίοδο είχε σκοράρει μόλις 7 πόντους, δείγμα νευρικότητας αλλά και κακών επιλογών. Το σκορ του πρώτου μέρους ήταν το 36-24.

Euroleague: Πάλεψε ο Θρύλος, «χειρούργησε» η διαιτησία!

Στάθηκε όρθιος…

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Μπουρζ πήρε διαφορά 14 πόντων, με τον Θρύλο να προσπαθεί να αντιδρά. Η Γκούσταφσον είχε καλάθι και φάουλ, μειώνοντας σε μονοψήφια επίπεδα (42-35). Σίγουρα, η άμυνα ήταν κάτι που είχε διορθωθεί από το πρώτο μέρος. Μπορεί να βρισκόταν πίσω στο σκορ η ομάδα μας, όμως έβγαζε ενέργεια και στην άμυνα πάλευε για κάθε κατοχή. Η Μπουρζ ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 10 (46-36, 27’). Από εκείνο το σημείο όμως, η «ερυθρόλευκη μηχανή» σίγησε, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 54-39, κι ό,τι έχτιζε ο Ολυμπιακός να καταστρέφεται.

Ο Θρύλος στο τρίτο δεκάλεπτο στάθηκε άξιος πετυχαίνοντας 15 πόντους και δεχόμενος 18, χάρη στις ολιγωρίες που έγιναν. Ο Θρύλος ξεκίνησε να μειώνει σταδιακά, έχοντας τις Αγιούσο και Γκούσταφσον στην αιχμή του δόρατος (56-45). Με την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου το ματς απέκτησε ξανά ενδιαφέρον, μειώνοντας σε 56-50, χάρη σε εύστοχο τρίποντο της Ελληνίδας γκαρντ. Η Γκούσταφσον κέρδισε φάουλ, βάζοντας 2/2 βολές (58-52). Η Στραουτμάνε ευστόχησε κι εκείνη σε τρίποντο μειώνοντας στους 3 πόντους, με τον Ολυμπιακό να παλεύει να γυρίσει το ματς. Η Αγιούσο κέρδισε βολές, κάνοντας το σκορ 58-57. Η συγκέντρωση θα έπαιζε το ρόλο της.

Η ομάδα μας αστόχησε σε δύο επιθέσεις με Σταμολάμπρου και Σταμάτη, με τη Γαλλική ομάδα να παίρνει κεφάλι με +6 (63-57). Οι «ερυθρόλευκες» έψαξαν την καλή επιθετική επιλογή του τριπόντου, όμως στάθηκαν άτυχες. Η Γκούσταφσον σε αιφνιδιασμό έκανε το 63-61, βάζοντας τον Θρύλο στο κόλπο της νίκης! Οι γηπεδούχες έχασαν δύο βολές, με την Γκουσταφσον να αστοχεί κι εκείνη στην επίθεσή της. Η Υβόννη Άντερσον πήγε στις βολές, ευστοχώντας και κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας της (65-61). Το τελικό σκορ ήταν το 67-61, με τον Θρύλο να έχει παλέψει επάξια για την μεγάλη ανατροπή!

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 36-24, 54-39, 67-61.

Μπουρζ (Ολιβιέ Λαφαγιέ): Άντερσον 10, Στέινμπεργκε 7, Μπάνκολ, Μίτσελ 10, Αστιέρ 13, Γκουάπο 9, Ζόντια, Γκοντίν 10, Αλεξάντερ 8

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 5, Σταμάτη, Αγιούσο 16, Σπυριδοπούλου 3, Σύρρα, Γκούσταφσον 24, Νικολοπούλου, Δίελα, Σουκ, Στραουτμάνε 13