Ο Ολυμπιακός υπέταξε την Μπουργκάς με 3-0 και οδήγησε το ματς στο χρυσό σετ, στο οποίο και πήρε την πρόκριση για τους "4" του CEV Cup.

Την βουλγάρικη Μπουργκάς αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στο κλειστό του Ρέντη, στη ρεβάνς των “8” του CEV Cup, με τον Θρύλο να νικάει την Μπουργκάς με 3-0 οδηγώντας το ματς στο χρυσό σετ, στο οποίο και πήρε την πρόκριση για τους “4” του CEV Cup.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Το πρώτο σετ άρχισε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πολύ δυνατά στο παιχνίδι, φτάνοντας το σκορ εύκολα στο 3-0 μετά από λόμπα του Γιώργου Πετρέα. Στην συνέχεια ο προπονητής της Μπουργκάς κάλεσε τάιμ άουτ, αφού οι ερυθρόλευκοι έφτασαν άνετα στο 5-1. Η ομάδα του Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ έκανε τρομερό ξεκίνημα με τον Γκάβιν Σμιτ να καρφώνει για το 11-5. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες αύξησαν και άλλο το προβάδισμά τους κάνοντας το 15-7 με άλλο ένα καρφί από τον φοβερό σήμερα, Σμιτ. Οι Βούλγαροι αντέδρασαν φέρνοντας το σκορ στο 15-10 και εν συνεχεία στο 16-13, με τον Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ για να αλλάξει άμεσα την εικόνα της ομάδας. Έπειτα η Μπουργκάς έφτασε σε απόσταση “αναπνοής” με το σκορ στο 17-16, με τους ερυθρόλευκους να δίνουν απάντηση στη συνέχεια, φτάνοντας στο 20-16 με επίθεση του Γιώργου Πετρέα. Ο Ολυμπιακός σε ένα καθοριστικό σημείο, που η Μπουργκάς έφτασε στο 20-19, πήρε 3 συνεχόμενους πόντους κάνοντας το 23-20, με τους Βουλγάρους έπειτα να ισοφαρίζουν το σετ σε 23-23. Εντέλει οι ερυθρόλευκοι από δύο άστοχες επιθέσεις της Μπουργκάς πήραν το πρώτο σετ με 25-23, κάνοντας έτσι το 1-0 στα σετ.

Το δεύτερο σετ άρχισε με τους ερυθρόλευκους να μπαίνουν αρκετά δυνατά φτάνοντας το σκορ στο 5-1. Στη συνέχεια η Μπουργκάς αντέδρασε και έφτασε κοντά κάνοντας το σκορ 6-5, αλλά στην πορεία οι ερυθρόλευκοι ήταν ασταμάτητοι παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα. Οι Πειραιώτες με 3 συνεχόμενους άσσους από τον Γιώργο Πετρέα έκαναν το 14-8 και αφού συνέχισαν ακάθεκτοι, με μπλοκ του Μπέμε έκαναν το σκορ 18-11. Έπειτα με καρφί από τον Ραουβέρντινκ έφτασαν το ματς στο 23-15, τελειώνοντας ουσιαστικά το δεύτερο σετ. Με τους ερυθρόλευκους να κατακτούν εύκολα και το δεύτερο σετ με 25-17 μετά από μπλοκ του Μάρκους Μπέμε, θέλοντας έτσι αλλά δύο σετ για την πρόκριση.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με την Μπουργκάς να μπαίνει πιο δυνατά, αφού προηγήθηκε με 0-2, με τον Εμίρ Τερβαπόρτι να πετυχαίνει 3 συνεχόμενους άσσους στην συνέχεια, αναυρέποντας το σκορ σε 4-2. Έπειτα οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν σταθερά μπροστά με 2-3 πόντους, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 9-7 μετά το μπλοκ του Κουμεντάκη. Οι παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ ανέβασαν στροφές και σε συνδυασμό με την καυτή ατμόσφαιρα, αύξησαν το προβάδισμά τους σε 16-11 με καρφί από τον Γκάβιν Σμιτ. Η συνέχεια ήταν παρόμοια με τον Πετρέα να κάνει το 23-18 και τον Σμιτ με μπλοκ άουτ να δίνει την νίκη με 3-0 σετ. Με την πρόκριση στα ημιτελικά να κρίνεται στο χρυσό σετ.

Το χρυσό σετ άρχισε με κάρφωμα από τον Μάρκους Μπέμε, με τους Βουλγάρους στη συνέχεια με 3 συνεχόμενους πόντους να κάνουν το 1-3. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 3-3, παίρνοντας και το προβάδισμα με 5-3 στο “κολασμένο” Ρέντη.

Η Μπουργκάς ισοφάρισε σε 5-5 μετά από δύο κακές υποδοχές και προσπέρασε μετά από άσσο. Οι ερυθρόλευκοι προσπέρασαν στο σκορ και με τρομερό άσσο από τον Σμιτ έκαναν το 9-7. Στην συνέχεια ο Σμιτ με καρφί έκανε το 10-8. Η Μπουργκάς αντέδρασε μετά το τάιμ άουτ που πήρε και έκανε το σκορ 10-10, βάζοντας φωτιά στον αγώνα και πάλι. Ο Σμιτ με τρομερό κάρφωμα έκανε το 11-10, με την Μπουργκάς να στέλνει τη μπάλα άουτ στην συνέχεια, φέρνοντας το σκορ στο 12-10. Οι Βούλγαροι έστειλαν τη μπάλα άουτ φέρνοντας το σκορ στο 14-11 για τους ερυθρόλευκους. Με τον Ολυμπιακό να παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup επικρατώντας με 15-11 στο χρυσό σετ.