Ο Ολυμπιακός μπορεί να νίκησε την Άλμπα, όμως οι διαιτητές έκαναν όργια εις βάρος της ομάδας μας. Τρελάθηκαν μέχρι και οι Ισπανοί...

Δεν μπορούσε να πιστέψει Ισπανός σπίκερ ότι χρέωσαν με αντιαθλητικό τον Μακίσικ, ενώ ένα λεπτό πριν έκλεισαν τα μάτια στο υπέρ του φάουλ και στο challenge του Μπαρτζώκα. Κάτι όντας πρωτοφανές και για την ακρίβεια όποιος το παρατηρούσε θα έπρεπε να χρειαζόταν οφθαλμίατρο ώστε να δει κάτι διαφορετικό.

Στην πρώτη περίπτωση και με 7:48 να μένουν για το φινάλε του αγώνα ο Αμερικανός του Ολυμπιακού πέτυχε καλάθι και φάουλ, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να χρησιμοποιεί το challenge και να στέλνει τους διαιτητές να δουν στο βίντεο την περίπτωση του αντιαθλητικού.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Ο Μπολτάουζερ και οι βοηθοί του πήγαν στο instant replay ως όφειλαν, όμως αποφάνθηκαν ότι το φάουλ του Ζούσμαν ήταν κανονικό. Ετσι ο Μακίσικ εκτέλεσε μια βολή, η οποία αν και εύστοχη δεν μέτρησε χωρίς στην πραγματικότητα να καταλάβει κανείς τι παράβαση έγινε.

Ακριβώς ενα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του «Σακ» να υποπέσει σε φάουλ, πανομοιότυπο μάλιστα με εκείνο που είχε δεχτεί λίγο νωρίτερα. Οι διαιτητές αυτή τη φορά πήγαν από μόνοι τους να ελέγξουν την πιθανότητα του αντιαθλητικού -κάτι που στην προηγούμενη φάση δεν είχαν κάνει- και ως προς γενική έκπληξη χρέωσαν τον παίκτη του Ολυμπιακού με αντιαθλητικό!

Τα δύο μέτρα και δύο σταθμά των ρέφερι δεν προκάλεσαν μόνο …σαστιμάρα στους ανθρώπους του Ολυμπιακού κι έκρηξη αποδοκιμασιών στο ΣΕΦ. Εβγαλαν από τα ρούχα του μέχρι και τον σπίκερ της ισπανικής τηλεόρασης που μετέδιδε εκείνη την ώρα το παιχνίδι.

Τα λόγια είναι περιττά, δείτε το Βίντεο…