Ο Ολυμπιακός ήταν μία ανάσα μακριά απ' το να πάρει αυτό που ήθελε από το Ισραήλ, εν τέλει η Μακάμπι ισοφάρισε στις καθυστερήσεις (1-1) και πλέον οφείλει να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης στο Φάληρο. Σκόρερ του πρώτου τέρματος για φέτος σε επίσημα ματς, ο Φίλιπ Ζινκερνάγκελ. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ευρωπαϊκό του ταξίδι, αρχής γενομένης από το Ισραήλ και τη Χάιφα. Αντίπαλος η Μακάμπι, την οποία κι αντιμετώπισε στο Sammy Ofer Stadium, στο πλαίσιο του β’ προκριματικού γύρου του Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ως στόχο να πάρουν εκείνοι την πρόκριση στον επόμενο γύρο, εκεί όπου έμαθαν και τον αντίπαλό τους, ο οποίος είναι ο Απόλλων Λεμεσού. Όμως, καλούνταν να ξεπεράσουν το απαιτητικό εμπόδιο της Μακάμπι.

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Φυσικά, όλα θα λύνονταν σε δύο αναμετρήσεις, με τη ρεβάνς να είναι προγραμματισμένη για τις 27/7 στο «Γ. Καραϊσκάκης», ενώ να θυμίσουμε πως δε μετρά το εκτός έδρας γκολ. Στο γήπεδο βρέθηκε και ο ισχυρός άνδρας της ΠΑΕ, Βαγγέλης Μαρινάκης.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τους γηπεδούχους της Μακάμπι Χάιφα και τον προπονητή τους Μπάρακ Μπακχάρ, προτιμήθηκε το 4-3-3 ως σχηματισμός. Συγκεκριμένα στην εστία είδαμε τον Κοέν, ενώ η τετράδα της άμυνας αποτελούνταν από τους Σούντγκρεν, Πλάνιτς, Γκόλντμπεργκ και Κόρνουντ. Μπροστά τους είδαμε στον άξονα τους Μοαμέντ, Τσέρι και Λαβί, ενώ στην επιθετική γραμμή βρέθηκαν οι Ατζίλι, Χαζίζα και φορ ο Ντέιβιντ.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Μασπάτι, Φουξ, Γκέρσον, Ελιγιάχου, Μ. Λέβι, Αμπού Φάνι, Αράντ, Ρουκαβίτσια, Μεναχέμ, Τσιμποτά και Πιερό.

Για τους φιλοξενούμενους πρωταθλητές Ελλάδος, ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε να κάνει δύο αλλαγές στην ενδεκάδα της ομάδας μας. Η πρώτη αφορούσε τη μεσαία γραμμή και η άλλη τη γραμμή κρούσης. Συγκεκριμένα, ο Βατσλίκ κάθισε στην εστία της ομάδας μας, με την άμυνα να αποτελείται από τους Βρσάλικο, Σισέ, Μανωλά και Ρέαμπτσιουκ. Μπροστά τους είδαμε τους Εμβιλά και Κανέ, με τον Αγκιμπού να βρίσκεται σε ελεύθερο ρόλο, ως δεκάρι, ενώ στην επιθετική τριάδα τους Μασούρα, Ζινκερνάγκελ και Τικίνιο.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Τζολάκης, Μ. Καμαρά, Μπουχαλάκης, Κούντε, Ελ Αραμπί, Παπασταθόπουλος, Καρβάλιο, Άβιλα, Βαλμπουενά, Καμαρά Αμπ., Ραντζέλοβιτς.

Ολυμπιακός | Πρώτο γκολ της σεζόν με Ζινκερνάγκελ!

Οι Πειραιώτες έδειχναν από την αρχή πως ήταν το αφεντικό του αγώνα. Σίγουρα, ο Μαρτίνς θα περίμενε πιο επιθετική τη Μακάμπι, όμως αυτό εν τέλει δεν συνέβη.  Ο Θρύλος ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς νωρίς στο σκορ, καθώς ο Τικίνιο με μια λόμπα βρίσκει τον Μασούρα, ο Βραζιλιάνος δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι και τον Ζινκερνάγκελ να πετυχαίνει το πρώτο επίσημο γκολ της ομάδας, μόλις στο 7’.

Οι γηπεδούχοι, με την ορμή του κόσμου τους, προσπαθούσαν να δημιουργήσουν κάτι καλύτερο στην αναμέτρηση. Στο 20’ ο Σισέ με μια στημένη φάση, προσπάθησε να απειλήσει από πλευράς «ερυθρόλευκων», δείχνοντας για ακόμη μια φορά πως αποτελεί πηγή κινδύνου για κάθε άμυνα. Επιπλέον, όποτε χρειάστηκε να δείξει αμυντικές αρετές η ομάδα μας, ανταποκρίθηκε περίφημα.

Μετά το μισάωρο της αναμέτρησης, η Μακάμπι βρήκε φάσεις, με τη μια να είναι οφσάιντ, με τον Ατζιλί που είχε βγει τετ α τετ, και τον Τσέρι που μπήκε στη φάση, αλλά τον Βατσλίκ να μπλοκάρει, αν και δύσκολα. Στο 36’ ακόμη μια μπαλιά από πλευράς γηπεδούχων στην πλάτη της άμυνας των Πειραιωτών, με τον στράικερ της Μακάμπι να αστοχεί, όμως να είναι κι οσφαίντ.

Μακάμπι Χάιφα – Ολυμπιακός: Αντικείμενα από τους οπαδούς δέχτηκε ο Μασούρας!

Μάλιστα, στα επόμενα λεπτά σκόραραν με τον Ντέιβιντ, όμως κι αυτή η φάση ήταν με τον παίκτη να είναι εκτεθειμένος. Οι «ερυθρόλευκοι» δέχονταν αλλεπάλληλες επιθέσεις, στην πλάτη της άμυνάς του. Κάτι που τουλάχιστον για το πρώτο ημίχρονο έπρεπε να το προσέξει ιδιαίτερα.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-1, χάρη στο τέρμα του Ζινκερνάγκελ, με τις καθυστερήσεις από τον Γερμανό διαιτητή να ήταν 4′.

Ολυμπιακός | Διατηρούσε το προβάδισμα, στο Φάληρο για την πρόκριση!

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε στη «μάχη» τον Αμπουμπακάρ Καμαρά, αντί του σκόρερ Ζινκερνάγκελ.

Αλλαγή στα πρώτα λεπτά έκαναν και οι γηπεδούχοι του Μπάρακ Μπακχάρ, με τον Ρουκάβιτσα να παίρνει τη θέση του τραυματία Ατζίλι. Ο Μαντί Καμαρά, μετά από όμορφη κυκλοφορία των «ερυθρόλευκων», έκανε ένα σουτ, το οποίο κόπηκε από τα πόδια των παικτών της Μακάμπι.

Λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός έκανε μια καλή επίσκεψη στα καρέ των Ισραηλιτών, με τον Μαντί Καμαρά να κάνει τη σέντρα με αποδέκτη τον Τικίνιο, όμως την μπάλα να φεύγει μακριά, δίχως να κινδυνεύσει η Μακάμπι.

Αντίπαλος η κούραση για τους Πειραιώτες…

Οι γηπεδούχοι μάλιστα, έκαναν και δύο αλλαγές, με τους Πιερό και Αμπού Φανί, να περνούν στον αγώνα, αντί των Ντέιβιντ και Λαβί. Ο επιθετικός από το Μάλι, στο 63′ μπήκε εντός περιοχής του Βατσλίκ, πλασάροντάς τον, όμως ευτυχώς για τον Θρύλο, η μπάλα πέρασε αρκετά έξω.

Στο 72ο λεπτό του αγώνα στο Ισραήλ, ο Μαρτίνς πέρασε τον Ανδρέα Μπουχαλάκη, αντί του Γιαν Εμβιλά. Στα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες συνέχιζαν τις προσπάθειες, αφενός ο Θρύλος να διαχειριστεί το προβάδισμα υπέρ του, κι αφετέρου η Μακάμπι να βρει δίχτυα. Στο 77′ οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι, σε μια αναμπουμπούλα εντός της περιοχής του Βατσλίκ. Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε τις δύο τελευταίες αλλαγές του στη συνέχεια, με τον Παπασταθόπουλο και τον Άβιλα αντί των Μασούρα και Βρσάλικο, με τον σχηματισμό να αλλάζει σε 3-5-2.

Σημαντικό το προβάδισμα των «ερυθρόλευκων» ενόψει ρεβάνς, με τους παίκτες του Μαρτίνς να παλεύουν ως το τελευταίο λεπτό να φύγουν αλώβητοι από μια δύσκολη έδρα, από θέμα ατμόσφαιρας και θέμα καιρικών συνθηκών, με την αφόρητη ζέστη. Οι καθυστερήσεις του αγώνα ήταν 6′, με τον Ολυμπιακό να δέχεται την ισοφάριση στο 90+3′, από τον Χαζίζα, από ένα τυφλό γύρισμα, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Βατσλίκ.

Μακάμπι Χάιφα (Μπακχάρ): Κοέν, Σούντγκρεν, Κόρνουντ, Πλάνιτς, Γκόλντμπεργκ, Μοαμέντ, Σερί, Λαβί, Ατζίλι, Χαζίζα, Ντέιβιντ.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρσάλικο, Σισέ, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ, Κανέ, Εμβιλά, Αγκ. Καμαρά, Μασούρας, Ζινκερνάγκελ, Τικίνιο.