Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Αϊντχόφεν στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τους «32» του Europa League και πήρε σπουδαία νίκη με 4-2. Πολλά τα λάθη σε ένα τρελό πρώτο ημίχρονο, όπου έκλεισε στο 3-2 υπέρ των «ερυθρολεύκων». Στο δεύτερο ο Μαρτίνς έδωσε ξεκάθαρη εντολή να προσέξουν τα μετόπισθεν οι παίκτες του και με τις αλλαγές που έκανε, έφτασε στο τέταρτο γκολ ο Ολυμπιακός στο 83'. Μεγάλη νίκη που καλείται να διαχειριστεί στην Ολλανδία. Ρεπορτάζ του Αντώνη Κόκκινου...

Από την στιγμή που ο Εμβιλά είπε στον Πέδρο Μαρτίνς ότι δεν πονάει και είναι έτοιμος να παίξει, ήταν αναμενόμενο ο Ολυμπιακός να παραταχθεί με το αγαπημένο 4-3-3 του Πορτογάλου κόουτς για αυτά τα παιχνίδια. Από την πλευρά της Αϊντχόφεν, αμφίβολος ήταν ο Μάριο Γκέτσε που ερχόταν από μακρά απουσία, αλλά βρέθηκε εν τέλει στο αρχικό σχήμα.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Ο Ζοσέ Σα ξεκίνησε στην εστία του Θρύλου, με τους Μπα – Σωκράτη να αποτελούν το δίδυμο των στόπερ, ενώ οι Ρέαμπτσιουκ και Λαλά ήταν τα δύο μπακ. Ως αμυντικά χαφ ξεκίνησαν οι Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά, ενώ στις πτέρυγες βρέθηκαν οι Μπρούμα και Βαλμπουενά. Ο Ελ Αραμπί ήταν ο μοναδικός προωθημένος. Αναμενόμενο το σχήμα με 4-3-3 από τον Πορτογάλο τεχνικό.

Ο Γερμανός κόουτς της Αϊντχόφεν, παρέταξε την ομάδα του με 4-4-2 και την εξής ενδεκάδα: Εμβογκό – Ντάμφρις, Τέζε, Μποσκαγκλί, Μαξ – Σανγκαρέ, Τόμας, Ροσάριο, Γκέτσε – Ζάχαβι, Μάλεν.

Ξεκίνησε δυνατά με γκολ του Μπούχα

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε για ακόμα μια φορά τις στημένες φάσεις και στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, βρήκε με συστημένη μπαλιά τον Μπουχαλάκη και αυτός με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά στο δεξί παραθυράκι του Εμβογκό, άνοιξε το σκορ. Πραγματικά άπιαστη η κεφαλιά του αρχηγού του Ολυμπιακού.

Άτυχος για άλλη μια φορά

Η Αϊντχόφεν προσπάθησε να αντιδράσει στο γρήγορο γκολ που δέχθηκε και το κατάφερε με πολύ τυχερό τρόπο. Χωρίς να βγάλει φάση καν, ισοφάρισε σε 1-1 στο 14′, όταν ένα σουτ εκτός περιοχής του Ζάχαβι βρήκε στο γόνατο του Παπασταθόπουλου, η μπάλα άλλαξε πορεία, αιφνιδίασε τον Σα που είχε κάνει κίνηση από την ανάποδη πλευρά και έτσι ήρθε το γκολ για τους Ολλανδούς.

Ισορροπία στη συνέχεια και μεγάλη ευκαιρία με Λαλά

Όπως ήταν λογικό μετά το δυναμικό ξεκίνημα με δύο γκολ, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ρίξουν τον ρυθμό και να ελέγξουν το κέντρο. Η κατοχή ήταν μοιρασμένη, με λίγο πιο απειλητική την Αϊντχόφεν, αλλά δίχως να βγάλει την μεγάλη φάση. Αντίθετα, την πιο μεγάλη ευκαιρία για το δεύτερο γκολ την είχαν οι «ερυθρόλευκοι» στο 30′, οι οποίοι με τον Λαλά βγήκαν στην κόντρα επίθεση, όταν ο Ελ Αραμπί έδωσε στον κενό χώρο για τον μπακ του Ολυμπιακού, αλλά αυτός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Εμβογκό που απέκρουσε το πλασέ.

Μέγας Εμβιλά για το 2-1 και άμεση απάντηση για το 2-2

Στο 33′ υπήρξε διακοπή στο παιχνίδι για 3-4 λεπτά λόγω τραυματισμού του Μποσκάγκλι σε σύγκρουση με τον Καμάρα. Στο ξεκίνημα και πάλι του αγώνα, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι δεν έγινε άμεσα αλλαγή από τους Ολλανδούς, συνέχισαν με δέκα παίκτες και ο Εμβιλά έκανε το 2-1 στο 37′ με τρομερό σουτ εκτός περιοχής. Είχε κάνει την μπούκα ο Μπρούμα από τα αριστερά, κόπηκε η μπαλιά του, αλλά αυτή στρώθηκε στον Εμβιλά και αυτός δεν χαρίστηκε. Στην επόμενη φάση όμως, η Αϊντχόφεν εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία σε στημένη φάση στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Ρέαμπτσιουκ έχασε τον Ζάχαβι και αυτός ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι περίπου έκανε το 2-2 με κεφαλιά.

Ο «φονιάς» δεν συγχωρεί τα λάθη

Ο Ελ Αραμπί κυνήγησε μια σχετικά χαμένη μπαλιά, έκλεψε τη μπάλα από τον Μπάουμγκαρτλ που αδράνησε, μπήκε στην περιοχή πέρασε και τον γκολκίπερ και σκόραρε με κοντινό δυνατό σουτ, παρότι είχε δύο παίκτες να «σπάσει» την μπάλα. Έτσι ο «φονιάς» έκανε το 3-2 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να έχει βάλει και τέταρτο γκολ στα εναπομείναντα από τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων, όταν ο Καμαρά έκλεψε ξανά την μπάλα ξανά από αδράνεια της άμυνας των Ολλανδών, πάτησε περιοχή, αλλά δεν έκοψε την μπάλα στον ολομόναχο Ελ Αραμπί και τον πρόλαβε ο Τεζέ με τρομερή προβολή. Μεγάλο λάθος του Μαντί που δεν έκοψε την μπάλα.

Απείλησε με ισοφάριση στο 47′ η Αϊντχόφεν

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δίχως αλλαγή το δεύτερο μέρος, με τους Ολλανδούς να απειλούν με ισοφάριση στο 47′. Ο Βαλμπουενά έκανε λάθος και δεν έδιωξε αμέσως μια σχετικά εύκολη μπαλιά, υπέπεσε σε φάουλ, το οποίο εκτέλεσε ο Ζάχαβι, αλλά ευτυχώς σταμάτησε στο δοκάρι του Σα, που βρήκε ίσα ίσα την μπάλα.

«Έπνιξε» κόκκινη στον Σανκαρέ

Ο Σανκαρέ είχε κιτρινιστεί από το πρώτο μέρος και θα χάσει την ρεβάνς στην Ολλανδία. Ωστόσο θα μπορούσε να την χάσει και με κόκκινη, καθώς στο 68′ έκανε δυνατό φάουλ στον Καμαρά δίχως να πάει ουσιαστικά στην μπάλα, αλλά του χαρίστηκε η δεύτερη κίτρινη από τον Σουηδό ρέφερι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό έγινε αλλαγή μάλιστα, καθώς ήταν επίφοβος για αποβολή.

Κλεισμένος πίσω και έψαχνε αντεπίθεση

Ο Ολυμπιακός κλείστηκε στα καρέ του από ένα σημείο και μετά, απειλήθηκε από την Αϊντχόφεν, αλλά έψαχνε τις αντεπιθέσεις μήπως χτυπήσει για το τέταρτο γκολ. Ο Μαρτίνς είδε την ομάδα του να έχει κλειστεί πίσω, έκανε μαζεμένες αλλαγές για να φρεσκάρει την ομάδα του και αυτές απέδωσαν σχεδόν αμέσως.

Το 4-2 από τον Μασούρα

Ο Ολυμπιακός μόλις άλλαξε το σχήμα σε 4-2-3-1 και με τις αλλαγές του Μαρτίνς, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, έγινε άμεσα απειλητικός και στο 83′ έφτασε στο τέταρτο γκολ. Ο Φορτούνης έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Μαξ προσπάθησε να διώξει αλλά έστρωσε στον Μασούρα, αυτός με φοβερό πλασέ μέσα από την περιοχή, από τον άξονα, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή πλευρά.

Σχόλιο Αντώνη Κόκκινου: Ο Ολυμπιακός έπαιξε με την… φωτιά στο πρώτο μέρος, αλλά ήταν ψύχραιμος στην επίθεση και έκλεισε το ημίχρονο στο 3-2. Στο δεύτερο έπαιξε πιο μυαλωμένα, έκλεισε σωστά τους χώρους και παρότι πιέστηκε κατάφερε να μην δεχθεί άλλο γκολ. Με τις αλλαγές που έκανε ο Μαρτίνς έδωσε πνοή στους «ερυθρολεύκους» και ο Μασούρας «σφράγισε» τη νίκη με το τέταρτο γκολ στο 83′. Με λίγο προσοχή στη ρεβάνς, ο Θρύλος μπορεί να περάσει, καθώς η Αϊντχόφεν έχει τρομερά προβλήματα στην άμυνα όπως έδειξε και απόψε στο Φάληρο.

Διαιτητής: Έμπεργκ (Σουηδία)

Γκολ: (8′) Μπουχαλάκης, (37′) Εμβιλά, (45+2′) Ελ Αραμπί, (83′) Μασούρας / (14′, 40′) Ζάχαβι

Οι ενδεκάδες:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα – Λαλά, Μπα, Σωκράτης, Ρέαμπτσιουκ – Καμαρά, Εμβιλά, Μπουχαλάκης – Μπρούμα, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί

ΑΙΝΤΧΟΦΕΝ (Σχμιντ): Εμβογκό – Ντάμφρις, Τέζε, Μποσκαγκλί, Μαξ – Σανγκαρέ, Τόμας, Ροσάριο, Γκέτσε – Ζάχαβι, Μάλεν.

Αντώνης Κόκκινος

Άρρωστος με το ποδόσφαιρο από μικρός και με τον αθλητισμό γενικότερα. Οι πρώτες λέξεις που έμαθε να λέει, ήταν μαμά, μπαμπά και Ολυμπιακός. Θυμάται από πιτσιρικάς να στέκεται μπροστά σε μια τηλεόραση να δει τον Θρύλο. Η αρρώστια του με τον Ζιοβάνι αθεράπευτη, βλέπει ξανά και ξανά τα βιντεάκια του μάγου.

Έχει σπουδάσει στο Κέντρο Αθλητικού Ρεπορτάζ (ΚΑΡ) και έχει περάσει από εφημερίδες και sites, με την μεγαλύτερη τιμή για αυτόν να είναι η «Ελευθεροτυπία», που την αποκαλεί το… μεγάλο σχολείο για τον ίδιο. Τα τελευταία πέντε χρόνια κάνει αναλύσεις αγώνων σε στοιχηματικά sites, όπου διατηρεί και την προσωπική του στήλη.

Θα τον βρείτε επίσης στο ραδιόφωνο αλλά κάποιες φορές και στην τηλεόραση. Η τρέλα του με τον Ολυμπιακό τεράστια και μέσα από το Thrylos24.gr, θα καταθέτει την άποψη του για την μεγάλη του αγάπη.