Ο Ολυμπιακός πήρε μια «νίκη πρωταθλήματος», κερδίζοντας τον Ατρόμητο με 2-1, χάρη στο γκολ του Βούκοβιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Καμαρά είχε ισοφαρίσει στο 49', το γκολ του Κουλούρη (43'), το οποίο είχε δώσει προς στιγμήν το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Αρκετά παράπονα των Πειραιωτών από τον Ευαγγέλου και τους βοηθούς του! Αναλυτική περιγραφή του Μιχάλη Μαχαίρα...

Ο Ολυμπιακός δοκιμαζόταν στο Περιστέρι, με αντίπαλο την ομάδα του Ατρόμητου, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής για τη Superleague. Οι «ερυθρόλευκοι», έπειτα από το +9 του ΠΑΟΚ, δεν ήθελαν σε καμία των περιπτώσεων να σκέφτονται κάτι άλλο πέραν από τη νίκη.

Επιλογές από τους προπονητές-Ενδεκάδες που ξεκίνησαν τον αγώνα

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Ο Πέδρο Μαρτίνς  επέλεξε να ξεκινήσει με τους Σα κάτω από τα γκολπόστ, με τετράδα άμυνας τους Σισέ, Βούκοβιτς ως στόπερ, και Τοροσίδη-Κούτρη στα πλάγια αυτής. Γκιγιέρμε και Καμαρά επιλέχθησαν για το χώρο της μεσαίας γραμμής, με τον Νάτχο ως οργανωτή. Ποντένσε και Ναουέλ στις πτέρυγες και ως σέντερ φορ μόνος του ο Δημήτρης Μάνος (με τον Γκερέρο τελικά στον πάγκο). Η ενδεκάδα που επέλεξε ο Κάναντι ηταν οι Μέγερι, Σάκιτς, Γιαννούλης, Καρασαλίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Μπουσούλατζιτς, Μάντσον, Ενσικουλού , Μπρούνο και Κουλούρης

Δέχτηκε γκολ, κόντρα στη ροή του αγώνα

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης προσπάθησε να πετύχει κάποιο τέρμα, ξεκινώντας από τα 25”, όταν και ο Καμαρά, από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε αρκετά άουτ. Μέχρι το 10ο λεπτό, είχε άλλες δύο καλές επισκέψεις η ομάδα του Πειραιά. Στο 13ο λεπτό, ο Ατρόμητος φώναξε εντόνως για πέναλτι, σε μια φάση με τον Ενσικουλού και τον Γκιγιέρμε. Στο 20ο λεπτό, ήταν ξανά σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει την εστία του Μεγιερι, όταν έπειτα από γύρισμα-σέντρα του Ποντένσε, ο Μάνος αδυνατεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με το σουτ του να καταλήγει αρκετά άουτ. Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός έπεσε, χωρίς όμως η ομάδα του Μαρτίνς να απειλείται. Στο 35′ της αναμέτρησης στο Περιστέρι, ο Ποντένσε ζήτησε πέναλτι, όταν δέχτηκε ένα χτύπημα «εξυγίανσης» από τον Γιαννούλη, φάση στην οποία δεν δόθηκε τίποτα. Στο 36ο λεπτό, χάρη σε εκτέλεση κόρνερ του Ολυμπιακού, ο Τοροσίδης πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

Όμως, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ατρόμητος έκανε το 1-0 στο 43ο λεπτό, με τον Κουλούρη, όταν ο Σα δεν κατάφερε να αποκρούσει σωστά ή να μπλοκάρει την μπάλα, και ο παίκτης του Ατρόμητου ήταν παρών, να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του. Ο Μπρούνο έκανε την πρώτη μπαλιά, δοκίμασε το σουτ ο Μποσούλατζιτς που έβγαλε ο Σα, μα ο Κουλούρης πρόλαβε τον Σισέ και τον τερματοφύλακα του Θρύλου, πετυχαίνοντας το τέρμα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 1-0, με τους γηπεδούχους να είχαν 2 μόλις τελικές, έναντι τουλάχιστον 8 του Ολυμπιακού. Κατά την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, οι παίκτες του Ολυμπιακού πήγαν πάνω στον διαιτητή να διαμαρτυρηθούν, κυρίως για την φάση που ζητήθηκε έμμεσο και ακολούθησε μετά το γκολ του Ατρόμητου.

Η απόλυτη ανατροπή, λυτρωτής ο Γιάγκος Βούκοβιτς

Το δεύτερο ημίχρονο άργησε να ξεκινήσει κάποια λεπτά, με τον Ολυμπιακό να βγάζει τον Νάτχο και να βάζει τον Φορτούνη, με το ξεκίνημα. Όμως, στο 49ο λεπτό, ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να ισοφαρίσει τον αγώνα, όταν ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Καμαρά καλυπτόμενος παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπάλας Μέγιερι, κάνοντας το 1-1, σχετικά νωρίς στο δεύτερο μέρος. Στο 57ο λεπτό, ο Μπουσούλατζιτς δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, πηγαίνοντας για τα αποδυτήρια και αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Στο 62του αγώνα ο Ατρόμητος είχε διπλή χαμένη φάση, με σουτ του Μάντσον που αποκρούεται, έπειτα ο Κουλούρης απέναντι στον Πορτογάλο Σα, έστειλε την μπάλα να ‘ξυρίσει’ το δοκάρι. Ένα λεπτό πριν, ο Φορτούνης ανετράπη μέσα στην περιοχή του Μέγιερι, από τον Γιαννούλη, αλλά ο διαιτητής Ευαγγέλου έδειξε «συνεχίζεται». Στο 73ο λεπτό, ο Μαρτίνς πραγματοποίησε την τρίτη του αλλαγή, όταν ο Φετφατζίδης πέρασε στον αγώνα αντί του Ναουέλ. Τρία λεπτά αργότερα, πραγματοποιήθηκε και η τρίτη αλλαγή από πλευράς ΟΣΦΠ, αφού ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, περασε στην θέση του Ποντένσε.

Στα τελευταία 15′, οι φιλοξενούμενοι έψαχναν εντόνως το γκολ που θα έδινε τη νίκη. Στο 81′ ο Φορτούνης μετέφερε την μπάλα στον Φετφατζίδη που από πολύ καλή θέση σούταρε ψηλά έξω. Σχεδόν τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ρισβάνης έκοψε τον Μάνο, σε τετ α τετ του τελευταίου. Στα τελευταία λεπτά, αυτό που έψαχνε ο Ολυμπιακός έγινε, όταν ο Βούκοβιτς έκανε το 2-1 στο 90+3. Σέντρα του Φορτούνη και κεφαλιά του υψηλόσωμου αμυντικού, την οποία έστειλε στην εστία του Μέγιερι.

Ατρόμητος (Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Γιαννούλης (79′ Νάτσος), Καρασαλίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Μπουσούλατζιτς, Μάντσον, Ενσικουλού (61 Ούμπιδες), Μπρούνο (71’ Μανούσος), Κουλούρης.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Σισέ, Βούκοβιτς, Τοροσίδης, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Νάτχο (46’ Φορτούνης), Ποντένσε (76′ Γκερέρο), Ναουέλ (73’ Φετφατζίδης), Μάνος.