Ο Ολυμπιακός, όχι μόνο ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά από την ήττα στην Ουγγαρία, αλλά φιλοδώρησε με 11 πόντους την Αλουτίνβεντ Μίσκολτς (84-73) στο ΣΕΦ, περνώντας στην επόμενη φάση του EuroCup, εκεί όπου θα βρει την Orman Genclik. Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα από το ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε σε ένα ευρωπαϊκό ματς «τελικό» την Αλουίνβεντ Μίσκολτς, για το EuroCup, στο ΣΕΦ, ως ρεβάνς του πρώτου αγώνα στην Ουγγαρία που ο Θρύλος είχε ηττηθεί με 59-54, θέλοντας νίκη με 6 πόντους και πάνω για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Γιώργος Παντελάκης άφησε έξω την Αφροδίτη Κοσμά για λόγους τακτικής. Στο ΣΕΦ βρέθηκαν ο Πρόεδρος του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού, Μιχάλης Κουντούρης, καθώς και αθλητές του συλλόγου μας, όπως ο Γιώργος Πετρέας και αντιπροσωπεία από το αναπτυξιακό τμήμα του μπασκετικού Ολυμπιακού. Μια διαφορετική… νότα, έδωσαν και οι λιγοστοί μα «μάχιμοι» οπαδοί της Μίσκολτς.

Ο προπονητής της ομάδας μας στη βασική του πεντάδα επέλεξε τις Τόμας, Παυλοπούλου, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα, ενώ ο Λάσιο Σίζας τις Ουόκερ, Μόρισον, Σκόριτς, Μεντγκέσι και Γκορέε.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά καλά στην επίθεση, αλλά στην άμυνα… έμπαζαν. Ο Θρύλος πήρε προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και σε επίπεδα πρόκρισης, δηλαδή το απαιτούμενο +6 που χρειαζόμασταν. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 22-18 να χωρίζει τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα και με +7 (25-18), όμως με δύο τρίποντα οι φιλοξενούμενες μείωσαν στο ένα καλάθι (26-24). Έπειτα από εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός με την ώθηση του κόσμου του, έκανε ένα σερί 10-2, προηγούμενος με +10, κάνοντας τον κόουτς της Μίσκολτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με τρεις διψήφιες από νωρίς, Γκρέιβς, Σπυριδοπούλου και Τόμας, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να προηγείται με διαφορά ασφαλείας (42-30). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου επεφύλασσε ένα ιδανικό κλείσιμο, χάρη σε μπάζερ μπίτερ τρίποντο της Γέμελος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε την Αλουίνβεντ, με τη διαφορά να φτάνει στο +24 (60-36), σε μεγάλο βαθμό η πρόκριση είχε κριθεί από το πρώτο μέρος, ειδικά όταν ο Θρύλος ξύπνησε. Η Τζάκι Γέμελος έκανε «παπάδες» έχοντας πετύχει έως εκείνο το σημείο 14 πόντους, με ένα κρεσέντο τριπόντων από την ίδια.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το +25 να χωρίζει τις δύο ομάδες, και την πρόκριση να κατηφορίζει στον Πειραιά.

Διαδικαστικής σημασίας ήταν η τέταρτη και τελευταία περίοδος, στην οποία ο Ολυμπιακός δεν δύσκολεύτηκε. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενες ήταν να μειώσουν στους 15 πόντους (78-63). Όμως και σε εκείνο το σημείο, η «τιμωρός» Τζάκι Γέμελος ήταν εκεί, με τρίποντο να αποκαταστήσει την τάξη. Η διαφορά έπεσε εκ νέου στους 13 (81-68), με τον Θρύλο όμως να κρατάει το προβάδισμα και η πρόκριση να έρχεται στον Πειραιά. Το τελικό σκορ ήταν το 84-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 48-31, 68-43, 84-73.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή 2, Γέμελος 19 (2/3 δίπ., 5/6 τρίπ., 3 ριμπ., 5 ασ., 7 κλεψ.), Λούκα, Σπυριδοπούλου 15 (1/4 δίπ., 2/4 τρίπ., 7/8 βολ., 4 ριμπ., 2 ασ.), Τόμας 21 (3/9 δίπ., 4/9 τρίπ., 3/4 βολ., 5 ριμπ., 6 ασ), Γκρέιβς 19 (8/10 δίπ., 3/4 βολ., 2 ριμπ., 2 ασ., 1 κλέψ.), Γιουρτσένκοβα 1, Νικολοπούλου 4 (4 ριμπ., 4 ασ, 2 κλεψ.), Σταμάτη, Σταμολάμπρου

Aluinvent DVTK Miskolc (Τσιτσάς): Κανιάσι 3, Κατόνα 3, Κις 4, Σουκς 8 (1), Γκόρι 11, Μεντγκιέσι 2, Μόρισον 13 (1), Σκόριτς, Γουόκερ-Κίμπροου 15, Ζέλε 6 (2)