Super League

Λουτσέσκου: «Για εμάς είναι μια μεταβατική σεζόν φέτος»

Όλα όσα δήλωσε ο Ραζβάν Λουτσέσκου στη συνέντευξη Τύπου μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ με 3-1 στο Φάληρο.

Αναλυτικά όσα είπε στη συνέντευξη Τύπου ο Ραζβάν Λουτσέσκου:

Τι χάλασε στο δεύτερο ημίχρονο και ήρθε η ήττα με δεδομένο ότι μετά το 0-1 στο πρώτο μέρος διαχειρίστηκε καλά το ματς;

Αρχικά είναι έλλειψη της εμπειρίας, λάθη τα οποία συνέβησαν στο σημερινό παιχνίδι, αλλά και απέναντι στην ΑΕΚ που μας κόστισαν βαθμούς. Όπως έλεγα πάντα βρισκόμαστε σε μία κατάσταση που προσπαθούμε να δημιουργήσουμε το γκρουπ που θα είναι έτοιμο την επόμενη σεζόν. Όταν έρχεσαι σε αυτό το γήπεδο και παίζεις με τον Ολυμπιακό είναι δύο πράγματα σημαντικά που πρέπει να κάνεις. Το πρώτο είναι να μη δίνεις εύκολα τη μπάλα στον Ολυμπιακό και δίνοντας του τη δυνατότητα να ελέγξει το ρυθμό. Να έχεις υπομονή να κυκλοφορήσεις τη μπάλα γιατί δημιουργεί εκνευρισμό στον Ολυμπιακό. Γενικά στον Ολυμπιακό δημιουργεί εκνευρισμό όταν δεν έχει τη μπάλα. Και το δεύτερο είναι στη φάση της ανάπτυξης όταν ξεκινάει από την άμυνα να μη γίνονται λάθη γιατί ο Ολυμπιακός έχει ποιότητα και μπορεί να δημιουργήσει φάσεις για γκολ. Στο πρώτο ημίχρονο μετά το πεντάλεπτο αρχίσαμε να κάνουμε εύκολα λάθη στην άμυνα και πιο ψηλά στο γήπεδο γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μας πιέσει αρκετά. Δίναμε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να έρθει στην περιοχή μας. Καταφέραμε να σκοράρουμε το 0-1 και από εκεί και πέρα διαχειριστήκαμε σωστά την κατάσταση. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και προσπάθησε να φέρει μπροστά μπάλες με τον Μπακαμπού που επιτίθεται πολύ καλά. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινήσαμε το παιχνίδι ισορροπημένα. Ο Ολυμπιακός δεν έκανε κάτι τόσο τρομερό στην πίεση. Έγινε ένα λάθος που μας έπιασε απροετοίμαστους. Ο Ολυμπιακός έχει την ποιότητα και την ταχύτητα και έγινε το 1-1 και στη συνέχεια έγινε το 2-1 με μία φάση που δεν χρειάζεται να σχολιάσουμε κάτι. Είναι λάθη που πρέπει να ξεπεράσουν αυτοί οι νέοι ποδοσφαιριστές οι οποίοι πιστεύω θα εκπροσωπούν επάξια την ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο.

Μεντιλίμπαρ: «Τεράστιος σύλλογος ο Ολυμπιακός»

Τι βοήθησε τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο; Ήταν τα λάθη, ήταν το γήπεδο ήταν κάτι άλλο;

Τα λάθη που έγιναν γενικότερα. Αν αξιολογούσαμε καλύτερα την κατάσταση και μπορούσαμε να φέρουμε τη μπάλα στην αντίθετη πλευρά θα ήταν καλύτερη κατάσταση. Ο Ολυμπιακός έχει παίκτες με ποιότητα και μπορούν να φτάσουν σε αυτό το φανταστικό τελείωμα. Νομίζω ότι ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Σε αυτό το επίπεδο το ένα λάθος σημαίνει ένα γκολ. Ο Ολυμπιακός δεν έκανε το λάθος για να σκοράρουμε.

Οι τρεις ποδοσφαιριστές που μπήκαν στο 68ο λεπτό γιατί δεν μπόρεσαν να δώσουν το κάτι παραπάνω; Υστέρησε ο ΠΑΟΚ με τους έμπειρους ποδοσφαιριστές;

Αυτά τα 8-9 λεπτά μέχρι να μπει το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού είναι λίγος χρόνος για να μπορέσουν αυτοί οι τρεις ποδοσφαιριστές να δώσουν το κάτι παραπάνω. Όταν παίζεις στο Καραϊσκάκη και κρατάς τη μπάλα δημιουργείς εκνευρισμό στον αντίπαλο. Από ‘κει και πέρα είναι νέοι ποδοσφαιριστές και θα συμβούν τα λάθη μέχρι να φτάσουν στο πικ της καριέρας τους. Η ερμηνεία των αλλαγών ήταν να βάλουμε έμπειρους ποδοσφαιριστές για να μπορέσουμε να σκοράρουμε ή να κρατήσουμε το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ είναι στο -9 από την κορυφή. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι βγήκε νοκ άουτ από τη διεκδίκηση του τίτλου;

Νομίζω ότι είναι μία πίεση που εσείς θέλετε να δημιουργείτε. Δεν είπαμε ότι έχουμε τέτοιο στόχο. Είναι μία μεταβατική σεζόν για εμάς. Είναι μία σεζόν που θέλουν να πάρουν εμπειρίες οι ποδοσφαιριστές μας. Το γεγονός ότι κάναμε καλή δουλειά και φτάσαμε σε αυτό το σημείο δεν σημαίνει κάτι παραπάνω. Όταν φτάναμε στο σημείο και τα πράγματα είναι πιο σημαντικά η ομάδα κατέρρεε. Αυτό το παιχνίδι είναι μία αντιγραφή του αγώνα με την ΑΕΚ που έγιναν τα ίδια λάθη. Αυτό που είναι σημαντικό είναι να κερδίσουμε το παιχνίδι της Κυριακής, έχουμε το παιχνίδι με τη Λαμία για το Κύπελλο. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να σκύψουμε το κεφάλι. Έχουμε ωραίες προκλήσεις μπροστά μας.