Ο προπονητής του Ολυμπιακού Λορέντζο Μιτσέλι δήλωσε πως η ομάδα του πλέον επικεντρώνεται στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την ευρωπαική του πορεία στο CEV Challenge Cup για το βόλει γυναικών.

Απέναντι στο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, την Ιταλική Νοβάρα, οι «ερυθρόλευκες» τα έδωσαν όλα το πρώτο ματς στο Ρέντη όπου ηττήθηκαν με 2-3 στις λεπτομέρειες.

Σήμερα είχαν ένα πολύ δύσκολο έργο, να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να προκριθούν μέσα στο «Pala Igor» απέναντι σε ένα μεγαθήριο του ευρωπαικού βόλει. Παρά τις δύο ήττες, οι εμφανίσεις τους, ειδικά στο «Μελίνα Μερκούρη» έδειξαν πως αυτή η ομάδα έχει μέταλλο να παλεύει κάθε ματς ανεξάρτητα από τον αντίπαλο.

Παρά την αξιόμαχη προσπάθεια, τα κορίτσια του Θρύλου πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους αποκλειστικά στις εγχώριες διοργανώσεις όπου θα προσπαθήσουν να διεκδικήσουν όλα τα πιθανά τρόπαια της σεζόν.

Δείτε όσα δήλωσε ο Λορέντζο Μιτσέλι:

«Ήταν δύσκολος αγώνας από την αρχή, γιατί χρησιμοποιούσαν πολύ τη διαγώνιό τους, κάτι που ήταν πολύ αποτελεσματικό. Όταν το σέρβις μας άρχισε να είναι καλύτερο, το ματς έγινε πιο ανταγωνιστικό. Δεν μπορέσαμε να ολοκληρώσουμε τις ευκαιρίες μας στο τελευταίο σετ και είναι πραγματικά κρίμα. Τώρα, το μυαλό στρέφεται στο πρωτάθλημα».