ΣΧΟΛΙΟ

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε τη μάχη του Θρύλου με την Μπαρτσελόνα για το Game 4 της σειράς.

Pre Game'
ΣΧΟΛΙΟ

Μετά τη «σφαγή» της Τρίτης και τη νίκη των Καταλανών, ο Ολυμπιακός θέλει το ροζ φύλλο για να ισοφαρίσει και να πάει στο «Παλαού» για την ανατροπή. Θυμίζουμε ο Κώστας Παπανικολάου βρίσκεται στην 12αδα, ενώ σε αυτή είναι και ο Μήτρου Λονγκ. Εκτός οι Σίκμα και Μπραζντέικις.

Pre Game'
ΣΧΟΛΙΟ

Κατάμεστο το ΣΕΦ με τους φίλους του Θρύλου να θέλουν να γίνουν ο 6ος παίκτης και να οδηγήσουν την ομάδα στη νίκη.

1'
ΣΧΟΛΙΟ Πίτερς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με καλάθι του Πίτερς

1'
ΣΧΟΛΙΟ Βέσελι

Απάντησε με τον Βέσελι η Μπαρτσελόνα

2'
ΣΧΟΛΙΟ Φαλ

Άψογη συνεργασία Κάναν και Φαλ ο τελευταίος κάρφωσε τη μπάλα

3'
ΣΧΟΛΙΟ

Ο Πάρκερ έκανε το 4-6 αλλά ο Φαλ με νέο κάρφωμα έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα (6-6).

3'
ΣΧΟΛΙΟ

Ο Βέσελι με γκολ-φάουλ δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα (6-9)

4'
ΣΧΟΛΙΟ

Ο Λαπροβίτολα με τρίποντο έκανε το 12-8, ο Φαλ κάρφωσε αλλά ο Βέσελι με νέο καλάθι και φάουλ δίνει τη μεγαλύτερη διαφορά στους φιλοξενούμενους (10-14)

5'
ΣΧΟΛΙΟ

Ο Φαλ ξανά αλλά οι Ισπανοί με τον Ρούμπιο βάζουν ένα ακόμη τρίποντο και 12-17

6'
ΣΧΟΛΙΟ

Μειώνει ο Πίτερς με δίποντο (14-19)

5'
ΣΧΟΛΙΟ

Τηλεοπτικό τάιμ άουτ. Πρέπει να σφίξει την άμυνα της η ομάδα του Μπαρτζώκα.

7'
ΣΧΟΛΙΟ

Βγάζει δύο σερί άμυνες ο Ολυμπιακός. Αστόχησε σε τρίποντο προηγουμένως ο Πίτερς.

7'
ΣΧΟΛΙΟ ΜακΚίσικ

Στη θέση του Παπανικολάου ο Σακ… ατάκ

7'
ΣΧΟΛΙΟ

Δύο χαμένες βολές από τον Ουόκαπ παραμένει το 14-19

7'
ΣΧΟΛΙΟ

Ο Κάνααν έκανε φάουλ στον Κάλινιτς εκείνος τις έχασε.

9'
ΣΧΟΛΙΟ

Νέα τρομερή άμυνα από ΜακΚίσικ. Τρίποντοοο από τον Κάνααν. 17-19

10'
ΣΧΟΛΙΟ

Λάθος του Κάνααν, η Μπάρτσα σκόραρε αλλά ο Φαλ μέ νέο κάρφωμα έκανε το 19-21. Στις θέσεις των Φαλ και Ουόκαπ οι Μιλουτίνοφ και Γκος.

10'
ΣΧΟΛΙΟ

Με καλάθι του ΜακΚίσικ μειώνει ο Θρύλος. 21-23. Τέλος 1ης περιόδου.

1ο δεκάλεπτο '
ΣΧΟΛΙΟ

Ο Ολυμπιακός πρέπει να παίξει καλύτερα στην άμυνα. Οι 23 πόντοι είναι αρκετοί. Επιθετικά βρήκε λύσεις κυρίως με τον Φαλ που έκανε πάρτι στην αντίπαλη ρακέτα. Θετικό ότι βρήκε στόχο ο Κάνααν που είναι παίκτης ψυχολογίας.

11'
ΣΧΟΛΙΟ

Καλή άμυνα του Γκος στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Στις βολές ο Πετρούσεφ.

11'
ΣΧΟΛΙΟ

Εύστοχος ο Σέρβος από τη γραμμή και 23-23. Καλές άμυνες ξανά από τον Ολυμπιακό που παίζει πλέον με Γκος, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Πετρούσεφ και Μιλουτίνοφ

12'
ΣΧΟΛΙΟ

0/2 βολές από τον Σίλβα.

12'
ΣΧΟΛΙΟ

Προβάδισμα με ωραίο λέι άπ του ΜακΚίσικ. 25-23 το σκορ

12'
ΣΧΟΛΙΟ

Ο Πετρούσεφ έχει κερδίσει γκολ φάουλ αλλά οι διαιτητές δίνουν επαναφορά. Σωστή η απόφαση τους.

13'
ΣΧΟΛΙΟ

Τρομερό τρίποντο από τον Λαρεντζάκη που κερδίζει και φάουλ. Φωνές των ανθρώπων του Ολυμπιακού για αντιαθλητικό.

13'
ΣΧΟΛΙΟ

Τάιμ άουτ από τον Γκριμάου που βλέπει τον Ολυμπιακό να τρέχει σερί 7-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο και να έχει την ευκαιρία να μεγαλώσει τη διαφορά. Στο +5 ο Θρύλος (28-23)

13'
ΣΧΟΛΙΟ

Εύστοχος ο Γιαννούλης και 29-23. Η μπάλα στον Ολυμπιακό μετά το αντιαθλητικό

13'
ΣΧΟΛΙΟ

Τρομερό κάρφωμα από τον Μίλου μετά από ασίστ του Γκος και 31-23. Η μεγαλύτερη διαφορά του Ολυμπιακού!

14'
ΣΧΟΛΙΟ

Ξανά ο Μιλουτίνοφ. Στο +10 ο Θρύλος που έχει κρατήσει άποντη για 4 λεπτά την Μπαρτσελόνα

14'
ΣΧΟΛΙΟ

Τάιμ άουτ. Τρομερή, εκκωφαντική εμφάνιση του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο που τρέχει σερί 15-0 με τρίποντο του Γκος. 36-23 οι Πειραιώτες που θέλουν να συνεχίσουν έτσι.

15'
ΣΧΟΛΙΟ

Τώρα ευστοχεί η Μπαρτσελόνα με τρίποντο του Πάρκερ. 36-26 το σκορ

15'
ΣΧΟΛΙΟ

Απαντά ο Πετρούσεφ. Ο Ολυμπιακός κυριαρχεί στην ρακέτα!

16'
ΣΧΟΛΙΟ

Ο ΜακΚίσικ με νέο τρίποντο εκτοξεύει τη διαφορά στο +15 (41-26). Είναι ασύλληπτη η άμυνα του Θρύλου στην 2η περίοδο. Έχει δεχθεί μόλις ένα τρίποντο.

17''
ΣΧΟΛΙΟ

ΤΗΝ ΚΑΡΦΩΣΕ Ο ΠΕΤΡΟΥΣΕΦ! Ο Ολυμπιακός έχει στήσει πάρτι στο ΣΕΦ

17'
ΣΧΟΛΙΟ

Στη γραμμή των βολών ο Μιλουτίνοφ που κάνει εξαιρετικό παιχνίδι. Ο Σέρβος έχει την ευκαιρία να ανεβάσει τη διαφορά στους 19 πόντους.

17'
ΣΧΟΛΙΟ

Και το κάνει (45-26). Πρέπει να ανεβάσει όσο ψηλότερα γίνεται τη διαφορά ο Ολυμπιακός.

17'
ΣΧΟΛΙΟ

Απάντησε με νέο τρίποντο η Μπαρτσελόνα αλλά ο Πετρούσεφ είναι ξανά παρών!

18'
ΣΧΟΛΙΟ

Καλάθι καπό τον Ερναγκόμεθ, το πήρε από τον Πετρούσεφ και 47-30. Ξανά στο ματς ο Πίτερς αντί του Φίλιπ.

18'
ΣΧΟΛΙΟ

Δύο βολές από τον Σατοράνσκι και 47-32

19'
ΣΧΟΛΙΟ

Νέο τρίποντο από τον Πάρκερ και 49-35. Κρατιέται στο ματς η Μπαρτσελόνα.

19'
ΣΧΟΛΙΟ

Κάρφωμα του ΜακΚίσικ που βγάζει και την άμυνα στο πίσω μέρος του παρκέ. Στο +16 ο Ολυμπιακός (51-35) που έχει την ευκαιρία να μεγαλώσει τη διαφορά

20'
ΣΧΟΛΙΟ

Εύστοχος ο ΜακΚίσικ από τη γραμμή των βολών ο Σατοράνσκι σκοράρει και 53-37. Ένα δεύτερο έχει να εκδηλώσει επίθεση ο Ολυμπιακός πριν το ημίχρονο.

20'
ΣΧΟΛΙΟ

Τέλος ημιχρόνου. Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 53-37 με τους Πειραιώτες να έχουν βάλει γερές βάσεις για την νίκη.

1ο ημίχρονο '
ΣΧΟΛΙΟ

Στα μέτρα του έχει φέρει το ματς ο Ολυμπιακός. Παρά το κακό ξεκίνημα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα βρήκαν λύσεις και με την άμυνα του (κράτησε την Μπάρτσα στους 37 πόντους) κατάφερε να χτίσει διαφορά ασφαλείας (+16).

Γιάννης Κατσαρός '
ΣΧΟΛΙΟ

Την ίδια ώρα, έχει ανεβάσει τα ποσοστά του, καθώς μετράει 68% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα. Εξαιρετικό ματς από τον ΜακΚίσικ με 13 πόντους, πέντε ριμπάουντ, δύο ασίστ και ένα κλέψιμο. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει οι Πειραιώτες να χαλαρώσουν. Αντιθέτως πρέπει να συνεχίσουν με την ίδια πίεση (αυτό επισήμανε και ο Μπαρτζώκας στις δηλώσεις του πριν την έναρξη του β’ μέρους) και να παραμείνουν προσηλωμένοι στο πλάνο.

21'
ΣΧΟΛΙΟ

Ο Ολυμπιακός ξεκινάει το δεύτερο μέρος με Γκος, Παπανικολάου, Κάνααν, Πίτερς και Φαλ

21'
ΣΧΟΛΙΟ

Τρίποντο από τον Γκος και 56-37 ξανά στο +19 οι Πειραιώτες

22'
ΣΧΟΛΙΟ

Κάνααααν για τρεις! Στο +22 τώρα ο Ολυμπιακός με την Μπαρτσελόνα να αστοχεί στις πρώτες δύο επιθέσεις της. Καζάνι το ΣΕΦ!

22'
ΣΧΟΛΙΟ

Και άλλη εξαιρετική άμυνα από τον Ολυμπιακό που τρώει σίδερα!

23'
ΣΧΟΛΙΟ

Δύο σερί λάθη τώρα από τους γηπεδούχους. Παραμένει το 59-37

24'
ΣΧΟΛΙΟ

Νέο καλάθι από τον Κάνααν που κάνει το 61-37. Σερί 8-0 από τους Πειραιώτες που δείχνουν να «καθαρίζουν» το ματς. Τάιμ άουτ από τον Γκριμάου

24'
ΣΧΟΛΙΟ

Καλάθι από τον Βέσελι που σταματά την αιμορραγία

25'
ΣΧΟΛΙΟ

Τρίποντο από τον Αμπρίνες που κατεβάζει τη διαφορά κάτω από τους 20

26'
ΣΧΟΛΙΟ

Λάθος από τον Γκος. Κατοχή στην Μπαρτσελόνα

26'
ΣΧΟΛΙΟ

Παραμένει το 61-42. Κόλλησε λίγο τώρα η επίθεση του Ολυμπιακού.

27'
ΣΧΟΛΙΟ

Μια βολή από τον Ερναγκόμεθ και 61-43. Ο ΜακΚίσικ στη θέση του Κάνααν.

28'
ΣΧΟΛΙΟ

Λύνει τον γόρδιο δεσμό ο Γκος και 63-45.

29'
ΣΧΟΛΙΟ

Τρίποντο, μεγάλο τρίποντο από τον Παπανικολάου και 66-45

30'
ΣΧΟΛΙΟ

Ο αρχηγός είναι εδώ. Νέο τρίποντο και ο Ολυμπιακός ανεβάζει τη διαφορά στο +24 (69-45)

30'
ΣΧΟΛΙΟ

Τι κάνει ο Παπανικολάου;;; Ξανά για τρεις και τέλος 3ης περιόδου. 72-47 οι Πειραιώτες που έχουν αγκαλιάσει τη νίκη και όλα δείχνουν πως θα πάνε στη Βαρκελώνη για να κόψουν εισιτήριο για Βερολίνο.

31'
ΣΧΟΛΙΟ

Ξεκίνημα 4ης περιόδου και οι Πειραιώτες αγωνιζόνται με τους Ουόκαπ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πετρούσεφ και Μιλουτίνοφ.

31'
ΣΧΟΛΙΟ

Άστοχες οι δύο ομάδες στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Δίνει τη λύση ο ΜακΚίσικ και 75-47.

33'
ΣΧΟΛΙΟ

Αντιαθλητικό του Παπανικολάου. Άστοχοι οι Ισπανοί.

33'
ΣΧΟΛΙΟ

Κάρφωμα από τον Μιλουτίνοφ και 77-48. Έχει τελειώσει το ματς ουσιαστικά. Μένει να φανεί η διαφορά. Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και μάλιστα εκκωφαντική και μένουν 7 λεπτά για να ξεκινήσει να φτιάχνει βαλίτσες για Βαρκελώνη και το Game 5.

34'
ΣΧΟΛΙΟ

Ωραία προσπάθεια και άψογο τελείωμα από τον Πετρούσεφ (79-50)

35'
ΣΧΟΛΙΟ

Στο +31 για πρώτη φορά με δύο πόντους από τον ΜακΚίσικ!

35'
ΣΧΟΛΙΟ

Τάιμ άουτ από τον Γκριμάου που βλέπει την ομάδα του να γίνεται έρμαιο στις ορέξεις του Ολυμπιακού.

36'
ΣΧΟΛΙΟ

Πάρτι τώρα. Νέο τρίποντο από τα οχτώ μέτρα από τον Γκος (84-50)

37'
ΣΧΟΛΙΟ

Μειώνει στους 32 η Μπαρτσελόνα με κάρφωμα του Νάγκι.

38'
ΣΧΟΛΙΟ

Ξανά καλάθι ο Νάγκι και 84-54.

39'
ΣΧΟΛΙΟ

Καλάθι και φάουλ από τον τρομερό Σακίλ ΜακΚίσικ που κάνει το 87-54.

40'
ΣΧΟΛΙΟ

Την πρόκριση στη Βαρκελώνη ζητάνε οι φίλοι του Θρύλου. Την ώρα που ο Κάνααν με τρίποντο κάνει το 90-54.

40'
ΣΧΟΛΙΟ

ΤΕΛΟΣ. Ο Ολυμπιακός διαλύει με 92-58 την Μπαρτσελόνα, ισοφαρίζει σε 2-2 τη σειρά και θα ταξιδέψει στη Βαρκελώνη για να κόψει εισιτήριο για Βερολίνο. To Game 5 πιθανότατα την Τετάρτη του Πάσχα.