Μάγκες οι Νέοι του Θρύλου που έφυγαν με τη νίκη και από την Ιταλία επί της Λέτσε, παίρνοντας την πρόκριση!

Μεγάλη πρόκριση μέσα στην Ιταλία κατάφερε και πήρε η ομάδα Κ19 του Ολυμπιακού που νίκησε με 1-3 την πρωταθλήτρια Ιταλίας, Λέτσε, εκτός έδρας. Για τη διοργάνωση του UEFA Youth League και συγκεκριμένα στη φάση του Domestic Champions Path, όπου αγωνίζεται η ομάδα του Πειραιά ως πρωταθλήτρια Ελλάδας της προηγούμενης σεζόν στη Super League U19.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νικήσει και στο πρώτο παιχνίδι με το ίδιο σκορ, 3-1, στο Ρέντη και πλέον θα αντιμετωπίσουν την Καμπάλα επίσης σε διπλή αναμέτρηση, στην επόμενη φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Τριάρα στην ΑΕΚ

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου, καθώς στο 6ο λεπτό ο Χ. Κωστούλας ανατράπηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μουζακίτης και άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1.

Οι Ιταλοί είχαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 16′. Όμως ο Σίνα έκανε σπουδαία επέμβαση στην κεφαλιά του Μπουρνέτ.

Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 19′, ο Πρεκατές γύρισε την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, η άμυνα της Λέτσε απομάκρυνε αρχικά, όμως στην επαναφορά ο Κ. Κωστούλας με δυνατό γυριστό σουτ νίκησε τον Λιάμπινεν για το 0-2, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης οι πρωταθλητές Ιταλίας ήταν πιεστικοί και μείωσαν στο 60′ με το διαγώνιο σουτ του Χελμ, ενώ λίγα λεπτά μετά ο Παπακανέλλος μετά από ωραία ατομική ενέργεια πλάσαρε από τα δεξιά, όμως ο Λιάμπινεν έδιωξε.

Στο 75′ και ενώ η Λέτσε προσπαθούσε να γίνει απειλητική κυρίως με στατικές φάσεις. Ο Χ. Κωστούλας πέρασε δύο αντιπάλους από τα δεξιά. Και με άψογη εκτέλεση στην κλειστή γωνία του τερματοφύλακα των γηπεδούχων «έγραψε» το 1-3. Που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στον αγώνα.

Στη συνέχεια οι Ιταλοί προσπάθησαν να μειώσουν προσπαθώντας να δημιουργήσουν κάποια καλή ευκαιρία. Όμως η άμυνα του Ολυμπιακού λειτούργησε σωστά και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά.