Οι «ερυθρόλευκοι» χάρη σε έναν τρομερό Χρηστίδη και από κοντά τους ποιο έμπειρους Τζόλο, Νοέα και Πετρόπουλο αλλά και με θετική παρουσία από Αρσενόπουλο και Κολοβέρο επικράτησαν με 58-64 του Ερμή Λαγκαδά και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ένας «σεληνιασμένος» Ολυμπιακός Β’ όπου είχε οδηγό τον τρομερό Χρηστίδη επικράτησε του Ερμή Λαγκαδά με 58-64 και απέδρασε απ΄π την Θεσσαλονίκη με μία παλικαρίσια πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ερμής πήρε γρήγορα ένα προβάδισμα 6 πόντων (10-4),δείχνοντας πιο έτοιμος από τον Ολυμπιακό. Από τους φιλοξενούμενους ο Χρηστίδης ήταν ο μόνος που έδινε πόντους στην ομάδα του για αρκετά λεπτά, με τους «ερυθρόλευκους» να μειώνουν για λίγο στον πόντο (10-9). Στη συνέχεια ο Ερμής με τους Παρίτση και Θεοδωρίδη αύξησαν και πάλι τη διαφορά τους (14-9), με τους Χρηστίδη και Καμπούρη να μειώνουν για τους φιλοξενούμενους σε 17-15, σκορ με το οποίο τελείωσε και το δεκάλεπτο.

Τα έκτροπα του ΟΑΚΑ και ένας παρκαδόρος σε… σύγχυση!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με τον Ολυμπιακό ωστόσο να είναι ιδιαίτερα άστοχος μέχρι και στις βολές. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σιώπη, ο Ερμής πέρασε μπροστά με 27-19. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα σερί 8-0 έφερε το ματς στα ίσα. Στη συνέχεια το παιχνίδι πήγαινε στις βολές καθώς οι δύο ομάδες είχαν συμπληρώσει από 5 φάουλ, με τον Ερμή να είναι πιο εύστοχος και να προηγείται στο τέλος της περιόδου με 33-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ερμής πήρε αρχικά μια διαφορά 8 πόντων και τη διατήρησε για αρκετά λεπτά, όμως στη συνέχεια και πάλι ο Ολυμπιακός έκανε τη δική του αντεπίθεση και κατάφερε να πλησιάσει στους 2 πόντους λίγο πριν τη λήξη της περιόδου (43-41). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος την κούραση των αντιπάλων του, κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή με τον Βασίλη Χρηστίδη να είναι εξαιρετικός όταν… έκαιγε η μπάλα, αλλά και τους Νοέα και Τζόλο να έχουν καθοριστικό ρόλο στην τελική νίκη του Ολυμπιακού με 58-64.

Στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει έναν εκ των ΑΕ Πεντέλης και ΣΑΑΚ Ανατόλια, στις 25/9.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-28, 43-41, 58-64

Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 15(3), Ελευθεριάδης 2, Αποστολίδης 3, Πλιούκας 4, Καραμανώλης, Παρίτσης 6, Κωσταντινίδης, Μπακάλης, Σιώπης 16(4), Ιατρίδης, Θεοδωρίδης 4, Χριστοδούλου 8

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Τζόλος 9, Αρσενόπουλος 8, Νοέας 9, Χρηστίδης 17, Κολοβέρος 4, Νικολαϊδης 2, Πετρόπουλος 7(1), Ζευγάρας, Μωραϊτης, Τσάμης, Καμπούρης 5, Οικονόμου