Κυπελλούχες και αήττητες οι «ερυθρόλευκες» σήκωσαν ακόμα μία κούπα, νικώντας στο τελικό τον Νηρέα Χαλανδρίου με 16-4.

Μετά την αήττητη κατάκτηση του 11ου πρωταθλήματος Ελλάδας, η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού κατέκτησε και το Κύπελλο επικρατώντας άνετα με 16-4 του Νηρέα Χαλανδρίου στο μεγάλο τελικό που διεξήχθη στο Ρέστειο Κολυμβητήριο Π. Φαλήρου. Οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν έτσι το δεύτερο νταμπλ στην ιστορία του τμήματος το οποίο συνοδεύουν με το αήττητο και το απόλυτο των νικών, φτάνοντας τους 13 τίτλους στην Ελλάδα με 11 Πρωταθλήματα και 2 Κύπελλα και τους 16 μαζί με τα 3 ευρωπαϊκά τρόπαια (Πρωτάθλημα Ευρώπης, Λεν Τροφι, Σούπερ Καπ Ευρώπης). Από κει και πέρα, ο Ολυμπιακός μετά την πρόκριση με τη νίκη 9-5 στον ημιτελικό με τη Βουλιαγμένη, επιβεβαίωσε σε απόλυτο βαθμό τον τίτλο του φαβορί στο σημερινό τελικό και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στην κατάκτηση του τίτλου, κλείνοντας με πανηγυρικό τόνο αυτή την… περίεργη σεζόν που σημαδεύτηκε από την πολύμηνη διακοπή λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.

«Χτύπησε» στην κόντρα και προηγήθηκε με 7-0 στο ημίχρονο

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο καθώς το 0-0, παρέμεινε στα πρώτα πέντε λεπτά.  Μετά τη συμπλήρωση των 3:25, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με την Ελευθερία Πλευρίτου στην κόντρα ενώ με τον ίδιο τρόπο και δυο διαδοχικά τέρματα της Βάσως Πλευρίτου, διαμορφώθηκε το 3-0 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Με την έναρξη του 2ου οκταλέπτου, ο Θρύλος με προσωπικό τέρμα και γυριστό σουτ της Μαρίας Μυριοκεφαλιτάκη διεύρυνε στο +4 το προβάδισμά του φτάνοντας στο 4-0. Ακολούθησε το γκολ της Ελένης Κανετίδου από την περιφέρεια για το 5-0 στα 4:48, που επιβεβαίωνε ότι ο Ολυμπιακός είχε κυριαρχήσει απόλυτα στην αναμέτρηση. Ένα ακόμα τέρμα στο 2ο οκτάλεπτο, από τη θέση του φουνταριστού με την  Άλκηστη Μπενέκου διαμόρφωσε το 7-0 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Το σήκωσε ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο 3ο οκτάλεπτο και συνέχισε να «χτυπάει» στην κόντρα. Έτσι προήλθαν τα τρία διαδοχικά γκολ τα οποία σημείωσαν οι Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, Ελευθερία Πλευρίτου και Βάσω Πλευρίτου διαμορφώνοντας το 10-0, μέχρι τα 5:58. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν διατηρήσει ανέπαφη την εστία τους για περίπου 20 αγωνιστικά λεπτά, όταν η Τουρνάρου μείωσε σε 10-1, με σουτ από την περιφέρεια στα 4:15. Ο Ολυμπιακός απάντησε με δυο διαδοχικά τέρματα της Άλκηστης Αβραμίδου και της Ελευθερίας Πλευρίτου χάρη στα οποία διαμορφώθηκε το 12-1 στα 2:43. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το ματς, και με το επιμέρους 4-2 στο διάστημα αυτό έφτασε στην τελική επικράτηση με 16-4 και πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου!

Η Ελευθερία Πλευρίτου αναδείχθηκε ΜVP και πρώτη σκόρερ της διοργάνωσης του Final 4 και η Χρυσή Διαμαντοπούλου καλύτερη τερματοφύλακας.

Τα οκτάλεπτα:  3-0, 4-0, 4-2, 4-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ελ. Πλευρίτου (κόντρα, 3:25), 2-0 B. Πλευρίτου (κόντρα, 1:07), 3-0 Β. Πλευρίτου (κόντρα, 0:25)

2ο οκτάλεπτο: 4-0 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 7:38), 5-0 Κανετίδου (περιφέρεια, 4:48), 6-0 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 1:11), 7-0 Μπενέκου (φουνταριστό, 0:10)

3ο οκτάλεπτο: 8-0 Μυριοκεφαλιτάκη (κόντρα, 7:19), 9-0 Ελ. Πλευρίτου (κόντρα, 6:52), 10-0 Β. Πλευρίτου (κόντρα, 5:58), 10-1 Τορνάρου (περιφέρεια, 4:15), 11-1 Αβραμίδου (περιφέρεια, 3:13), 12-1 Ελ. Πλευρίτου (φουνταριστό, 2:43), 12-2 Νιαρχάκου (π/π., 0:52)

4ο οκτάλεπτο: 13-2 Χαλδαίου (περιφέρεια, 6:40), 13-3 Μαυρωτά (π/π., 5:34),  14-3 Σιούτη (περιφέρεια, 5:15), 14-4 Αγγελίδη (περιφέρεια, 4:07), 15-4 Σιούτη (περιφέρεια, 3:24), 16-4 Δούλη (π/π., 1:34)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Χρ. Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 3, Μπενέκου 1 , Ελευθεριάδου 1 , Κανετίδου 1, Αβραμίδου 1, Κρίστμας Μ. Πλευρίτου , Δούλη 1, Β. Πλευρίτου 3, Σιούτη 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Δουρέκα, Φουντωτού, Χαλδαίου 1.

Νηρέας Γλυφάδας (Ευτυχία Καραγιάννη): Λάζαρη, Ε. Κοβάσεβιτς, Ιφ. Μαυρωτά 1, Μαντουδιώτη, Τριχά , Πάτερου, Τορνάρου 1 , Μπόβαλη, Αγγελίδη 1, Δ. Παπαναστασίου, Κάσσαρη, Νιαρχάκου 1, Σπ. Κοβάσεβιτς, Κοτσάφτη, Παναγιώτι.