Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν -ως γηπεδούχες- με 89-54 της Νίκης Λευκάδας στο Μοσχάτο, για την 21η αγωνιστική της Α1.

Στην πρώτη θέση, με το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των πλέι οφ, ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού! Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν -ως γηπεδούχες- με 89-54 της Νίκης Λευκάδας στο Μοσχάτο, για την 21η αγωνιστική της Α1, με πρώτη σκόρερ την Χριστινάκη, με 16 πόντους (15 η Βίτολα, 13 η Νικολοπούλου). Στο τελευταίο τους ματς στην regular season της Α1 (ρεπό την 22η αγωνιστική), τα κορίτσια του Θρύλου δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες, με εξαίρεση ένα 15-0 σερί (19-4, 19-19) της Νίκης και έτσι, έφυγαν με το θετικό αποτέλεσμα από το Μοσχάτο, με το οποίο τερμάτισαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, πριν από την έναρξη των πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» πολύ δυνατά στο ματς και «χτύπησε» στην κόντρα, με πολλά κλεψίματα, φτάνοντας στο 19-4, με καλάθι της Χριστινάκη (3:52). Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, ωστόσο, έπαθαν «μπλακ άουτ» και δέχθηκαν 15-0 σερί από τη Νίκη Λευκάδας, η οποία ισοφάρισε σε 19-19, στο 8:39 της δεύτερης περιόδου (19-15 το πρώτο δεκάλεπτο). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, όμως, τα κορίτσια του Θρύλου δεν ξανακοίταξαν… πίσω και ξέφυγαν με +20 (46-26), με την Βίτολα (1:01), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 46-28. Στο φινάλε (1:41) του τρίτου δεκάλεπτου, η Χριστινάκη έδωσε «αέρα» 30 πόντων (64-34) στις «ερυθρόλευκες», ενώ η Σπυριδοπούλου «έγραψε» το 67-38 (σκορ περιόδου), με τρίποντο, στο 0:16. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ, στο +39 (81-42), με την Κολλάτου (5:33), με την Χριστινάκη να «χτυπάει» ξανά, για το 89-52, στο 0:26. Η Νίκη Λευκάδας μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό 89-52.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 46-28, 67-38, 89-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 9(1), Κυριακούδη 2, Σπυριδοπούλου 3(1), Σύρρα 8, Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 13(1), Καρλάφτη 9(1), Δίελα 2, Βίτολα 15(1), Χριστινάκη 16, Κολλάτου 8, Τόμπιν 4

Νίκη Λευκάδας (Βελτσίστας): Μόρα 20, Ζιάκα 8(1), Γεωργάκη, Γασπαράτου, Χουγκάζ 2, Τσαμίλα, Ρομπότη, Λαμπροπούλου, Μανίς 24