Οι ερυθρόλευκες του Γιώργου Παντελάκη δεν τα κατάφεραν, αν και απείλησαν τις γηπεδούχες, ηττήθηκαν με σκορ 76-68. Η Φενέρμπαχτσε πρόκειται για μεγαθήριο, όμως ο Ολυμπιακός το κοίταξε στα μάτια και μάλιστα σε εκτός έδρας αναμέτρηση. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε σε εκτός έδρας αναμέτρηση, την Τουρκική Φενέρμπαχτσε, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής για την Ευρωλίγκα Γυναικών.

Ο Γιώργος Παντελάκης επέλεξε τις Τόμας, Παυλοπούλου, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον για να ξεκινήσουν την αναμέτρηση, ενώ η Γκαρνιέ τις Πλάμ, Ντεμιρμέν, Βεραμεγιένκα, Ζανταλασίνι και Βον.

Στην πρώτη περίοδο, οι ερυθρόλευκες δεν μπόρεσαν να κρατήσουν σε χαμηλό σκορ στην Τουρκική ομάδα, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 22-12. Ο Ολυμπιακός επί 7 λεπτά σχεδόν κρατούσε κοντά στο σκορ τις γηπεδούχες (10-9), όμως μετά από εκείνο το σημείο η διαφορά ξέφυγε με ένα 12-3 της Τουρκικής ομάδας.

Όμως, στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα μας απέκτησε σφυγμό, με τις ερυθρόλευκες να μειώνουν στους 2 πόντους (26-24), από το -12 (24-12), με σερί 2-12. Με την Γκαρνιέ να είχε αρκετά να πει στις παίκτριές της, με την αναμέτρηση να ξεκινούσε ουσιαστικά από την αρχή. Η Φενέρ προσπάθησε να πάρει διαφορά ασφαλείας, όμως η δεύτερη περίοδος ανήκε στις ερυθρόλευκες, μειώνοντας ξανά στον πόντο (38-37). Το σκορ ημιχρόνου ήταν το 40-37, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με χαμηλή διαφορά.

Στην Τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε με πατημένο το γκάζι, μένοντας κοντά στο σκορ. Όμως, η Τουρκική ομάδα κατάφερνε να πάρει διαφορές +6 (56-50), διατηρώντας το προβάδισμα. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το υποσχόμενο 61-55, για το τέταρτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έδειχνε δυνατός, με την Σπυριδοπούλου να οδηγούσε την ομάδα της. Οι ερυθρόλευκες, μετά από 33 σχεδόν λεπτά αγώνα, είχαν ισοφαρίσει την αναμέτρηση (61-61), δείχνοντας πως μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Σε ένα κρίσιμο σημείο όμως, οι ερυθρόλευκες έμειναν πίσω στο σκορ, χωρίς να μπορούσαν να βρουν σκορ. Η Τουρκική ομάδα έκανε σερί 9-0, κάνοντας το 70-61. Οι παίκτριες του Παντελάκη προσπαθούσαν να βρεθούν κοντά στο σκορ, όμως οι παίκτριες της Γκαρνιέ ήταν πιο εύστοχες και συγκεντρωμένες στα καίρια σημεία, με την Τουρκική ομάδα να παίρνει τελικώς τη νίκη με σκορ 76-68, με τη Φενέρ να παίρνει την 5η της νίκη, και τον Ολυμπιακό να μένει χωρίς νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 40-37, 61-55, 76-68.

Φενέρμπαχτσε (Γκαρνιέ): Χάρτλεϊ 21 (5/6 βολ., 5/8 διπ., 2/5 τριπ.), Πλάμ 15 (3/5 διπ., 9/9 βολ.), Ντεμιρμέν 2, Βον 8, Βεραμεγιένκα 9, Κανίτεθ 2, Τσόρα, Σενιουρέκ, Σοτάνα 5 (1), Τοπάζ, Γιαβάς 3 (1), Ζανταλασίνι 11 (3/5 διπ., 5/6 βολ.).

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τζόνσον 4, Παυλοπούλου 10 (2/5 διπ., 2/4 τριπ.), Σωτηρίου 9, Σπυριδοπούλου 23 (4/6 διπ., 4/8 τριπ., 3/3 βολ.), Τόμας 12 (5/9 διπ., 2/2 βολ.), Αυτζή, Κοσμά, Μάζιτς, Νικολοπούλου 1, Σταμάτη 6, Σταμολάμπρου 2, Τίκβιτς 1.