Οι ερυθρόλευκοι πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος, επικράτησαν με ανατροπή 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, κάνοντας έτσι το 2-0 στη σειρά των τελικών. Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου...

Τον Ολυμπιακό υποδέχτηκε ο ΠΑΟΚ στο Παλατάκι, στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος της Volleyleague ανδρών. Οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί από το δεύτερο σετ και έπειτα, πετυχαίνοντας την ανατροπή, αλλά και παράλληλα τη νίκη με 3-1 σετ. Πλέον, ο Ολυμπιακός προηγείται με 2-0 στη σειρά των τελικών και με νίκη την Πέμπτη (09/05) στο Ρέντη θα κατακτήσει το 29ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

LIVE Streaming: Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός (18:00)

Το πρώτο σετ άρχισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 0-2 με μπλοκ του Πετρέα και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει με άσσο του Κλάπβαικ σε 3-3, παίρνοντας στη συνέχεια και το προβάδισμα με τον Όκολιτς που έκανε το 5-4. Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και ανέκτησαν το προβάδισμα με καρφί από τον Ραουβέρντινκ για το 6-7. Έπειτα, ο Ολυμπιακός συνέχισε σταθερά μπροστά, κάνοντας το 8-10 με μόνο μπλοκ του Ανδρεάδη στον Τακουρίδη. Η ομάδα του Μουνιόθ διατήρησε το μικρό προβάδισμα με τον Πετρέα που έκανε το 10-12 σε πρώτο χρόνο. Οι Πειραιώτες με καρφί του Σμιτ έφτασαν στο 11-14, με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει τρεις συνεχόμενους πόντους, ισοφαρίζοντας έτσι σε 14-14. Ο Κλάπβαικ έβαλε και πάλι μπροστά τον ΠΑΟΚ με 16-15, με τους ερυθρόλευκους όμως να αντιδρούν και να περνούν και πάλι μπροστά με μπλοκ άουτ του Ραουβέρντινκ για το 16-17. Στη συνέχεια το σετ κυμάνθηκε με τις δύο ομάδες να μη ξεφεύγουν η μία απ’ την άλλη έως ότου ο ΠΑΟΚ καταφέρει να πάρει το προβάδισμα με 21-19 μετά από καρφί του Όκολιτς. Ο Κλάπβαικ έκανε το 23-20 για τον ΠΑΟΚ, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 23-22 με μπλοκ άουτ του Ραουβέρντινκ. Ο ΠΑΟΚ πάλι με τον Κλαπβάικ έκανε το 24-22, με τους ερυθρόλευκους να μειώνουν και πάλι στον πόντο με καρφί του Ραουβέρντινκ σε 24-23. Εντέλει, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το σετ με 25-23, κάνοντας έτσι το 1-0 μετά από μπλοκ άουτ του Κλάπβαικ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα με τρομερό μόνο μπλοκ του Τερβαπόρτι για το 2-4. Οι ερυθρόλευκοι αύξησαν το προβάδισμα τους σε 3-6, αφού ο Όκολιτς έστειλε την μπάλα άουτ σε πρώτο χρόνο. Ο Ολυμπιακός έφτασε ακόμα και στο +4 (4-8) με το μπλοκ του Ραουβέρντινκ στον Σαφράνοβιτς, με τον ΠΑΟΚ εν συνεχεία να μειώνει σε 6-8 μετά από άσσο του Όκολιτς. Οι Θεσσαλονικείς με πάιπ του Γκάρετ μείωσαν σε 8-9, πριν ο Φιλίποφ ισοφαρίσει σε 9-9. Οι ερυθρόλευκοι με μπλοκ του Αλεξίεφ πήραν κεφάλι και πάλι στο σκορ με 9-11. Ο ΠΑΟΚ όμως ισοφάρισε και πάλι σε 11-11 με καρφί του Κλάπβαικ, αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με δύο πόντους (11-13) μετά από καρφί του Σμιτ. Ο Γκάρετ μείωσε σε 14-15 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, με τους Πειραιώτες να κάνουν το 15-17 και πάλι με τον εξαιρετικό Σμιτ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 17-17, αλλά έκτοτε έχασε τον έλεγχο, με τον Αλεξίεφ να καρφώνει εμφατικά για το 17-19. Οι ερυθρόλευκοι με μπλοκ άουτ του Σμιτ έκαναν το 19-23, βάζοντας έτσι γερές βάσεις για την κατάκτηση του σετ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με καρφί του Γκάρετ σε 21-14, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού οι πρωταθλητές Ελλάδας μετά το λανθασμένο σέρβις του Γκάρετ κατέκτησαν το δεύτερο σετ, ισοφαρίζοντας παράλληλα σε 1-1.

Το τρίτο σετ άρχισε με τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 1-2, έπειτα από καρφί του Ραουβέρντινκ σε κόντρα μπάλα και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 3-3 με καρφί του Κλάπβαικ. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα με εντυπωσιακό καρφί του Σμιτ για το 4-5. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιούρι Φιλίποφ αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 7-6 από το καρφί του Σαφράνοβιτς, με τους Πειραιώτες όμως να περνάνε και πάλι μπροστά με μπλοκ του Ανδρεάδη στον Κλάπβαικ για το 9-10. Έπειτα, ο ΠΑΟΚ με τρεις συνεχόμενους πόντους (12-10) ανάγκασε τον Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να καλέσει τάιμ άουτ, ώστε να ανακόψει τον ρυθμό. Κάτι που κατάφερε ο Ισπανός τεχνικός, αφού ο Ολυμπιακός έκανε το 12-14 με πέρασμα του Σμιτ. Οι ερυθρόλευκοι διεύρυναν το προβάδισμα τους σε 13-16 μετά το λανθασμένο σέρβις του Γκάρετ. Ο Ραουβέρντινκ με μπλοκ άουτ αύξησε στο +4 (14-18) την διαφορά για την ομάδα του Πειραιά. Η διαφορά έφτασε και στους 6 πόντους (15-21) με μπλοκ του Ραουβέρντινκ. Ο Ζουπάνης με μπλοκ άουτ έκανε το 16-22 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος κυριάρχησε μετά το τάιμ άουτ του Μουνιόθ. Ο Αλεξίεφ με καρφί έκανε το 17-24, με τον Ανδρεάδη στη συνέχεια με πέναλτι να ολοκληρώνει την κατάκτηση του σετ για τον Ολυμπιακό με 17-25. Αυτό επέφερε και την ανατροπή των ερυθρόλευκων, οι οποίοι έκαναν το 1-2 στα σετ.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε από το 1-1, αφού οι Ανδρεάδης και Όκολιτς χρεώθηκαν με κόκκινη κάρτα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-4, έπειτα από καρφί του Αλεξίεφ σε κόντρα μπάλα. Οι ερυθρόλευκοι αύξησαν το προβάδισμα τους με νέο καρφί του Αλεξίεφ για το 3-7. Εν συνεχεία, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 6-7 με μπλοκ του Όκολιτς, με τον Ολυμπιακό όμως να κρατάει το προβάδισμα του και να προηγείται με 7-9 μετά από καρφί του Ραουβέρντινκ. Οι Πειραιώτες με άσσο του Ολλανδού έκαναν το 8-11, αλλά ο ΠΑΟΚ με άσσο του Κλάπβαικ μείωσε σε 10-11. Οι ερυθρόλευκοι μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο κόουτς Μουνιόθ εμφανίστηκαν ακόμα καλύτεροι στο τάραφλεξ, παίρνοντας το προβάδισμα με 11-15 μετά από καρφί του Αλεξίεφ σε κόντρα μπάλα. Με τον Βούλγαρο ακραίο να τελειώνει πολύ δύσκολες μπάλες με διπλό και τριπλό μπλοκ από το δεύτερο σετ και έπειτα, αποτελώντας επιθετική λύση για τους Πειραιώτες. Ο Ολυμπιακός με καρφί του Σμιτ έκανε το 12-16, με τον Ραουβέρντινκ με πέναλτι να πετυχαίνει το 13-19 και να εκτοξεύει την διαφορά στο +6 σε ένα αρκετά κρίσιμο σημείο για την έκβαση του σετ.  Η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στο +7 (14-21) μετά τον λανθασμένο πρώτο χρόνο του Όκολιτς, με τον Ανδρεάδη να κάνει το 15-23 σε πρώτο χρόνο και τον Ολυμπιακό στη συνέχεια να κατακτά και το τέταρτο σετ με 15-25 και παράλληλα να παίρνει και τη νίκη με 1-3 σετ, έπειτα από πάιπ του Ραουβέρντινκ που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους. Πλέον, ο Ολυμπιακός προηγείται με 2-0 στη σειρά των τελικών και την Πέμπτη (09/05) θα έχει την ευκαιρία να κατακτήσει το 29ο πρωτάθλημα της ιστορίας του μαζί με τον κόσμο του!

Tα σετ: 1-3 σε 1:59, 25-23 (37′), 21-25 (30′), 17-25 (26′), 15-25 (26′)

1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-19, 25-23

2ο σετ: 4-8, 14-16, 18-21, 21-25

3ο σετ: 7-8, 13-16, 15-21, 17-25

4ο σετ: 6-8, 12-16, 14-21, 15-25

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Όκολιτς 10 (4/10 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 9 (8/24 επ., 1 άσσος, 54% υπ., 43% αρ.), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Τακουρίδης 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 22 (17/38 επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ., 45% αρ.), Εφραιμίδης -λ (36% υπ., 29% αρ.), Κωνσταντινίδης -λ / Τερζής 1 (1/2 επ.), Καπετανίδης, Γκάτσης,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 18 (15/27 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 17 (17/26 επ., 23% υπ., 5% αρ.), Ράουβερντικ 21 (17/31 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 48% υπ., 30% αρ.), Στεφάνου -λ (26% υπ., 21% αρ.), Δαρίδης -λ / Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 1 (1/1 επ.), Σαραγδής, Στιβαχτής