Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών της Handball Premier, επικρατώντας της ΑΕΚ με 22-17 και τώρα πάνε στο ΟΑΚΑ για φιέστα τίτλου! Αναλυτικό ρεπορτάζ από τον Κωνσταντίνο Τούμπανο...

Την ΑΕΚ υποδέχτηκε ο Ολυμπιακός στο κλειστό του Ρέντη, για τον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος της Handball Premier. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 22-17 και έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση. Πλέον, η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα θα πάει την Τρίτη (28/5) στο ΟΑΚΑ για να κάνει φιέστα τίτλου!

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Ο αγώνας άρχισε με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ με τον Αργυρού και τον Λέμος να ισοφαρίζει σε 1-1 για τον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και πάλι με τον Αργυρού για το 1-2, αλλά οι ερυθρόλευκοι με δύο γκολ του Αραπακόπουλου πήραν κεφάλι στο σκορ, κάνοντας το 3-2. Οι πρωταθλητές Ελλάδας διεύρυναν το προβάδισμα τους με τον Λιάπη, ο οποίος έκανε το 4-2 στην κόντρα. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3 τέρματα (5-2) μετά το τρίτο τέρμα του Αραπακόπουλου στην αναμέτρηση. Η ΑΕΚ μείωσε σε 5-3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παλεβίτσιους και τον Ολυμπιακό εν συνεχεία να κάνει το 6-3 με ωραία ατομική ενέργεια του Σανίκη.

Η διαφορά των Πειραιωτών έφτασε ανέβηκε στα τέσσερα τέρματα μετά το γκολ του Τσίλη στην κόντρα για το 7-3. Οι κιτρινόμαυροι μείωσαν με τον Αργυρού σε 7-4. Έπειτα, οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 8-4 μετά από εξαιρετική ομαδική ενέργεια που μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Ρέινα. Οι κιτρινόμαυροι μείωσαν με πέναλτι του Παλεβίτσιους σε 8-5, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με δύο συνεχόμενα γκολ του Κρητικού και του Τζηρά έκανε το 10-5. Ο Αργυρού μείωσε σε 10-6, με τον Ρέινα στη συνέχεια να δίνει και πάλι προβάδισμα πέντε τερμάτων στους Πειραιώτες (11-6). Η ΑΕΚ μείωσε ξανά με τον Αργυρού σε 11-7 και τον Λέμος να γράφει τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου, σκοράροντας για το 12-7.Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Αραπακόπουλο να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα έξι τερμάτων για την ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα (13-7).

Ο Μπάλας μείωσε σε 13-8 για την ΑΕΚ, με τον Λίαπη στη συνέχεια να κάνει το 14-8 μετά την ασταθής απόκρουση του Ραντούλοβιτς. Οι κιτρινόμαυροι μείωσαν σε 14-9 με τον Δομπρή, πριν ο Λιάπης σκοράρει εν νέου για το 15-9. Η Ένωση κατέβασε ξανά την διαφορά στα πέντε γκολ με τον Δομπρή (15-10). Ο Ολυμπιακός χρεώθηκε δίλεπτη του Αραπακόπουλου και πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε για το 15-11 ο Μπάλας. Ο Μπούμπαλο νίκησε σε τετ α τετ με τον Ραντούλοβιτς, κάνοντας το 16-11 για τον Ολυμπιακό. Ο Αργυρού μείωσε για την ΑΕΚ σε 16-12, πριν προκληθεί μία μικρή ένταση με τον διαιτητή, που είχε ως αποτέλεσμα να αγωνιστεί ο Ολυμπιακός για μερικά δευτερόλεπτα με 3 παίκτες, ενώ οι κιτρινόμαυροι με 6… Οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα συνέχισαν σταθερά μπροστά, με τον Ρέινα να σκοράρει για το 17-12 από το σημείο του πέναλτι.

Η ΑΕΚ μείωσε με τον Μπάλας σε 17-13, με τον Λιάπη αργότερα να κάνει το 18-13. Η Ένωση κατέβασε και πάλι την διαφορά στα τέσσερα τέρματα με τον Αργυρού (18-14), με τον Αραπακόπουλο να σκοράρει για το 19-14 έξι λεπτά πριν από τη λήξη του τρίτου τελικού. Οι κιτρινόμαυροι με δύο συνεχόμενα γκολ μείωσαν σε 19-16, με τον Ρέινα στη συνέχεια να κάνει το 20-16 για τον Ολυμπιακό. Με τους Πειραιώτες νς κλειδώνουν τη νίκη με γκολ του Κανδύλα για το 21-17, ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα και τον Ρέινα να γράφει το τελικό σκορ για την επικράτηση του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ με 22-17 και να κάνει το 2-1 στη σειρά των τελικών. Πλέον, οι ερυθρόλευκοι θα πάνε την προσεχή Τρίτη (28/5) στο ΟΑΚΑ, προκειμένου να κάνουν φιέστα τίτλου.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-2, 6-3, 9-5, 12-7 (ημ.), 13-8, 15-10, 16-12, 17-13, 19-16, 22-17

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Γιώργος Ζαραβίνας):Κρητικός 1, Τζηράς 1, Λέμος 1, Μούγιτς, Ρέινα 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 1, Κόντης, Λιάπης 4, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 5, Χάλαρης, Τσίλης 1.

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης, Νικολαΐδης 1, Συγγάρης, Μπάλαζ 3, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Νταρσουλάντ, Αργυρίου 7, Παλεβίτσιους 3, Βραζάλιτσα.