Η Κ19 του Ολυμπιακού ηττήθηκε με 2-1 εντός έδρας από τον ΠΑΟΚ εντός έδρας για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Κ19.

Η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 2-1 εντός έδρας για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Κ19.

Να σημειωθεί πως πριν τη σημερινή (04/11) αναμέτρηση η Κ19 είχε σερί 17 νικών. Κάτι που αποτελεί ρεκόρ για τους Νέους του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός Κ19: Μπάμπη Κωστούλα ήρθε η ώρα σου!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν το ρυθμό και τον Ολυμπιακό να έχει την πρώτη καλή στιγμή. Όταν στο 14′ το σουτ του Πνευμονίδη βρήκε σε αμυντικό και παρότι άλλαξε πορεία κατέληξε κόρνερ.

Στο 16′ ο ΠΑΟΚ κόντρα στη ροή του αγώνα έκανε το 0-1. Με τον Καλαϊτσίδη να σκοράρει από κοντά έπειτα από γύρισμα του Καλόγηρου.

Στη συνέχεια η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου είχε τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησε ευκαιρίες με μεγαλύτερη το σουτ του Μουζακίτη λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακό μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας μεγάλη ευκαιρία στο 53′ με τον Αλαφάκη να κάνει τη σέντρα και τον Μπάκουλα να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Στο 72′ οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν, όταν μετά από κόρνερ του Μουζακίτη. Ο Δάμα που είχε προωθηθεί έκανε το 1-1.

Αν και ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι πιεστικός ψάχνοντας δεύτερο τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι κόντρα στη ροή του αγώνα έκαναν το τελικό 1-2 με το σουτ του Γκίτερσου έξω από τη μεγάλη περιοχή.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κουτσογούλας, Δάμα, Κ. Κωστούλας, Τανούλης, Μπάκουλας, Λιατσικούρας (55′ Δαρβίρας), Μουζακίτης. Χαραλαμπόγλου, Πνευμονίδης (86′ Λίγδας), Αλαφάκης.

ΠΑΟΚ (Π. Τσιαπακίδης): Νικολακούδης, Φίλων (79′ Βρύζας), Δεληγιάννης (79′ Πολυκράτης), Καστίδης, Πασαχίδης, Αλμασίδης. Τσομπάνης (64′ Παπαγεωργίου), Καλαϊτσίδης (79′ Κούπενος), Γκίτερσος, Καλόγηρος, Μπάμπουρας (69′ Χατσίδης).