Ο Ολυμπιακός Κ23 ηττήθηκε με 3-2 από τον Γιούχτα, για τα play outs της Super League 2.

Δεν μπόρεσε ο Ολυμπιακός Κ23 να πάρει κάτι από τον Γιούχτα στην Κρήτη, καθώς ηττήθηκε με 3-2 για την 4η αγωνιστική των play outs του πρωταθλήματος της Super League 2. Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν στο ματς, γνώρισαν την ήττα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο 23′ ο Ολυμπιακός Κ23 προηγήθηκε μετά από κλέψιμο του Τσέλιου στο χώρο της μεσαίας γραμμής και ο ίδιος έτρεξε το μισό γήπεδο με την μπάλα στα πόδια, μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1. Σκορ με το οποίο έληξε και το πρώτο ημίχρονο.

Premier League:Το επίτευγμα της Νότιγχαμ

Όμως στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους του αγώνα, στο 49′, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων για χέρι του Αποστολόπουλου μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι εκτελέστηκε στο 51′ από τον Αλεξόπουλο ο οποίος και έκανε το 1-1 στο ματς.

Δύο λεπτά μετά, στο 53′, ο Μπα μετά από ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά το γκολ το ακύρωσε ο διαιτητής για χέρι του επιθετικού των «ερυθρόλευκων». Στο 61′ οι Κρητικοί μπόρεσαν να προηγηθούν, όταν ο Μπουτσάκης βρέθηκε στην περιοχή και με πλασέ σημείωσε το 2-1.

Ο Ολυμπιακός κυνήγησε την ισοφάριση, στο 63′ είχε δοκάρι ο Σαπουντζής με σουτ έξω από την περιοχή, ενώ στο 86′ ο Αργυρίου ανατράπηκε από τον Κωστανάσιο και το πέναλτι εκτέλεσε στο 87′ ο Μπα ο οποίος και «έγραψε» το 2-2. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και ενώ ο Ολυμπιακός έψαχνε το γκολ της νίκης, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, στο 90+5′, ο Γιούχτας βγήκε στην αντεπίθεση με τον Νοικοκυράκη να κάνει τη σέντρα από τ’ αριστερά και ο Κωστανάσιος από κοντά πλάσαρε για το 3-2.

Γιούχτας (Κ. Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Τζανής, Μπουρσέλης (89′ Ορφανουδάκης), Κόλα, Μπρους, Δασκαλάκης (46′ Μπουτσάκης), Λώλης, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης, Βρετός (81′ Τσίρης), Αλεξόπουλος (81′ Κωστανάσιος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ23 (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Αργυρίου, Κουτσίδης, Αποστολόπουλος, Κεραμίδας (90′ Λάιντνερ), Σαπουντζής (64′ Χ. Κωστούλας), Πινακάς, Μουζακίτης, Μαρίνος, Τσέλιος (90′ Βλαχομήτρος), Μπα.