Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας απογοητευτική εμφάνιση ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Παναθηναϊκό, για τον πρώτο τελικό της Volleyleague ανδρών, στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκοι» όμως θα καταβάλλουν μεγάλη προσπάθεια στον δεύτερο τελικό, που θα γίνει στον Άγιο Θωμά, προκειμένου να ισοφαρίσουν τη σειρά και να την φέρουν σε τρίτο ματς...

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε κόντρα στον Παναθηναϊκό για τον πρώτο τελικό της Volleyleague ανδρών, σε ματς που διεξήχθη στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ως στόχο τη νίκη που θα τους έβαζε μπροστά στη σειρά με σκορ 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν στο τάραφλεξ για το πρώτο σετ με τους Τερβαπόρτι, Φίνγκερ, Χουσάι, Κουμεντάκη, Βουλκίδη, Πετρέα και λίμπερο Κοκκινάκη, ενώ οι «πράσινοι» με τους Γιάκομπσεν, Ράπτη, Ανδρεόπουλο, Τσάτσιτς, Πελεκούδα, Ρανγκέλ και λίμπερο Ζήση.

MVP του πρωταθλήματος ο Τζούριτς: «Εδώ που ξεκίνησα, εδώ θα τελειώσω!»

Η κακή υποδοχή έφερε το 0-1…

Ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλό ξεκίνημα στο πρώτο σετ, με τους Κουμεντάκη και Φίνγκερ να κάνουν το 2-0 για τον Θρύλο. Όμως, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με τρεις διαδοχικούς πόντους προηγήθηκε με 2-3. Έκτοτε, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο για αρκετή ώρα, με τους «πράσινους» να ξεφεύγουν με δύο (6-8) μετά το μπλοκ του Ράπτη στον Κουμεντάκη. Έπειτα, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 10-10 με τον Φίνγκερ, ωστόσο εν συνεχεία είχε φανερά πρόβλημα στην υποδοχή και στο μπλοκ, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να παίρνουν διαφορές των δύο και τριών πόντων (11-14). Οι «ερυθρόλευκοι» αν και βρέθηκαν πίσω με τέσσερις πόντους (11-15), κατάφεραν να μειώσουν σε 17-18 με άσο του Τερβαπόρτι. Από εκείνο το σημείο και μετά, η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έχασε τον έλεγχο και μαζί το σετ με 19-25.

Λύγισε από τα λάθη του

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημά του το δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να μην αφήνει ωστόσο τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ, όταν οι «πράσινοι» έπαιρναν διαφορές των δύο πόντων (2-4, 5-7). Έπειτα, οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν με 8-11, ισοφαρίστηκαν σχεδόν άμεσα από τους «ερυθρόλευκους» σε 12-12 με άσο του Βουλκίδη, ενώ το ίδιο συνέβη και αργότερα από το 12-15 σε 16-16, έπειτα από την επίθεση του Ασπιώτη. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με 19-18 μετά το φιλέ του Ρανγκέλ, αλλά εν συνεχεία εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και δέχτηκε έξι διαδοχικούς πόντους, πετώντας έτσι στα σκουπίδια όλη την προσπάθεια και δίνοντας σετ-μπολ με 19-24 στους «πράσινους». Η ομάδα του Φερνάντο Μπενίτεθ Μπουνιόθ μείωσε σε 22-24, όμως αυτό δεν είχε αντίκρυσμα, αφού οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν το σετ με 22-25.

Δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα και ηττήθηκε…

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τους «ερυθρόλευκους» να είχαν ως στόχο την μείωση σε 2-1 σετ. Ο Πετρέας σε πρώτο χρόνο έκανε το 2-1, όμως οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση, με συνέπεια η ομάδα του Μουνιόθ να βρεθεί πίσω στο σκορ με 7-10 μετά από μπλοκ του Πελεκούδα. Οι Πειραιώτες δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα και το πάθος για να κυνηγήσουν το σετ, με τον Παναθηναϊκό να διατηρείται καθ όλη τη διάρκεια του σετ μπροστά στο σκορ με διαφορές των τριών και τεσσάρων πόντων. Έτσι, ο Θρύλος έχασε και το τρίτο σετ, με αποτέλεσμα να χάσει και το ματς. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται να κάνουν την ανατροπή για να πάρουν το πρωτάθλημα, το οποίο κρίνεται στις δύο νίκες. Η προσπάθεια για την μεγάλη ανατροπή θα γίνει στο δεύτερο ματς, που θα γίνει στο κλειστό του Αγίου Θωμά, την Κυριακή (12-7, 18:30).

Τα σετ: 0-3 σε 1.28, 19-25 (26’), 22-25 (32’), 19-25 (30’)

1ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 22-25

3ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 19-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 4 (4/9 επ.), Πετρέας 4 (4/6 επ.), Χουσάι 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ, 19% υπ. – 5% άριστες), Βουλκίδης 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 άσσος), Κουμεντάκης 4 (4/17 επ., 17% υπ. – 17% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 57% υπ. – 39% άριστες), Στιβαχτής, Ασπιώτης 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος, Γκέργκι 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες).

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 13 (11/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 32% υπ. – 9% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (9/14 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (6/13 επ., 1 άσσος, 39% υπ. – 17% άριστες), Ράπτης 15 (12/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 30% υπ. – 20% άριστες), Πανταλέων.