Την 32η διαδοχική του νίκη στη Volley League πέτυχε ο Ολυμπιακός επικρατώντας της ΑΕ Κομοτηνής με 3-1 στο κλειστό του Ρέντη

Μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα, η ομάδα βόλεϊ των Ανδρών του Ολυμπιακού, συνέχισε την αήττητη πορεία της καθώς επικράτησε της Κομοτηνής με 3-1 σετ, στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague. Στον αγώνα, που διεξήχθη
στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους, έδειξαν κατά διαστήματα καλά στοιχεία, πήραν προβάδισμα και παρόλο που η Κομοτηνή μείωσε σε 2-1, έφτασαν στην τελική νίκη επιβεβαιώνοντας ότι είναι το φαβορί. Παράλληλα o Θρύλος διεύρυνε το νικηφόρο σερί του στο πρωτάθλημα σημειώνοντας την 32η συνεχόμενη νίκη του, ισοφαρίζοντας έτσι το αήττητο σερί του Ηρακλή πριν από 12 χρόνια και είναι πλέον μια νίκη μακριά από το να το ξεπεράσει.

Άνετο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα

LIVE Streaming: Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός (18:00)

Ο Ολυμπιακός, με τους Τερβαπόρτι, Ανδρεάδη, Φράγκο, Σμιτ, Μπέμε, Ράουβερντινκ και λίμπερο τον Στεφάνου στο αρχικό του σχήμα, μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε γρήγορα με 5-2 και 11-4 δείχνοντας αποφασισμένος να μην αφήσει πολλά περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Με άσσο ο Τερβαπόρτι διαμόρφωσε το 24-14 και ο Σμιτ με πλασέ τελείωσε το σετ (25-15), για το 1-0 του Ολυμπιακού.

Σοβαρός έκανε το 2-0

Πιο ισορροπημένη η διακύμανση των πρώτων πόντων του δεύτερου σετ με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 9-9. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έκανε ένα μικρό σερί 3-0 και προηγήθηκε με 12-9. Στο 15-14 του σετ, ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, πέρασε στο παιχνίδι Στιβαχτή και Κουμεντάκη. Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν το προβάδισμα των τριών πόντων (19-16 και 22-19). Με δυνατό καρφί ο Ράουβερντινκ πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-20, ο Σμιτ διαμόρφωσε το 24-21 και ο Μπέμε ήταν αυτός που τελείωσε το δεύτερο σετ για τον Ολυμπιακό κάνοντας το 25-22.

Μείωσαν οι φιλοξενούμενοι

Στο τρίτο σετ του αγώνα, ο Ολυμπιακός, όπως και στο πρώτο, πήρε γρήγορα προβάδισμα με 5-2 και 9-4. Η διαφορά έφτασε στο συν επτά (12-5), με τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθνα να είναι ασταμάτητοι, μέχρι εκείνο το σημείο. Η Κομοτηνή μείωσε αρχικά σε 15-13, φέρνοντας στη συνέχεια το σετ στα ίσα (18-18) και, εκμεταλλευόμενη το νεκρό διάστημα των Πειραιωτών, ήταν αυτή που έφτασε στο 25-23 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

3-1 και έφτασε τις 32 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα!

Οι «ερυθρόλευκοι», στο τέταρτο σετ του αγώνα, βρήκαν τον ρυθμό τους εκ νέου και από την αρχή ήταν κυρίαρχοι. Προηγήθηκαν με 7-4 και 15-9, δείχνοντας αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι και να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ο Ανδρεάδης με μπλοκ σταμάτησε την επίθεση της Κομοτηνής για το 21-11 και στην αμέσως επόμενη φάση ο Κουμεντάκης έκανε το 22-11 αλλά και το 23-13. Ο Σμιτ με άασο διαμόρφωσε το 24-13 και ο Κουμεντάκης και πάλι τελείωσε το σετ, στο 25-13 και το 3-1 στον αγώνα για τον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 25-15, 25-22, 23-25, 25-13

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-15

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-22

3ο σετ: 8-4, 16-13, 20-21, 23-25

4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-11, 25-13

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Φ.Μουνιόθ) : Τερβαπόρτι 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Ράουβερντικ 14 (52%υπ.-38%αρ., 13/17 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 11 (5/12 επ., 6 μπλοκ), Σμίτ 21 (2 άσσοι, 19/37 επ.), Φράγκος 4 (38%υπ.-31%αρ., 4/11 επ.), Ανδρεάδης 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Στεφάνου -λ (55%υπ.-41%αρ.), Δαρίδης -λ, Κουμεντάκης 12 (60%υπ.-60%αρ., 9/16 επ., 3 μπλοκ), Στιβαχτής, Χριστοφιδέλης.

Μ.Γ.Σ. Α.Ε. Κομοτηνής (Η. Κρεουζής) : Χριστοφάς 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας Κ. 5 (68%υπ.-41%αρ., 3/12 επ., 2 μπλοκ), Μπερτασόνι, Ρενάν 7 (7/10 επ.), Νουράνγκα 19 (3 ασσοι, 16/44 επ.), Δαλακούρας Α. 12 (35%-16%, 11/22 επ., 1 μπλοκ), Αρχοντούδης -λ (31%υπ.-23%αρ.), Μπανιώτης -λ, Παπαδάκος, Δαλδαβερένης, Καβαρατζής 1 (1/4 επ.)