Η τακτική του Πέδρο Μαρτίνς ήταν αυτή που άλλαξε την έκβαση της αναμέτρησης στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Ατρόμητο.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς δεν έπιασε την καταλληλότερη απόδοση στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Ατρόμητο, με τους Πειραιώτες να παρουσιάζουν προβλήματα που ευτυχώς δεν κόστισαν. Ένα από αυτά τα προβλήματα ήταν πως τα εξτρέμ της ομάδας του Περιστερίου πίεζαν ψηλά τους ερυθρόλευκους, με αποτέλεσμα τα μπακ του Ολυμπιακού να μην μπορούν να πάρουν μέτρα και να προσφέρουν επιθετικά με τις σέντρες τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα για τους ερυθρόλευκους να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Ο Πέδρο Μαρτίνς κατά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, αφού προχώρησε σε δύο διορθωτικές αλλαγές ζήτησε επίσης από τους παίκτες του να μείνουν ήρεμοι κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου αλλά και να ακολούθησαν πιστά την τακτική του. Αυτό που ζήτησε ο Πορτογάλος προπονητής ήταν οι παίκτες να αφοσιωθούν πλήρως προς την δεξιά πλευρά του Ατρόμητου, η οποία είχε σοβαρό πρόβλημα, αφού ο Κιβρακίδης δεν μπορούσε να ανταποκριθεί.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Ο Ντίας κινήθηκε στα δεξιά, με τον Ομάρ επίσης να παίρνει μέτρα και να προωθείται. Επιπλέον, ο Φορτούνης έπαιζε για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο στην δεξιά πλευρά. Στη φάση της ισοφάρισης συνεργάστηκε με τον Ντίας, πριν σεντράρει για τον Γκιλιέρμε που σκόραρε για το 1-1.

Στην συνέχεια το ίδιο έκανε και ο Ποντένσε, ο οποίος κινούνταν προς τα δεξιά, φτιάχνοντας παράλληλα και το δεύτερο γκολ των Πειραιωτών με την σέντρα που μετουσιώσε ο Μπουχαλάκης σε γκολ για το προβάδισμα του Ολυμπιακού, το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.