Τον ΠΑΟΚ υποδέχτηκε ο Ολυμπιακός στο κλειστό του Ρέντη για την 21η αγωνιστική της Volleyleague ανδρών, με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν με ανατροπή 3-1. Αναλυτικό ρεπορτάζ από τον Κωνσταντίνο Τούμπανο.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Το πρώτο σετ άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, πηγαίνοντας πόντο πόντο, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 0-1 και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 2-2 με φιλέ του Όκολιτς. Έπειτα οι Πειραιώτες με μπλοκ άουτ του Σμιτ, έκαναν το 6-5, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με καρφί του Κλάπβαϊκ έκανε το 7-9. Η συνέχεια βρήκε τους ερυθρόλευκους να ισοφαρίζουν σε 10-10 με τον Σμιτ. Έπειτα ο ΠΑΟΚ με 3 συνεχόμενους πόντους από μέρους του έκανε το 11-14, όμως οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 15-15 με τον Γιώργο  Πετρέα. Δυστυχώς η συνέχεια δεν ήταν η ίδια για τον Ολυμπιακό, αφού ο ΠΑΟΚ έκανε το 17-20 με τον Κλάπβαϊκ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε και μείωσε σε 19-20, αλλά έκτοτε έχασε τον έλεγχο του σετ με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να ξεφύγει με 20-24, με τους ερυθρόλευκους, εντέλει να χάνουν το πρώτο σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ οι ερυθρόλευκοι μπήκαν φανερά αποφασισμένοι να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 4-1 μετά από καρφί του Γιώργου Πετρέα. Οι Πειραιώτες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, κάνοντας το 8-5 με μπλοκ του Σμιτ. Ο Αλεξίεφ έκανε το 11-7 για τον Ολυμπιακό με μπλοκ άουτ, δίνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Οι παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ, συνέχισαν ακάθεκτοι και με άσσο του Σμιτ έφεραν το σκορ στο 14-8. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 15-10, με τον Ολυμπιακό αντιδρά και με 3 συνεχόμενους πόντους, να κάνει το 18-10. Οι ερυθρόλευκοι στην συνέχεια δεν χαλάρωσαν και έκαναν το 20-13 με καρφί του Ραουβέρντινκ. Αργότερα, ο Γκάβιν Σμιτ με μπλοκ άουτ έκανε το 23-17 για την ομάδα του Πειραιά. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με 3 συνεχόμενους πόντους έφερε το σκορ στο 23-20, με τον Σμιτ να κάνει το 24-20 με μπλοκ άουτ. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν σε 1-1 σετ, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 25-21.

Το τρίτο σετ άρχισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2-1 μετά από μπλοκ άουτ του Γιώργου Πετρέα, με τον ΠΑΟΚ όμως να αντιδρά και να κάνει το 3-4. Το σετ πήγαινε πόντο πόντο, έως ότου ο Ολυμπιακός να κάνει το 10-8 με τον Σμιτ μετά το μπλοκ άουτ. Έκτοτε, οι ερυθρόλευκοι έχασαν τον έλεγχο, αφού ο ΠΑΟΚ με 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το 10-12, ο Ολυμπιακός όμως ισοφάρισε σε 13-13 με καρφί του Σμιτ. Έπειτα, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα δύο πόντων με 16-18, με τον Ολυμπιακό στη συνέχεια να μην μπορεί αντιδράσει και τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 18-22. Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 21-23 με τον Νίκο Ζουπάνη μετά από μπλοκ άουτ. Στην συνέχεια, ο Ολυμπιακός κατάφερε και ισοφάρισε σε 23-23 με δύο αλλεπάλληλα μπλοκ, παίρνοντας και μετέπειτα το προβάδισμα με 26-25 με καρφί του Σμιτ. Με τον Ολυμπιακό να παίρνει το τρίτο σετ με 27-25 έπειτα από υπέρβαση του Φιλίποφ και να κάνει το 2-1, εξασφαλίζοντας παράλληλα και την πρωτιά στην κανονική διάρκεια και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Το τέταρτο σετ άρχισε με τον ΠΑΟΚ να παίρνει κάποια μικρά προβαδίσματα με έναν πόντο, με τον Ολυμπιακό όμως να πηγαίνει πόντο πόντο το τέταρτο σετ, έως ότου προηγήθηκε με 11-9 μετά από άσσο του Καναδού, Γκάβιν Σμιτ. Έκτοτε, οι ερυθρόλευκοι αύξησαν το προβάδισμά τους σε 15-11 με καρφί του Ραουβέρντινκ. Οι Πειραιώτες αύξησαν και άλλο το προβάδισμά τους, κάνοντας το σκορ 19-13 με καρφί επίσης του Ραουβέρντινκ. Ο Ολυμπιακός δεν έμεινε εκεί και έκανε το 21-13 με πλασέ του Ανδρεάδη. Τέλος, ο Ολυμπιακός με 25-15 κατέκτησε το τέταρτο σετ και παράλληλα τη νίκη που θα του δώσει το πλεονέκτημα έδρας ενόψει της συνέχειας στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 3-1 σε 1.50.  21-25 (26’), 25-21 (29’), 27-25 (32’), 25-15 (23’)