Μετά τον ερυθρόλευκο ευρωπαϊκό θρίαμβο και πρόκριση επί της Μίλαν, η ομάδα του Μαρτίνς πήρε εύκολη νίκη επί της Λαμίας με 3-0. Σκόρερ οι Γκερέρο (32'), Φετφατζίδης (46'), Ελαμπντελαουί (51'). Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ από τον Μιχάλη Μαχαίρα.

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα του Μαρτίνς, η οποία ξεπέρασε το εμπόδιο της Λαμίας, κερδίζοντάς τη με 3-0.

Ρεπορτάζ αγώνα του Μιχάλη Μαχαίρα, από το «Γ. Καραϊσκάκης»

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Οι ερυθρόλευκοι, ύστερα από τον ευρωπαϊκό θρίαμβο απέναντι στη Μίλαν, αντιμετώπιζαν για την 14η στροφή της Super League τον ΠΑΣ Λαμία, με μόνο στόχο το θετικό αποτέλεσμα, ύστερα από το «Χ» στην Ξάνθη.

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε να ξεκουράσει τον Βούκοβιτς, βάζοντας στη θέση του τον Μιράντα στο κέντρο της άμυνας, με τους Κούτρη, Σισέ και Τσιμίκα να την συμπληρώνουν. Στα γκολπόστ η επιλογή του Ζοσέ Σα ήταν σίγουρη. Μπροστά από την τετράδα άμυνας βρίσκονταν οι Μπουχαλάκης και Γκιλιέρμε, με τον Νατχο να βρίσκεται ως «δεκάρι». Φορτούνης από αριστερά και Φετφατζίδης από δεξιά συμπλήρωναν τις πτέρυγες, με τον Γκερέρο να βρίσκεται στην αιχμή του δόρατος.

Για την Λαμία ο Μάκης Χάβος επέλεξε τον Σαράνοφ για το τέρμα, δεξιά στην άμυνα ξεκίνησε ο Σκόνδρας, αριστερά ο Βάντερσον και κέντρο άμυνας ήταν το δίδυμο Αντέτζο και Καρυπίδη. Στα χαφ βρέθηκαν οι Δημούτσος και Μπλάζιτς, δεξιά στην επίθεση ο Βασιλαντωνόπουλος με αριστερά τον Επστάιν και από εκείνους ήταν ο Μπερτόλιο πίσω από τον φορ Καραμάνο.

Έδειξε από το ξεκίνημα τις διαθέσεις του…

Η πρώτη φάση από πλευράς Ολυμπιακού δεν άργησε να έρθει, αφού ο Γκερέρο έπειτα από κόρνερ του Φορτούνη πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, η ομάδα του Μαρτίνς βρισκόταν συνεχώς σε θέση βολής έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μαζικά αμύνονταν.

Στο 16ο λεπτό, σε μία επέλεση του Ομάρ, εκείνος ανετράπη από τον Καρυπίδη, με το μαρκάρισμα να βρίσκει το πόδι του ερυθρόλευκου μπακ. Για τα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες δεν απειλούσαν ιδιαίτερα η μία την άλλη, έως το 32ο λεπτό, με τον Γκερέρο, ο οποίος έπειτα από πάσα πάρε-βάλε του Φορτούνη, σε άδεια εστία πραγματοποίησε το 1-0 για τον Ολυμπιακό!

Ο Ολυμπιακός δεν έριξε ρυθμό και απείλησε για το 2-0 στο 34ο λεπτό, με σουτ του Φορτούνη, το οποίο έφυγε ψηλά άουτ. Οι Πειραιώτες συνέχισαν την πολιορκία τους προς τα αντίπαλα καρέ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ και σέντρα με στόχο τον Σισέ, ο τελευταίος πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, στο 36’. Στο 43’ ο Φορτούνης βρέθηκε απέναντι από τον Σαράνοφ, αλλά δεν μπόρεσε ούτε να σουτάρει με αξιώσεις, ούτε να πασάρει.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-0, όταν ο Γκερέρο μπήκε από τη δεξιά πλευρά, παίρνοντας την μπάλα από τον αρχηγό του Ολυμπιακού, με τον Ισπανό να μην καταφέρνει να σκοράρει. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το 1-0 να χωρίζει τις δύο ομάδες.

Το «καθάρισε» με τον -μέχρι πρότινος άτυχο- Φέτφατζίδη και μετά τα πόδια «λύθηκαν»!

Με το ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου, στα πρώτα δευτερόλεπτα, «έσπασε το ρόδι», αφού ο Φορτούνης έβγαλε μία σέντρα για τον Γκερέρο, ο οποίος δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά, στρώνοντας όμως την μπάλα σε πλεονεκτική θέση, ώστε ο Γιάννης Φετφατζίδης να σκοράρει το δεύτερο τέρμα της ομάδας του στην αναμέτρηση. Με πατημένα τα γκάζια συνέχισαν οι παίκτες του Μαρτίνς, οι οποίοι ήθελαν να τελειώνουν με το κεφάλαιο Λαμία, όταν στο 51ο λεπτό, ο Ομάρ διαμόρφωσε το 3-0, όταν μετά από σουτ του Νάτχο, ο Νορβηγός πήρε το ριμπάουντ, τριπλασιάζοντας με αυτόν τον τρόπο τα ερυθρόλευκα τέρματα.

Η πρώτη αλλαγή δεν άργησε να έρθει για την ομάδα της Λαμίας, με τον Μπερτόλιο να αποχωρεί και να περνά στη θέση του ο Τσαπρούνης. Επίσης και ο Μαρτίνς δεν άργησε να κάνει κι εκείνος την πρώτη του αλλαγή με τον Κώστα Τσιμίκα να παίρνει τη θέση του Λεονάρντο Κούτρη, στο 67′.

Ο Μάκης Χάβος, βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να κάνει κάτι με αξιώσεις, πέρασε στη θέση του Καραμάνου, τον Νίκο Τσουκαλά.  Στα επόμενα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν την περιοχή του Σα, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ιδιαίτερα. Στο 75′ της αναμέτρησης, ο Βρουσάι πέρασε στη θέση του «Φέτφα», με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να χειροκροτείται.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μαρτίνς έκανε και την τρίτη του αλλαγή, με τον Δημήτρη Μάνο να περνάει στη θέση του Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο. Πέραν του σουτ από τον Νάτχο στο 90+3, δεν άλλαξε κάτι στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης, οι καθυστερήσεις ήταν τρία λεπτά από τον διαιτητή Διαμαντόπουλο, και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με το τελικό 3-0!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης (68′ Τσιμίκας), Σισέ, Μιράντα, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Νάτχο, Γκερέρο (86′ Μάνος), Φετφατζίδης, Φορτούνης.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Καρυπίδης, Μπερτόλιο (64′ Μπουλούλης), Καραμάνος (70′ Τσουκαλάς), Δημούτσος, Σκόνδρας, Επστάιν (77′ Καραγκούνης), Βάντερσον, Μπλάζιτς.