Για μόλις 23 κλάσματα έχασε το χάλκινο μετάλλιο ο Στέφανος Ντούσκος στο τελικό του σκιφ. Κέρδος τα δυο "εισιτήρια" για την Εθνική ομάδα

Για μόλις 23 κλάσματα του δευτερολέπτου ο Στέφανος Ντούσκος. Για τόσο δεν κατάφερε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του σκιφ στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε στο Βελιγράδι.

Επιστρέφει όμως τα ξημερώματα στην Ελλάδα με την πολυπόθητη πρόκριση στους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού. Μπορεί πλέον χωρίς άγχος να προετοιμαστεί για να υπερασπιστεί τον τίτλο του χρυσού Ολυμπιονίκη που κατέκτησε πριν δυο χρόνια στο Τόκιο.

Ο 26χρονος πρωταθλητής δεν ακολούθησε τον ξέφρενο ρυθμό που έπιασαν οι αντίπαλοι του στα πρώτα μέτρα του τελικού κι έμεινε αρκετά πίσω μέχρι και τα 1500 μέτρα όπου πέρασε 4ος. Στα τελευταία μέτρα έκανε μια τεράστια προσπάθεια και κατάφερε να πλησιάσει και σχεδόν να πιάσει στην 3η θέση τον Νεοζηλανδό Τόμας Μάκιντος ο οποίος είχε φύγει πολύ μπροστά του.

Πάνω στον τερματισμό όμως για λίγα εκατοστά του μέτρου δεν κατάφερε να τον ξεπεράσει κι έτσι περιορίστηκε στην 4η θέση με 6:40.56 την ώρα που ο Μάκιντος κέρδιζε το χάλκινο με χρόνο 6:40.33. Το ασημένιο πήγε στον Ολλανδό Φαν Ντορπ με 6:39.26 ενώ ο Γερμανός Όλιβερ Ζίντλερ ήταν για ένα ακόμα τελικό άπιαστος και πήρε το χρυσό με χρόνο 6:38.08 υπερασπίζοντας τον τίτλο του Παγκόσμιο πρωταθλητή που κατείχε από πέρυσι.

Ο Στέφανος Ντούσκος μετά τον αγώνα τόνισε:

“Ήταν μια από τις καλύτερες μου κούρσες. Γενικά προσπάθησα από την αρχή να μην καταναλωθώ από νωρίς. Έκανα την κούρσα μου και προσπάθησα στο τέλος , έβαλα όλη μου την ψυχή για να κατακτήσω αυτό το μετάλλιο. Έβλεπα ότι έμπαινα στον Νεοζηλανδό, πίστευα ότι το είχα αλλά για 23 κλάσματα έμεινα εκτός. Αυτά έχει ο αγώνας. Πιστεύω ότι την επόμενη φορά θα είμαστε ακόμα καλύτερα και θα είμαστε στα μετάλλια. Αυτές οι καιρικές συνθήκες, με άλμα, ευνοούν αυτούς τους υψηλόσωμος αθλητές. Στο Παρίσι τα πράγματα θα είναι διαφορετικά. Όπως δούμε δει θα έχει περισσότερο κυματισμό οπότε θα είμαι λίγο πιο ευνοημένος. Ελπίζουμε ότι όλα θα πάνε καλά και θα μπορέσουμε να κατακτήσουμε Ολυμπιακό μετάλλιο”.

Πλέον όλοι οι φιναλίστ έδωσαν ραντεβού για τον μεγάλο αγώνα τον ερχόμενο Ιούλιο στην Ολυμπιακή ρεγκάτα του Παρισιού.

Λίγο νωρίτερα στον Τελικό Δ του διπλού σκιφ ανδρών οι Γιάννης Καλανδαρίδης-Θανάσης Παλαιοπάνος πήραν την 1ηθέση με χρόνο 6:16.75 για να καταταγούν 19οι στη γενική της διοργάνωσης. Το διπλό των κοριτσιών με τις Σοφία Δαλίδου-Ευαγγελία Φράγκου δεν αγωνίστηκε στον Τελικό Δ΄.

Η Εθνική ομάδα επιστρέφει τις πρώτες πρωινές ώρες στην Ελλάδα με δυο σπουδαίες προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισίου. Αυτές των Ντούσκου στο σκιφ και Μπούρμπου-Αναστασιάδου στην δίκωπο. Τα δυο πληρώματα κατέλαβαν την 4η και 7η θέση αντίστοιχα στα αγωνίσματά τους, αλλά και τις πολύ καλές παρουσίες στα δυο διπλά ελαφριά σκιφ όπου οι Φίτσιου-Κοντού ήταν 12ες και οι Γκαϊδατζής-Παπακωνσταντίνου 13οιενώ αμφότερα έδειξαν ότι μπορούν να διεκδικήσουν την πρόκριση στο Παρίσι στις επερχόμενες προολυμπιακές ρεγκάτες. Επίσης την 19η θέση των Καλανδαρίδη-Παπακωνσταντίνου και την 20η των πολύ νέων σε ηλικία Φράγκου και Δαλίδου που αποκόμισαν σπουδαίες εμπειρίες από την διοργάνωση.