Άνετος και ωραίος στους 16 του Conference League με διπλό στην Βουδαπέστη

O Ολυμπιακός κυριάρχησε και στην Βουδαπέστη απέναντι στην  Φερεντσβάρος στο «Groupama Arena» και προκρίθηκε στους 16 του Conference League. Η νίκη με 0-1 τον στέλνει στην αυριανή κλήρωση και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του

Οι ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με τους Πασχαλάκης, Ροντινέι, Κάρμο, Ρέτσος, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο, Ορτα, Φορτούνης, Ποντένσε και Ελ Κααμπί. Ενώ η Φερεντσβάρος παρατάχθηκε με δύο επιθετικούς θέλοντας να βρει το γρήγορο γκολ και οι 11 του Στανκοβιτς είναι οι Ντίμπουζ, Γουίνγκο, Σισέ, Μαέ, Τσίβιτς, Ζακάριασεν, Φανί, Μάιγκα, Μαρκίνιος, Βάργκα, Κόδρο.

«Τι θα συμβεί στον Πειραιά;» αναρωτιέται η UEFA! (photo)

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Olympiacos FC (@olympiacosfc)

Το Ματς

Φερεντσβάρος – Ολυμπιακός 0-1

Στο ξεκίνημα του αγώνα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με την Φερεντσβάρος να κυκλοφορεί την μπάλα. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε με ένα σουτ του Όρτα αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα. Όλο το παιχνίδι των Ούγγρων πέρναγε από τα πόδια του Αμπου Φανι, ο οποίος ήταν παντού. Όσο περνούσε η ώρα στο 1ο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι ανέβαζαν την πίεση τους κερδίζοντας κάποια κόρνερ και έβρισκαν κάποιες ευκαιρίες σε σουτ αλλά δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ. Ανώτεροι σε όλο το πρώτο μέρος οι Πειραιώτες, η μόνη στιγμή που ανησύχησαν ήταν από ένα λάθος του Πασχαλάκη στο 34 αλλά ευτυχώς δεν βρήκε στόχο ο Ζαχάριασεν.

Άγγιξε το γκολ με Φορτούνη και Ποντενσε

Στο 38 ο Όρτα, πάσαρε εξαιρετικά στον Φορτούνη ο οποίος βγήκε σε θέση βολής αλλά η μπάλα πήγε δίπλα από την εστία! Ένα λεπτό μετα στο 39 ο Ποντένσε χάνει απίστευτη ευκαιρία από το τεράστιο λάθος του Φανί, πήρε την μπάλα στην περιοχή, έκανε το βολέ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ παρότι ήταν φάτσα με το τέρμα.

43′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό μέσω VAR

0-1 Γκοολ ο Ελ Κααμπι και στην άλλη γωνία ο τερματοφύλακας της Φερεντσβάρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο…

Οι γηπεδούχοι πανικοβλημένοι προχώρησαν σε 2 αλλαγές με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Ο Ολυμπιακός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πιέζοντας και απειλώντας με κάποια άστοχα σουτ. Μετά από ώρα μαγική σέντρα με ραμπόνα από τον Ποντένσε, η μπάλα πήρε φάλτσα, ο Ντιμπούζ έδιωξε σε κόρνερ.

Αλλαγές για τον Ολυμπιακό στο 74 και στο 79

Στο 74 την θέση του Φορτούνη πήρε ο Μασούρας και ο Ιμπόρα μπήκε στην θέση του Όρτα. Στο 79 τον σκόρερ Ελ Κααμπί αντικατέστησε ο Γιόβετιτς

Η ομάδα δεν δέχτηκε κάποια κλασσική ευκαιρία από τους γηπεδούχους, γι αυτό και υπήρχε γκρίνια στην εξέδρα της Φερεντσβάρος. Όσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός έπεφτε και έπρεπε να φτάσουμε στο 83 για να απειλήσει ξανά ο Ολυμπιακός με τον Γιόβετιτς, ο οποίος έκανε το σουτ στην περιοχή και ο Ντιμπούζ με τα… ακροδάκτυλα έδιωξε σε κόρνερ.

Τελευταία λεπτά χωρίς ιδιαίτερη ανησυχία…

Οι Ούγγροι προσπάθησαν στις καθυστερήσεις να δημιουργήσουν κινδύνους στην εστία του Πασχαλάκη, ωστόσο το 1-0 παρέμεινε έως το φινάλε.