Ο Ολυμπιακός κατέθεσε ψυχή και σώμα στην Κωνσταντινούπολη, όμως η Φενέρμπαχτσε ήταν αυτή που έμεινε όρθια και πήρε δραματική νίκη στο τέλος με 79-77.

Αυτός ναι, ήταν Θρύλος και λίγο έλειψε να σοκάρει την Φενέρμπαχτσε!

Παρουσιάζοντας δύο πρόσωπα στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός γύρισε από την κόλαση του πρώτου μέρους και άγγιξε την νίκη μέσα στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Θρύλος… ξενέρωσε τον Γιαννακόπουλο

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν μεγάλη αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος αλλά εν τέλει έχασαν 79-77 μετά το άστοχο floater του Γουίλιαμς-Γκος και το ανεπιτυχές φόλλοου του Μιλουτίνοφ.

Οι ερυθρόλευκοι έπεσαν στο 3-3 της βαθμολογικής κατάταξης της EuroLeague. Όμως σίγουρα έδειξαν σοβαρά σημάδια βελτίωσης μετά το ντέρμπι με τον ΠΑΟ και το… υπνωτισμένο πρώτο ημίχρονο.

Η διακύμανση του αγώνα

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησαν οι ερυθρόλευκοι το παιχνίδι οι οποίοι έμοιαζαν χαμένοι στην άμυνα και κολλούσαν στην πρώτη πάσα της επίθεσης. Η γηπεδούχος Φενέρ ξεκίνησε ζεστά από την περιφέρεια, παίρνοντας κεφάλι με σκορ 13-1. Εν συνεχεία ήρθαν τα σουτ του Κάνααν και κάποιες εκλάμψεις επιθετικής κυκλοφορίας για να συμμαζέψουν την κατάσταση. Παρόλα αυτά, η τουρκική ομάδα συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο, κλείνοντας την α’ περίοδο με το σκορ στο 29-14.

Συμμάζεψε κάπως τα πράγματα

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε τα πράγματα. Στηρίχθηκε στις αρετές του Μιλουτίνοφ σε άμυνα και επίθεση παρά το γεγονός ότι έπαιζε με ένεση. Με τον Πίτερς να ξεχωρίζει επίσης επιθετικά, οι ερυθρόλευκοι ξεκόλλησαν και την ίδια στιγμή έβγαλαν σκληράδα και ένταση στο παρκέ. Η Φενέρμπαχτσε ήταν όμως σχεδόν σε κάθε φάση μια ταχύτητα μπροστά και διατηρούσε το υπέρ της διψήφιο προβάδισμα. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου υπολειπόμενος μόλις 13 πόντους. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-33, το οποίο θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερο όσον αφορά τη διαφορά.

Μεταμορφωμένος στην επανάληψη

Ένας άλλος Ολυμπιακός βγήκε από τα αποδυτήρια στο δεύτερο ημίχρονο. Ένας Ολυμπιακός με την υπομονή και την ταχύτητα που χαρακτήριζε την επιθετική του κυκλοφορία. Ένας Ολυμπιακός που έπαιρνε χωρίς δισταγμό τα σουτ που έφτιαχνε υπό ιδανικές προϋποθέσεις. Δίχως να θυμίζει σε τίποτα το πρώτο μέρος, η ομάδα του Πειραιά εκτόξευσε και την πίεση στην άμυνα και έκανε μεγάλη αντεπίθεση παίζοντας απλά μπάσκετ… Ολυμπιακού.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν όχι μόνο να εξανεμίσουν το προβάδισμα των Τούρκων, μειώνοντας στο δίποντο με τρίποντο του Παπανικολάου (48-46). Με νέο δίποντο του Πίτερς έπειτα από νέα σπουδαία κυκλοφορία, ο Θρύλος μείωσε στον πόντο για το 53-52. Η Φενέρ απαντούσε όμως οι Πειραιώτες με νέο τρίποντο του Κάνααν μείωσαν εκ νέου στον πόντο για το 58-57, το οποίο αποτέλεσε και το σκορ της γ’ περιόδου. Οι ερυθρόλευκοι έμπαιναν στο τελευταίο δεκάλεπτο διεκδικώντας επί ίσοις όροις τη νίκη.

Όλα κρίθηκαν στην κόψη του ξυραφιού

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε μια… σκυλομαχία. Η Φενέρ πήρε ξανά προβάδισμα με +4 (65-61 στο 33′) έπειτα από ακατανόητο φάουλ για τρεις βολές. Που αποφάσισαν να δώσουν οι διαιτητές στον Γουόκαπ πάνω στον Γουίλμπεκιν. Ο συγκινητικός Μιλουτίνοφ ανανέωνε τις ερυθρόλευκες κατοχές και κρατούσε όρθιο τον Ολυμπιακό στο σκορ (67-64). Το παλικαρίσιο γκολ-φάουλ του Γουίλιαμς-Γκος μείωσε εκ νέου 69-67. Με ένα λέι-απ του Παπανικολάου και μια δημιουργία του αρχηγού στον Μιλουτίνοφ, ήρθε η ισοπαλία με 71-71 στο τελευταίο τετράλεπτο.

Ο Παπαγιάννης έγραψε το 74-71, όμως ο Γουίλιαμς-Γκος ισοφάρισε εκ νέου με νέο μεγάλο σουτ για το 74-74 στα 2:27′ για το τέλος του αγώνα. Άλει-ουπ του Γκούντουριτς για τον Παπαγιάννη και 76-74. Ο Έλληνας ψηλός ευστόχησε από μακριά για το 79-74, με τον Ολυμπιακό να έκανε κρίσιμα λάθη πριν το τρίποντο για να ισοφαρίσει εκ νέου. Το μεγάλο τρίποντο του Πίτερς για το 79-77 έδωσε νέα ζωή στους Πειραιώτες στο τελευταίο λεπτό.