Η εθνική μας ομάδα επικράτησε με 5-4 της Ρουμανίας στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U17 και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Καθόλου εύκολη δεν ήταν η υπόθεση πρόκριση για το εθνικό μας συγκρότημα, καθώς μετά από πολύ αγωνία και μονομαχίες κατάφερε να επικρατήσει με 5-4 των Ρουμάνων, και να προκριθεί στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U17.

Πολλά τα επιθετικά προβλήματα για την Ελλάδα, όπου παρά τα τρία γκολ του Καστρινάκη και το προβάδισμα με 3-2 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι Ρουμάνοι έκαναν την ανατροπή πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το σκόρ στο 3-4.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Ο Μαθιόπουλος ισοφάρισε στη τρίτη περίοδο,  ενώ στο φινάλε ο Μαχαίρας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σφράγισε την πολύ αγχωτική… πρόκριση της εθνικής στην επόμενη φάση, όπου αύριο 16/9 στις 20:00 θα αντιμετωπίσει το αρκετά δυνατό, Μαυροβούνιο, που τερματίζοντας πρώτο στον όμιλο του προκρίθηκε στους 8.

Τα υπόλοιποα ζευγάρια των προημιτελικών: Ολλανδία-Σερβία, Ιταλία-Ισπανία και Κροατία-Ουγγαρία.