Δεν τα κατάφερε στο δεύτερο παιχνίδι της στο Ευρωβόλεϊ εφήβων η Ελλάδα, η οποία ηττήθηκε με 3-0 σετ από το Βέλγιο.

Παρά τη μεγάλη της προσπάθεια, ειδικά στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, η Εθνική εφήβων γνώρισε τη πρώτη της ήττα στο Βάστο της Ιταλίας, εκεί όπου διεξάγεται ο 2ος όμιλος του Ευρωπαϊκού Κ20.

Η Ελλάδα είχε την ευκαιρία στο τρίτο σετ να μειώσει σε 2-1 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, ωστόσο το Βέλγιο στο τρίτο ματς μπολ του πήρε τη νίκη.

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Την Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου, η Εθνική μας ομάδα θα αντιμετωπίσει στις 18.30 τη Τσεχία, η οποία νωρίτερα ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Τσεχία.

Το ματς
Στο πρώτο σετ, η Ελλάδα βρέθηκε από νωρίς πίσω με τρεις (7-4), κυνηγούσε στο σκορ, με το Βέλγιο ν έχει 60% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (16/27 επ.) και έκανε εύκολα το 1-0 σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική μας ομάδα έβγαλε αντίδραση, ωστόσο παρά το γεγονός ότι το 24-21 έγινε 24-23, το Βέλγιο έκανε το 25-23 για το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ, ενώ όλα έδειχναν ότι το Βέλγιο θα το κατακτήσει εύκολα, καθώς προηγήθηκε με 18-12, οι παίκτες του Νίκου Μούχλια αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Νανόπουλο πέρασε μπροστά με 18-19 (με 4 άσσους του διεθνή ακραίου). Η Ελλάδα έσωσε το πρώτο ματς μπολ με το Νανόπουλο, αλλά με το σκορ στο 25-24 η Εθνική μας ομάδα δεν πήρε το side out και το Βέλγιο με κόντρα επίθεση διαμ΄ροφωσε το 26-24 για το τελικό 3-0 σετ.