Ο Θρύλος επικράτησε εύκολα κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 87-56 για τη 12η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών στο ΣΕΦ.

Ο Θρύλος επικράτησε άνετα κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα τον οποίον κέρδισε με σκορ 87-56 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ γυναικών στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας όντας απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης που σήμανε την έναρξη του δευτέρου γύρου και ήταν η πρώτη για το νέο έτος.

Κορυφαία παίχτρια από πλευράς ερυθρόλευκων ήταν η Χριστινάκη (17 πόντοι) ενώ με 16 ακολούθησε η Γουίλιαμς, με 14 η Βίτολα, με 13 η Τόμπιν και με 10 η Σπυριδοπούλου.

Πάει…προς αλλαγή ώρας ο 5ος τελικός κόντρα στον Παναθηναϊκό!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε για τελευταία φορά πίσω στο σκορ όταν η ομάδα από τα Γιάννενα προηγήθηκε με 5-9 και από εκεί και πέρα δε την άφησε να ανασάνει αφού πήρε κεφάλι με 42-29 στο ημίχρονο τελειώνοντας κάπου εκεί την υπόθεση νίκη.

Οι παίχτριες των ερυθρόλευκων ήταν ασταμάτητες στη τρίτη περίοδο φτάνοντας τον δείκτη του σκορ στο 65-41 και τον ανέβασαν ακόμη πιο πολύ στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου 5:37 λεπτά πριν από το φινάλε προηγήθηκαν με 31 πόντους διαφορά (79-48).

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 42-29, 65-41, 87-56