Την πρώτη θέση της Handball Premier εξασφάλισαν οι ερυθρόλευκοι, νικώντας τον Άρη Νίκαιας με 16-31.

Τον Άρη Νίκαιας αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στην τελευταία αγωνιστική της Handball Premier στο κλειστό του Πλάτωνα, με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν εύκολα με 16-31.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν στον αγώνα με αρκετές αλλαγές, έχοντας παρόλα αυτά τον έλεγχο από την αρχή. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 7-12 δέκα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου πολύ εύκολα. Στα επόμενα δέκα λεπτά η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα ανέβασε στροφές και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με προβάδισμα 9 γκολ και σκορ 7-16.

Οι Πειραιώτες δεν κατέβασαν τον διακόπτη και συνέχισαν ακάθεκτοι, αυξάνοντας το προβάδισμα τους δέκα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα σε 13-25. Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν την ίδια σοβαρότητα και στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ανεβάζοντας και άλλο την διαφορά. Με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τον Ολυμπιακό νικητή με 16-31. Με αυτή τη νίκη οι ερυθρόλευκοι εξασφάλισαν την πρώτη θέση της Handball Premier και το πλεονέκτημα ενόψει των πλέι οφς που ακολουθούν.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 5-7, 7-11, 7-14, 7-16 (ημχ.), 9-18, 11-21, 12-23, 13-25, 14-28, 16-31

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Κουρής, Λαδάκης 2, Αθανασίου 1, Γ. Μελετάκος 3, Γρηγοράκης, Δ. Μελετάκος 4, Παπαδημητρίου, Μαλανδρένιας 3, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Πετράκος, Ταβλαρίδης, Μιμίκος, Χουρσουντιάν 3, Βίδρας, Βλαχοθανάσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 4, Μούγιτς 3, Ρέινα 4, Τερλέτσκι, Κανδύλας 4, Σανίκης 2, Μπούμπαλο 2, Κόντης 3, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης 3, Τσίλης.

Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/3-1/3