Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολη νίκη με 11-5 απέναντι στην Βερονά στο Παπαστράτειο στην αυλαία της φάσης των ομίλων του LEN Champions league. το ρεπορτάζ από την Κλεοπάτρα Χριστοδούλου...

Οι “ερυθρόλευκοι¨ επικράτησαν εύκολα με 11-5 επί της Βερόνα  για την 14η αγωνιστική της φάσης των ομίλων μπροστά στον κόσμο τους και εξασφάλισαν και μαθηματικά την 2η θέση στον όμιλο. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου στρέφεται τώρα στους τελικούς των playoff στην Ελλάδα αλλά και στον πρώτο αντίπαλο στο Αννόβερο στην φάση του Final 8 του LEN Champions league.

Στο πρώτο οκτάλεπτο οι ¨ερυθρόλευκοι¨ θα ξεκινήσουν πολύ καλά καθώς θα ανοίξουν το σκορ με τον Γεννηδούνια σε σουτ από την περιφέρεια να κάνει το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα η Βερόνα θα ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Ντράσοβιτς στην κόντρα. Αργότερα ο Ολυμπιακός παίρνει εκ νέου προβάδισμα με τον Γούνα να κάνει το 2-1.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και θα τριπλασιάσει τα τέρματα του με τον Φουντούλη. Αμέσως μετά οι ¨ερυθρόλευκοι¨ θα αυξήσουν τα τέρματα τους σε τρία γκολ διαφορά με τον Μουρίκη από την θέση του φουνταριστού να κάνει το 4-1. Λίγα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα μειώσουν σε 4-2 με τον Φολντέλι. Αμέσως μετά η Βερόνα θα κερδίσει πέναλτι με τον Λουόνγκο να ευστοχεί και να μειώνει σε 4-3 για την Βερόνα. Το φινάλε του δεύτερου οκταλέπτου θα κλείσει με τους   φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 4-4 με το σουτ του Αλεσιάνι.

Στο τρίτο οκτάλεπτο οι ερυθρόλευκοι θα πάρουν προβάδισμα στο σκορ με 5-4 με τον Φουντούλη στην Κόντρα. Αργότερα ο Κάκαρης στον παίκτη παραπάνω θα κάνει το 6-4 για τον Ολυμπιακό που θα είναι και το τελικό σκορ του τρίτου οκταλέπτου.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο  Ο Ολυμπιακός με όμορφο σουτ του Γούνα από την περιφέρεια θα αυξήσει το προβάδισμα σε 7-4. Λίγα λεπτά αργότερα οι ¨ερυθρόλευκοι¨ θα σκοράρουν με τον Φουντούλη στην κόντρα. Ο Ολυμπιακός αυξάνει ακόμα το προβάδισμα σε πέντε γκολ διαφορά με τον Σκουμπάκη να κάνει το 9-4. Αμέσως μετά στην κόντρα ο Φουντούλης θα κάνει το 10-4 για τον Ολυμπιακό. Οι ¨ερυθρόλευκοι¨ πάλι στην κόντρα θα σκοράρουν με τον Αργυρόπουλο να κάνει το 11-4. Μετά από αρκετά λεπτά η Βερόνα θα πετύχει γκολ με τον Μιράκι να κάνει το 11-5 και να διαμορφώνει και το τελικό σκορ του αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-3, 2-0, 5-1.

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:39), 1-1 Ντράσοβιτς (περιφέρεια, 1:59), 2-1 Γούνας (π/π, 0:27)

2ο οκτάλεπτο: 3-1 Φουντούλης (π/π, 7:21), 4-1 Μουρίκης (φουνταριστό, 6:47), 4-2 Φοντέλι (περιφέρεια, 3:02), 4-3 Λουόνγκο (πέναλτι, 1:45), 4-4 Μιράρκι (περιφέρεια, 1:49)

3ο οκτάλεπτο: 5-4 Φουντούλης (κόντρα, 6:18), 6-4 Κάκαρης (π/π, , 4:27)

4ο οκτάλεπτο: 7-4 Γούνας (περιφέρεια, 7:29), 8-4 Φουντούλης (κόντρα, 5:33), 9-4 Σκουμπάκης (π/π, 4:26), 10-4 Φουντούλης (κόντρα, 4:05) , 11-4 Αργυρόπουλος (κόντρα, 2:39), 11-5 Μιράρκι (π/π, 0:57)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 4, Κάκαρης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς, Ζερδεβάς.

Βερόνα: Λάζοβιτς, Ντόλτσε, Αλεσιάνι, Φοντέλι 1, Ντι Σόμα, Ντράσοβιτς 1, Μπρούνι, Μιράρκι 2, Λουόνγκο 1, Κασασόλα, Βαλεντίνο, Νικόσια.