Οι ¨ερυθρόλευκοι¨ επικράτησαν με 8-7 επί της Μπρέσια στον προημιτελικό του Final 8 του Len Champions League και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Το ρεπορτάζ από την Κλεοπάτρα Χριστοδούλου...

Ο Ολυμπιακός με τρομερή άμυνα, έκανε το πρώτο βήμα και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Len Champions League καθώς επικράτησε επί της Μπρέσια με 8-7 και τώρα θέλει να υπερασπιστεί το στέμμα του και να διεκδικήσει  το 2ο σερί και 3ο συνολικά Ευρωπαϊκό στην ιστορία του. Οι ¨ερυθρόλευκοι¨ αύριο θα τεθούν αντιμέτωποι με την Προ Ρέκο, διεκδικώντας το πολυπόθητο «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης!

Στο πρώτο οκτάλεπτο οι ¨ερυθρόλευκοι¨ θα ανοίξουν το σκορ με τον Φουντούλη να κάνει το 1-0 με φανταστικό σουτ από την περιφέρεια. Λίγα λεπτά μετά ο Ολυμπιακός θα πάρει προβάδισμα με τον Αργυρόπουλο να κάνει το 2-0 στον παίκτη παραπάνω. Αργότερα, ο Πρεσούτι θα μειώσει σε 2-1 για την Μπρέσια που θα είναι και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο Η Μπρέσια θα ισοφαρίσει το ματς σε 2-2 με τον Μπερτόλι. Στην επόμενη φάση ο Σκουμπάκης θα κάνει το 3-2 και θα δώσει και πάλι το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό στον παίκτη παραπάνω. Αργότερα, ο Γεννηδουνιάς θα δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων για τον Ολυμπιακό και θα κάνει το 4-2. Λίγα λεπτά μετά ο Μουρίκης από κοντά σκοράρει θα κάνει το 5-2 για τον Ολυμπιακό. οι ¨ερυθρόλευκοι¨ λίγα λεπτά μετά συνεχίζουν να σκοράρουν με τον Μπούσλιε να κάνει το 6-2. Το φινάλε του δεύτερου οκταλέπτου θα κλείσει με Βούκσεβιτς να μειώνει σε 6-3 για την Μπρέσια.

Στο τρίτο οκτάλεπτο Η Μπρέσια θα μειώσει στο σκορ με τον Πρεσούτι να κάνει το 6-4 στον παίκτη παραπάνω.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο Η Μπρέσια θα μειώσει ακόμη στο σκορ με τον Πρεσούτι να κάνει το 6-5 στον παίκτη παραπάνω. Μετά από αρκετά λεπτά ο Ολυμπιακός θα σκοράρει με τον Ομπράντοβιτς να κάνει το 7-5 σε κρίσιμο σημείο. Στην επόμενη φάση η Μπρέσια θα απαντήσει και θα μειώσει σε 7-6 με τον Μούσλιμ. Λίγα λεπτά μετά ο Μουρίκης θα κάνει το 8-6 και θα δώσει προβάδισμα στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά για τον Ολυμπιακό. Η Μπρέσια θα μειώσει σε 8-7 με τον Πρεσούτι στα τελευταία λεπτά και οι ¨ερυθρόλευκοι¨ με εξαιρετική άμυνα θα πάρουν την πρόκριση στον ημιτελικό της διοργάνωσης.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-2, 0-1, 2-3

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Φουντούλης (περιφέρεια, 5:02), 2-0 Αργυρόπουλος (π/π., 3:58), 2-1 Πρεσιούτι Κ. (περιφέρεια, 3:04)

2ο οκτάλεπτο: 2-2 Μπερτόλι (π/π., 6:35), 3-2 Σκουμπάκης (π/π., 6:05), 4-2 Γενηδουνιάς (2:16), 5-2 Μουρίκης (π/π., 1:16), 6-2 Μπούσλιε (μπάσιμο, 0:43), 6-3 Βούξεβιτς (0:01)

3ο οκτάλεπτο: 6-4 Πρεσιούτι Κ. (π/π. 6:26) 4ο οκτάλεπτο: 6-5 Πρεσιούτι Κ. (π/π., 5:50), 7-5 Ομπράντοβιτς (φουνταριστό, 4:38), 7-6 Μούσλιμ (περιφέρεια, 4:20), 8-6 Μουρίκης (π/π. 3:42), 8-7 Πρεσιούτι Ν. (π/π., 2:12)

Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Κάκαρης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Γούνας, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Ομπράντοβιτς 1, Ζερδεβάς.

Μπρέσια: Ντελ Λούνγκο, Γκαρότσο, Πρεσιούτι Κ. 3, Φιλιόλι, Γκάλο, Ρίτσο, Μούσλιμ 1, Νόρα, Πρεσιούτι Ν. 1, Μπερτόλι 1, Γιάνοβιτς, Βούξεβιτς 1, Μορέτα.