Απίστευτοι οι «ερυθρόλευκοι»νίκησαν με ανατροπή από 1-2 με 3-2 τον Φοίνικα Σύρου σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, όμως στο τέλος μίλησε η «ερυθρόλευκη» ψυχή

Δύσκολη νίκη με ανατροπή επί του Φοίνικα Σύρου, στο «Μελίνα Μερκούρη», για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, πήρε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν αήττητοι και μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague, ενώ διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους στο 36-0. Παρ’ όλα αυτά, να σημειωθεί ότι με τα δύο σετ που πήραν οι φιλοξενούμενοι, ο Θρύλος έχασε 1 βαθμό.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά. Συγκεκριμένα, ξεκίνησε με 6-2, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 6-5, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν σταδιακά την απόδοσή τους και συνάμα τη διαφορά του σκορ, καθώς προηγήθηκαν ακόμα και με +11. Τελικά, ο Θρύλος πήρε το σετ με 25-13.

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, προηγήθηκαν με 6-2, αλλά και με double score (14-7), με τη διαφορά να παραμένει μεγάλη μέχρι το φινάλε. Η ομάδα του Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ ήτα νωθρή και ο Φοίνικας ισοφάρισε τα σετ σε 1-1, με το επιμέρους σκορ να είναι στο 20-25.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα, αλλά μέχρι τα μέσα του σετ, το σκορ πήγαινε πόντο-πόντο. Από το 14-16 και μετά, ο Φοίνικας αύξησε τη διαφορά και πήρε το σετ με 18-25, κάνοντας το 1-2.

Στο τέταρτο σετ, ο Φοίνικας προηγήθηκε με 0-3, αλλά οι Πειραιώτες ισοφάρισαν και πήραν το προβάδισμα με 4-3. Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν μέχρι και με 2 πόντους διαφορά, με το σκορ να κλείνει στο 25-23 υπέρ του Θρύλου, που ισοφάρισε σε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός φάνηκε αποφασισμένος να πάρει το παιχνίδι και , όντας καθολικά ανώτερος, πήρε πολύ εύκολα το σετ με 15-8.

Τα σετ : 25-13, 21-25, 18-25, 25-23, 15-8