Κόντραραν στα ίσια την ΤΣΣΚΑ οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες με 89-81

Την προσπάθειά του να «αποδράσει» θριαμβευτής από την Μόσχα έκανε ο Ολυμπιακός, αλλά τελικά ηττήθηκε με 89-81 για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Πλέον ο Ολυμπιακός καλείται να πάρει το μάξιμουμ στις επερχόμενες αναμετρήσεις κόντρα σε Αναντολού Εφές, Ουνικάχα Μάλαγα και Ζαλγκίρις κάουνας, ώστε να «κλειδώσει» το πολυπόθητο πλεονέκτημα έδρας ενόψει των πλέι – οφ της Ευρωλίγκα

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με σκορ εκατέρωθεν και ήδη στο πρώτο λεπτό είμαστε ισόπαλοι 3-3. Στη συνέχεια, πέρασαν δύο λεπτά, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα 7-3, αλλά η ΤΣΣΚΑ μείωσε 7-5. Ο Σπανούλης με τρίποντο έδωσε… αέρα πέντε πόντων στους Έλληνες, 10-5, με τους Ρώσους να… απαντούν άμεσα με γρήγορο 4-0 και να μειώνουν στον πόντο, 10-9 και μέχρι τα μισά της περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν τη διαφορά ξανά στους πέντε 16-11 και με τον Πρίντεζη να σκοράρει, το σκορ πήγε στους εφτά, 18-11. Ακολούθησε επιμέρους 5-0 σε ένα λεπτό για την ΤΣΣΚΑ, 18-16. Ύστερα, ο Ντε Κολό έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, 19-18 και αμέσως μετά 21-18. Με άλλα λόγια, οι Ρώσοι σε λίγα λεπτά ανέτρεψαν το μείον εφτά, σε συν τρία, με επιμέρους 10-0!! Κι όλα αυτά, λιγότερο από τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύση με τον Μιλουτίνοβ, 21-20 και αμέσως μετά προσπέρασε 22-21 και 24-21, λιγότερο από ενάμιση λεπτό. Τελικά, η περίοδος έληξε με σκορ 26-23 μπροστά οι Έλληνες!

Στη δεύτερη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ πέτυχε τρίποντο για την ισοφάριση, 26-26 κι αργότερα, με εκ νέου σουτ απ’ τα 6.75 είχαμε το 29-26. Ο Ολυμπιακός είχε «εγκλωβιστεί» στην άμυνα των παικτών του κ. Δημήτρη Ιτούδη. Δυστυχώς, οι Ρώσοι συνέχισαν να… πυροβολούν και άμεσα προηγήθηκαν με 32-26 και 34-26 με ταχύτατο 11-0 σε τρία λεπτά!!!! Οι Πειραιώτες είχαν χάσει πλήρως τη συγκέντρωσή τους και με κανέναν τρόπο δε μπορούσαν να σκοράρουν. Η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στους 10, 36-26, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει (επιτέλους δηλαδή) στόχο για το 36-29, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από πάρα πολύ ώρα ροκάνισαν στους οχτώ, 38-30. Φτάσαμε πεντέμιση λεπτά πριν το ημίχρονο, με την ΤΣΣΚΑ να «τρέχει» επιμέρους 17-4 και να προηγείται 40-30. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους εφτά, 40-33, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Επί ένα λεπτό, αμφότεροι «κόλλησαν» επιθετικά και συνάμα υπήρξαν πολλά φάουλ.

Το επιμέρους σκορ παρέμεινε υπέρ της ΤΣΣΚΑ, 17-7 και το σκορ ήταν 40-33. Πλησιάζοντας στο φινάλε του ημιχρόνου, το Ελληνικό σύνολο μείωσε στους πέντε, 40-35, με την ΤΣΣΚΑ να… απαντάει, 42-35. Οι Ρώσοι πήγαν τη διαφορά στους εννιά, 44-35, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 44-38 το τελευταίο λεπτό. Ο Πρίντεζης έριξε τη διαφορά στους τέσσερις, 44-40 κι αυτό ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, με την ΤΣΣΚΑ να «τρέχει» επιμέρους 21-14 στη δεύτερη περίοδο.
Κατά συνέπεια, σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μέτρησαν 6/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, εννιά παραπάνω ριμπάουντ και εφτά έξτρα ασιστ. Ο Ολυμπιακός απ’ την άλλη είχε 1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/8 βολές, πέντε περισσότερα ριμπάουντ και δύο ασιστ.

Με την επιστροφή των δύο συγκροτημάτων στο παρκέ, ο Μιλουτίνοβ κάρφωσε για το 44-42 και η ΤΣΣΚΑ με μία εύστοχη βολή έγραψε το 45-42. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 45-44, αλλά ο «καυτός» Ντε Κολό με τρίποντο έβαλε μπροστά τους Ρώσους με τέσσερις, 48-44 στα πρώτα τρία λεπτά. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε ακόμα και στους έξι, 50-44, με τον Ντε Κολό να είναι ασταμάτητος (20 πόντους), 6:30 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ακολούθησε φάουλ στον Σπανούλη πάνω σε προσπάθεια σουτ απ’ τα 6.75, ενώ το σκορ ήταν 52-46 και μειώσαμε σε 52-49.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν για το 54-49, στα μισά του δεκαλέπτου και ύστερα, το προβάδισμά τους έφτασε τους εφτά πόντους, 56-49, με επιμέρους 12-9. Οι Έλληνες ροκάνισαν στους πέντε, 56-51, 4:20 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και μετά, οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στους τρεις, 56-53, αλλά η ΤΣΣΚΑ απ’ τις βολές έκανε το 58-53, 3:15 για το φινάλε. Ο Πρίντεζης μείωσε εκ νέου, 58-55, με τους Ρώσους να πετυχαίνουν τρίποντο, 61-55. Στη συνέχεια, ξανά ο υπαρχηγός με γκολ-φάουλ μείωσε σε 61-58 κι αμέσως μετά, 61-60 στο τελευταίο δίλεπτο. Είχαμε κάνει την απόλυτη ανατροπή με 20-17 επιμέρους σκορ!!! Οι γηπεδούχοι αργότερα απ’ τις βολές προηγήθηκαν με τρεις, 63-60, με τον Πρίντεζη να μειώνει στον πόντο, 63-62, 1:30 για το τέλος της περιόδου. Η ΤΣΣΚΑ ανέβασε ξανά τη διαφορά στους τέσσερις, 66-62, στο τελευταίο λεπτό. Τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 69-62 υπέρ των Ρώσων, έχοντας κάνει συνολικό επιμέρους 25-22.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ με γρήγορο 6-0 πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά, 75-62, στο πρώτο λεπτό. Ο Ολυμπιακός απ’ την περιφέρεια μείωσε στους 10, 75-65, μετά από δύο λεπτά. Οι Πειραιώτες ροκάνισαν στους εφτά, 75-68, στο επόμενο λεπτό. Δυστυχώς όμως, οι Ρώσοι με γρήγορο 4-0 έκαναν το 79-68 με επιμέρους 12-6, έξι λεπτά πριν το τέλος. Η διαφορά ανέβηκε ξανά για τους γηπεδούχους, 83-74, 3:30 πριν το φινάλε. Ο Ολυμπιακός μείωσε μεν σε 85-78, 2:40 για το τέλος, όμως οι Ρώσοι διατήρησαν το προβάδισμα, 87-78 με επιμέρους 18-16. Τελικά, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα 89-81 και με συνολικό επιμέρους 20-19.