Εύκολη επικράτηση απέναντι στον ΠΑΟΚ από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου οι οποίοι καθ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού ήταν πολύ συγκεντρωμένη και έτσι ήρθε μία άνετη νίκη.

Πείσμα, εγωισμός, αντίδραση… Ήθελε να τα βγάλει ο Ολυμπιακός και το κατάφερε απέναντι στον ΠΑΟΚ θέλοντας να διαχειριστεί και τα ουκ ολίγα προβλήματά του. Οι «ερυθρόλευκοι» λοιπόν ελέγχοντας το ματς σε όλη τη διάρκειά του, όντας καταφανέστατα καλύτεροι σε όλο το ματς, επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 96-77 για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος και την Τετάρτη πάνε στη Λάρισα για το παιχνίδι με τον ΓΣΛ Φάρο.

Η ανάλυση του αγώνα…

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Δυο εντελώς διαφορετικά «πρόσωπα» είχε το πρώτο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος και χρειάστηκε δύο λεπτά για να φτιάξει διψήφια διαφορά (11-1, στο 2′). Η επιθετική πολυφωνία των «ερυθρολεύκων» και τα καλάθια του Ρόμπερτς ανέβασαν κι άλλο την απόσταση (22-7), αλλά ο ΠΑΟΚ είχε την απάντηση. Με καλή άμυνα και τρίποντα από τον Γκος, ο «Δικέφαλος» έτρεξε σερί 0-13 για το 22-20, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σουτ του Σπανούλη.

Οι φωνές του Σφαιρόπουλου για το κακό finish έπιασαν τόπο, αφού οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στο δεύτερο δεκάλεπτο βρίσκοντας σκορ με κάθε τρόπο. Οι Μάντζαρης-Παπανικολάου βρήκαν μακρινά σουτ, η διαφορά εκτοξεύτηκε (45-27 στο 15′) και οι παίκτες του ΠΑΟΚ έμοιαζαν να έχουν χάσει ξανά την αμυντική τους συγκέντρωση. Ούτε επιθετικά έβρισκε λύσεις η ομάδα του Παπαθεοδώρου και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 53-37. Aξίζει να σημειωθεί πως το ημίχρονο έκλεισε με 7/12 3π. για τους γηπεδούχους και 3/13 3π. για τους φιλοξενούμενους.

Πολύ καλύτερα μπήκε στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ που έκανε σερί 0-10 (53-47) κρατώντας τον Ολυμπιακό χωρίς πόντο για 4:23 με πολύ καλή άμυνα. Ο Ουίλτζερ έσπασε όμως το σερί με τρίποντο-φάουλ δίνοντας ανάσα στον Ολυμπιακό που βρήκε γκολ-φάουλ και από τον ΜακΛιν για το 61-47. Κάπου εκεί, η πλάστιγγα έγειρε οριστικά σε ερυθρόλευκη μεριά με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 73-55. Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς όπως αποδείχθηκε δεν μπορούσε να αλλάξει στην έκβαση του αγώνα. Η ερυθρόλευκη επικράτηση ήρθε με σκορ 96-77.

«ΚΛΕΙΔΙ» : Η άμυνα του Ολυμπιακού, πέραν του τελευταίου μέρους στο 1ο δεκάλεπτο όπου δέχτηκε ένα 13-0, ήταν καλή κρατώντας τον ΠΑΟΚ χαμηλά και στη συνέχεια ο πλουραλισμός που είχε στην επίθεση με πέντε παίκτες να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων.

MVP : Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και από τους 21 πόντους τους 16 τους πέτυχε στο 4ο δεκάλεπτο (5 ριπάουντ).

Σε καλή μέρα : Ο Γιάνις Στρέλνιεκς ήταν αρκετά καλός και τελείωσε το ματς με 13 πόντους (3/5 τρίποντα).

Σε κακή μέρα : Ο Μπόμπι Μπράουν και πάλι. Περπατάει στο γήπεδο…

Το στατιστικό : 48% τρίποντα ο Ολυμπιακός με 12/25 αλλά και 20 λάθη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 25-20, 53-37, 73-55, 96-77