Θρύλος φουλ για πρωτάθλημα

Το δεύτερο, από τα τρία βήματα, για την κατάκτηση του 36ου πρωταθλήματος της ιστορίας της έκανε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος επικράτησε με 8-5 του ΝΟ Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού, στον δεύτερο τελικό της Α1 και έκανε το 2-0 στη σειρά. Μετά την επικράτηση (8-6) στον πρώτο τελικό στο Παπαστράτειο, οι «ερυθρόλευκοι», με «όπλο» την άμυνα, διπλασίασαν τις νίκες τους επί της Βουλιαγμένης, κόντρα στην οποία προηγήθηκαν με 7-3 στο τρίτο οκτάλεπτο, φτάνοντας στο 2-0, στο δρόμο για το πρωτάθλημα. Την Τετάρτη (25/5) στον Πειραιά, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον ΝΟΒ, για τον τρίτο τελικό της Α1, με στόχο το 3-0 και την κατάκτηση του νταμπλ.

Ο Ολυμπιακός έχασε πολλές ευκαιρίες στο ξεκίνημα του ματς, αλλά δύο λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτο οκτάλεπτου, άνοιξε το σκορ (0-1), με τον Μπούσλιε από την περιφέρεια, με τη Βουλιαγμένη να ισοφαρίζει σε 1-1, στο 0:20. Στο 7:07 της δεύτερης περιόδου, ο Καπότσης έδωσε προβάδισμα (2-1) στον ΝΟΒ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, αλλά ο Θρύλος αντέδρασε άμεσα και με δύο γκολ του Φουντούλη (5:52, 4:48), έκανε το 3-2, με τον Μπούσλιε να «βρίσκει» ξανά δίχτυα, για το 4-2, στο 2:31. Στα 14 δευτερόλεπτα, ο Μυλωνάκης μείωσε για τους γηπεδούχους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 4-3 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Live streaming: Θέτιδα Βούλας – Ολυμπιακός!

Στο τρίτο οκτάλεπτο, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου πάτησε «γκάζι» και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ξέφυγε με +4 (3-7) από τη Βουλιαγμένη. Στο 4:32, ο Φουντούλης έκανε το 5-3, με τον Φιλίποβιτς να σκοράρει στην κόντρα, για το 6-3, ενώ ο Μπούσλιε, με ωραίο σουτ από την περιφέρεια, «έγραψε» το 7-3 για τον Ολυμπιακό, 1:26 πριν από το τέλος του τρίτου οκτάλεπτου. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Φουντούλης σκόραρε ένα ακόμα γκολ, έκανε το 8-4, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει τη νίκη με 8-5 κόντρα στη Βουλιαγμένη!

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-3, 0-3, 2-1

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μπούσλιε (περιφέρεια, 1:58), 1-1 Μυλωνάκης (π/π, 0:20)

2ο οκτάλεπτο: 2-1 Καπότσης (πέναλτι, 7:07), 2-2 Φουντούλης (π/π, 5:52), 2-3 Φουντούλης (π/π, 4:48), 2-4 Μπούσλιε (π/π, 2:31), 3-4 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 0:14)

3ο οκτάλεπτο: 3-5 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:32), 3-6 Φιλίποβιτς (κόντρα, 3:46), 3-7 Μπούσλιε (περιφέρεια, 1:26)

4ο οκτάλεπτο: 4-7 Καπότσης (π/π, 4:20), 4-8 Φουντούλης (περιφέρεια, 0:54), 5-8 Καπότσης (π/π, 0:11)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Γκίλλας, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 4, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 3, Μουρίκης, Κολόμβος, Χρυσοσπάθης, Φιλίποβιτς 1, Σύρμας, Μαθιόπουλος

ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 2, Αλαφραγκής, Γκιουβέτσης, Τρούλος, Πάπαριτς, Λόζινα, Καλογερόπουλος, Αρ. Χαλυβόπουλος, Καπότσης 3, Κουρούβανης, Σκουμπάκης, Λεβαντής, Καστρινάκης, Κωνσταντόπουλος