Στην Ευρώπη απόλυτος κυρίαρχος είναι ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε τον «αιώνιο» αντίπαλο, μπροστά στα έκδηλα μάτια του Δημήτρη Γιαννακόπουλου με σκορ 79-65. Κορυφαίος ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 18 πόντους και 18 ριμπάουντ (41 PIR). Εξίσου καλός και ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 18 πόντους.

Ο Ολυμπιακός (10-6), στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής για την Ευρωλίγκα, αντιμετώπιζε τον Παναθηναϊκό (7-9), στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για το πρώτο ματς του δεύτερου γύρου. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου επέστρεφε στο ΣΕΦ, ως αντίπαλος, ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος ηγήθηκε της πράσινης αποστολής και ο Ντέιβιντ Μπλατ συμπεριέλαβε τελικά τον Γιάνις Τίμα, αντί του Δημήτρη Αγραβάνη.

Γράφει ο Μιχάλης Μαχαίρας

Ο Ντέιβιντ Μπλατ επέλεξε στη βασική πεντάδα της ομάδας του τους Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, ενώ ο Ρικ Πιτίνο παρέταξε στο ΣΕΦ ως βασικούς τους Καλάθη, Λοτζέσκι, Τόμας, Παπαπέτρου και Λάσμε.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νευρικά, με αρκετά λάθη, όμως η ομάδα μας πήρε προβάδισμα +5 (9-4), με τον Ρικ Πιτίνο να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ στο ματς. Οι ερυθρόλευκοι αύξησαν τη διαφορά ακόμα και στο double-score (16-8). Παρόλα αυτά, η ομάδα των πρασίνων κατάφερε να μειώσει με ένα 6-0 σερί, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 16-14.

Δυναμίτης ξεκίνησε ο Ολυμπιακός με δύο τρίποντα από Στρέλνιεκς και Τουπάν, έστειλε εκ νέου τη διαφορά στο +8 (24-16). Το ματς ισορρόπησε, με τους πράσινους να μειώνουν, χωρίς όμως να παίρνουν το προβάδισμα. Σε αυτό το σημείο, οι Πειραιώτες πάτησαν γκάζι και αύξησαν τη διαφορά στο +12 (33-21), χάρη σε τρίποντο του Στρέλνιεκς, ο οποίος μαζί με τον Μιλουτίνοφ έκαναν θραύση. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο +16, που ήταν η μεγαλύτερη τιμή του αγώνα (41-25) και τον Μιλουτίνοφ να είχε ήδη double-double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η διαφορά έφτασε και τους 17 πόντους με το σκορ στο 46-29. Η ερυθρόλευκη άμυνα μασούσε σίδερα, δεν χάριζε τίποτα στους φιλοξενούμενους. Και 20άρα είχε το πρόγραμμα για την ομάδα του Μπλατ, που είχε σκορπίσει στους 7 ανέμους τους πράσινους. Με την Τρίτη περίοδο να τελειώνει με ένα +19 για τους Πειραιώτες.

Στην τελευταία περίοδο, από την αρχή ο Παναθηναϊκός έκανε μια ύστατη προσπάθεια να μειώσει, πραγματοποιώντας το, αφού έριξε τη διαφορά στους 14 πόντους (61-47). Όμως, οι ερυθρόλευκοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στέλνοντας τη διαφορά εκ νέου στους 21 πόντους, κάνοντας ό,τι θέλουν τον αντίπαλό τους (73-52). Το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν το τελικό σκορ, αν και ο ΠΑΟ προσπαθούσε να ρίξει τη διαφορά των πόντων, ώστε να έχουν μαξιλαράκι το +13 του ΟΑΚΑ. Το τελικό σκορ ήταν 79-65 υπέρ της ομάδας μας, φτάνοντας στη 10η νίκη στο θεσμό, βυθίζοντας τον ΠΑΟ στη βαθμολογία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 41-25, 59-40, 79-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Τουπάν 5 (1), Σπανούλης 6 (1), Μιλουτίνοβ 18 (5/8 δίποντα, 8/10 βολές, 18 ριμπάουντ, 11 κερδισμένα φάουλ, 41 ranking), Στρέλνιεκς 18 (4/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 11 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 12 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 8, Παπαγιάννης 4, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 2, Παππάς 5 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκιστ 4, Λεκαβίτσιους 10 (2/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λοτζέσκι, Καλάθης 13 (2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλεψιμο, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 8 (2), Μήτογλου 7 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/29 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 19/26 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/40 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 3/6 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη