Ο Ολυμπιακός πήρε μια νίκη με 3-0, η οποία θα μπορούσε να είχε και μεγαλύτερη έκταση, όμως κάνοντας συντήρηση δυνάμεων, απέδειξε την ανωτερότητά του απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο. Σκόρερ οι Γκιλιέρμε, Ελ Αραμπί και Καφού. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα από το «Γ. Καραϊσκάκης».

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής για τα Play off της Super League 1 περιελάμβανε το εγχώριο «El Classico», μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού. Ένα ματς «αιωνίων» πάντα έχει ενδιαφέρον και κίνητρο, ασχέτως βαθμολογικής απόστασης και στόχων της κάθε ομάδας.

Οι πράσινοι έφτασαν χωρίς κανένα πρόβλημα στο «Γ. Καραϊσκάκης» και μάλιστα με αρκετές απουσίες και νέους ποδοσφαιριστές, με την αποστολή του ΠΑΟ να συνοδεύει ο νέος πρόεδρος της Super League, Λεωνίδας Μπουτσικάρης. Στο «Γ. Καραϊσκάκης» υπήρχε ξανά αυτό το μεγάλο πανό, με πρόσωπα και φωτογραφίες από φίλους του Ολυμπιακού, το οποίο δίνει μια ιδιαίτερη και ξεχωριστή νότα στην αναμέτρηση.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τους γηπεδούχους και τον Ολυμπιακό, ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε το 4-3-3, αλλά με τρεις αλλαγές παικτών. Ο Σα ξεκίνησε στην εστία των Πειραιωτών, δεξιά στα μπακ αγωνίστηκε ο Ομάρ, ενώ αριστερά ο Τσιμίκας. Στο κέντρο της άμυνας επέστρεψε ο Σεμέδο, μαζί με τον Ουσεϊνού Μπα. Στον άξονα βρέθηκαν οι Μπουχαλάκης, Καμαρά και Γκιλιέρμε, ενώ στις πτέρυγες της επίθεσης βρέθηκαν οι Φορτούνης και Λοβέρα, αντί των Μασούρα (στον πάγκο) και Βαλμπουενά (εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού). Κορυφή της επίθεσης, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Στον «ερυθρόλευκο» πάγκο βρέθηκαν οι Αλέν, Μπρούνο, Μασούρας, Καφού, Τοροσίδης, Σισέ, Γκασπάρ, Ραντζέλοβιτς και Χασάν.

Για τον ΠΑΟ και τον Γιώργο Δώνη ξεκινάει στην εστία των «πρασίνων» ο Διούδης, ενώ στα δεξιά της άμυνας βρέθηκε ο Ανουάρ με τον Χατζηθεοδωρίδη αριστερά. Οι Κολοβέτσιος και Σέγκενφελντ βρέθηκαν στο κέντρο της άμυνας. Μπροστά τους αγωνίστηκε ο Κουρμπέλης, έχοντας δίπλα τους Δώνη και Αγιούμπ, ενώ ακριβώς μπροστά τους, βρέθηκε η τριάδα Χατζηγιοβάνη, Ζαχίντ και Μακέντα, σε ένα σύστημα 4-3-3. Στον πάγκο του Παναθηναϊκού βρέθηκαν οι Ξενόπουλος, Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Ζαγαρίτης, Καμπετσής, Κολοβός, Μπουζούκης και Θεοχάρης.

Από νωρίς τα… βάσανα για τους ΠΕΛΑΤΕΣ!

Η πρώτη επίσκεψη ήταν στα καρέ των Πειραιωτών, με τον ΠΑΟ να απειλεί μόλις στο 2’, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ και τον Κουρμπέλη να παίρνει την κεφαλιά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ολυμπιακός έκανε μια σέντρα με τον Ομάρ, όμως η άμυνα των «πρασίνων» έκοψε την τελευταία στιγμή.

Στο 5ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0, χάρη σε εκπληκτική ενέργεια του Φορτούνη, ο οποίος βρήκε τον Ομάρ, ο τελευταίος έκανε τη σέντρα, η άμυνα του ΠΑΟ δεν μπόρεσε να διώξει. Ο Λοβέρα πάσαρε στον Γκιλιέρμε, με τον βραζιλιάνο να κάνει μια ντρίπλα και να σουτάρει, κάνοντας το 1-0 στην αναμέτρηση.

Στα επόμενα λεπτά, η ομάδα του Δώνη προσπάθησε να ανασυνταχθεί, αλλά οι Πειραιώτες είχαν την πρωτοβουλία κινήσεων. Στο 18’ της αναμέτρησης, σε μια βαθιά μπαλιά προς το Χατζηγιοβάνη από αριστερά, ο Σα αρχικά απομάκρυνε με τις γροθιές, όμως ο εξτρέμ του ΠΑΟ δοκίμασε ένα σουτ, το οποίο πήγαινε προς την εστία του Θρύλου, αλλά ο Μπα έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή, σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά το 20′, ο Ελ Αραμπί έδρασε, ως γνωστός δολοφόνος που είναι, όταν ο Φορτούνης συνδυάστηκε με τον Μπουχαλάκη, ο Έλληνας μέσος πάσαρε με μία στον Ομάρ, ο οποίος κι εκείνος έδωσε στον Μαροκινό, ο οποίος σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, νικώντας τον Διούδη και κάνοντας τα τέρματα του Θρύλου δύο.

Στα επόμενα λεπτά, ο ΠΑΟ αρχικά είδε τον Χατζηθεοδωρίδη να λαμβάνει την κόκκινη κάρτα, όμως ο Σιδηρόπουλος πήγε στο VAR και άλλαξε το χρώμα της κάρτας σε κίτρινη, κρατώντας μέσα τον παίκτη των «πρασίνων». Παρόλα αυτά, η ομάδα του Μαρτίνς ήταν ανώτερη σε κάθε επίπεδο, από εκείνη του Δώνη.

Λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο Καμαρά πήρε μια κεφαλιά, έπειτα από μια σέντρα από τα αριστερά, στέλνοντας όμως την μπάλα εκτός εστίας του Διούδη. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 3′.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ελ Αραμπί έχασε τρομερή ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν μετά από σέντρα του Τσιμίκα, πήρε μια κεφαλιά, όμως η μπάλα πήγε πάνω από την εστία του Έλληνα κίπερ του ΠΑΟ. Ο Θρύλος δε σταμάτησε εκεί όμως, αφού και πάλι έχασε τρομερή ευκαιρία για το 3-0, με τον Λοβέρα στο 45+3, μετά από σουτ του νεαρού παίκτη. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το 2-0 υπέρ του Θρύλου…

Είχε λύσει τον «γόρδιο δεσμό» από νωρίς, ήρθε η ΤΡΙΑΡΑ στον ΠΕΛΑΤΗ!

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Κολοβός πέρασε στο ματς, αντί του Ζαχίντ. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Μαρτίνς πέρασε τους Καφού και Χασάν, αντί των Γκιλιέρμε και Ελ Αραμπί.

Το δεύτερο μέρος ήταν αρκετά φτωχό από φάσεις. Μάλιστα, στο 72ο λεπτό της συνάντησης, ο Δώνης πέρασε στον αγώνα και τον Μπουζούκη, αντί του Αγιούμπ. Είχε προηγηθεί και «τάιμ άουτ» ξεκούρασης για τις δύο ομάδες.

Λίγες στιγμές μετέπειτα, ήταν σειρά του Ολυμπιακού να περάσει ακόμη δύο παίκτες, με τον Ομάρ να δίνει τη θέση του στον Μασούρα και του Λοβέρα ο Γκασπάρ.

Τη θέση του Χατζηθεοδωρίδη πήρε ο Ζαγαρίτης στο 80ο λεπτό του ματς. Οι δύο ομάδες δεν είχαν κάποια κλασική ευκαιρία. Πέντε λεπτά πριν το 90λεπτο, ο Μπρούνο πέρασε στη θέση του Μαντί Καμαρά, και για τον ΠΑΟ ο Καμπετσής πέρασε στη θέση του Ανουάρ. Σίγουρα ένα δεύτερο μέρος, όχι όπως το πρώτο… Στο 88′ ο Ολυμπιακός έκανε μια καλή αντεπίθεση, όμως Χασάν και Φορτούνης δεν την εκμεταλλεύτηκαν.

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 5′, με τον Ολυμπιακό να αποδεικνύει σε μεγάλο βαθμό την ανωτερότητά του. Στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 1ο λεπτό, ο Καφού έκανε το 3-0 για την ομάδα μας.

Όμως, κράτησε δυνάμεις για τη συνέχεια, γι’ αυτό και το δεύτερο μέρος δεν ήταν τόσο έντονο, όσο το πρώτο από την ομάδα μας.

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας)
4ος: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
VAR: Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας)
AVAR: Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Λοβέρα, Αραμπί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Χατζηθεοδωρίδης, Ανουάρ, Δώνης, Ζαχίντ, Αγιούμπ, Μακέντα, Χατζηγιοβάνης.