Ελλάδα με μαγκιά και πανάξια έφυγε για τους «8» και πλέον βαδίζει για μεγάλα πράγματα στο Ευρωπαϊκό η οποία νίκησε και την Ρουμανία με 14-7

Για ένα ημίχρονο ήταν πολύ κακή, άλλα μόλις ήρθαν τα δύσκολα η Εθνική μας ομάδα Υδατοσφαίρισης των Ανδρών ήταν αυτήν που έπρεπε! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 14-7 της Ρουμανίας στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Βουδαπέστη και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Κροατία την Τετάρτη (22/1) και ώρα 21:30 αν δεν αλλάξει κάτι στο πρόγραμμα του τουρνουά.

Η Εθνική μας βρέθηκε να χάνει με 4-1 στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και με 5-4 στη λήξη του πρώτου μισού, όμως χάρη σε ένα σερί 6-0 στη διάρκεια της τρίτης περιόδου έδιωξε τις όποιες αμφιβολίες υπήρξαν για το ποιος θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς που σημείωσε έξι γκολ κάνοντας συνολικά μεγάλη εμφάνιση, ενώ καθοριστικός στην αντεπίθεση του τρίτου οκταλέπτου της ελληνικής ομάδας ήταν ο «Ρουμάνος» (αγωνίζεται στη Στεάουα Βουκουρεστίου, πρωταθλήτρια ομάδα της χώρας) Μάριος Καπότσης που πέτυχε σε εκείνο το διάστημα δύο γκολ και έδωσε μία ασίστ στο Γούνα που σκόραρε για το 5-7. Χαρακτηριστικό είναι πως η Εθνική μας βελτίωσε πάρα πολύ την άμυνα στο δεύτερο μισό του αγώνα με τον Κωνσταντίνο Γαλανίδη να ανεβάζει κατάκόρυφα την απόδοσή του, βοηθούμενος και από τα μπλοκ των Ελλήνων παικτών. Από την άλλη, η Ρουμανία του Σάκη Κεχαγιά άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις για ένα ημίχρονο, όμως όταν τα πράγματα δυσκόλεψαν δεν είχε απαντήσεις. Πλέον, η Εθνική μας καλείται να μπει στο παιχνίδι με τον Κροατία όπως ακριβώς τελείωσε την αναμέτρηση με τους Ρουμάνους, αν θέλει να βρεθεί στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Εθνική μας είχε  τον τίτλο του φαβορί της αναμέτρησης και προηγήθηκε με γκολ του Κολόμβου που πήρε ριμπάουντ από απόκρουση του Τικ. Όμως, η συνέχεια ήταν εφιαλτική για την ελληνική ομάδα στο πρώτο οκτάλεπτο, αφού οι Ρουμάνοι βρήκαν γκολ με τα βασικά τους επιθετικά όπλα (Νεγκρεάν, Γκεόργκε και Πριοτεάσα) και προηγήθηκαν με 3-1. Η Εθνική μας από τη μεριά της δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα των Ρουμάνων και τον τερματοφύλακα Τικ που πραγματοποίησε μερικές σπουδαίες επεμβάσεις σε προσπάθειες των Βλαχόπουλου, Γούνα και Φουντούλη. Μάλιστα, οι Ρουμάνοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία σε διπλό παραπάνω ώστε να διευρύνουν το προβάδισμά τους στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα του Σάκη Κεχαγιά να κάνει το 4-1 με γκολ του Οάντα και κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση της ελληνικής ομάδας. Αρχικά ο Γενηδουνιάς σε δεύτερη επίθεση μετά από απόκρουση του Τικ σε προσπάθεια του Μουρίκη έκανε το 4-2, ενώ στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης από θέση 1 με προσωπική ενέργεια μείωσε σε 4-3. Ο Γκεοργκέσκου σκόραρε σε παραπάνω για τους Ρουμάνους (5-3), ενώ στη συνέχεια τα σουτ των Γούνα και Καπότση δε βρήκαν στόχο. Η ελληνική ομάδα έβγαλε την άμυνα σε λιγότερο και στη συνέχεια, αφού έχασε επίθεση σε παραπάνω σκόραρε με τον Γενηδουνιά, μειώνοντας σε 5-4. Μάλιστα, πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Μουρίκης κέρδισε πέναλτι, όμως ο Τικ είχε την απάντηση στην εκτέλεση του Βλαχόπουλου.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης εμφανίστηκε η…πραγματική Εθνική ομάδα κλειδώνοντας το φάντασμα του πρώτου μέρους στα αποδυτήρια. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν καταιγιστικό. Αρχικά ο Γούνας ισοφάρισε σε παίκτη παραπάνω, ενώ στη συνέχεια ο Καπότσης σκόραρε από το 2 για το πρώτο ελληνικό προβάδισμα μετά το 1-0. Η έξοχη ενέργεια του περιφερειακού της Στεάουα έφερε γκολ πάρε – βάλε για τον Γούνα που έγραψε το 7-5 πανηγυρίζοντας. Από εκεί και πέρα η Εθνική μας απέκτησε ψυχολογία και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων. Ο Γενηδουνιάς έγραψε το 8-5 σε κόντρα αναγκάζοντας τον Σάκη Κεχαγιά να καλέσει τάιμ άουτ. Όμως, αυτό δεν άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης. Αντίθετα, ο Καπότσης με νέο εξάμετρο και στη συνέχεια ο Παπαναστασίου σε κόντρα έκαναν το 10-5 για την ελληνική ομάδα στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Τα πάντα είχαν κριθεί μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με την ελληνική ομάδα να διευρύνει το προβάδισμά της χάρη σε τέρματα των Γενηδουνιά (2), Παπαναστασίου και Μουρίκη που έγραψαν το τελικό 14-7.

Ρουμανία – Ελλάδα 7-14 (3-1, 2-3, 0-6, 2-4)

Ρουμανία (Σάκης Κεχαγιάς): Τικ, Ράντου 1, Νεγκρεάν 2, Γκεόργκε 1, Αντίπα, Πριοτεάσα 1, Γκεοργκέσκου 1, Φουλέα, Γκεργκελίφι, Οάντα 1, Γκίμπαν, Βάντσικ, Αμπρουντάν

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 6, Σκουμπάκης, Καπότσης 2, Φουντούλης, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γούνας 2, Βλαχόπουλος, Γαλανίδης