Η Ελλάδα επιβλήθηκε εύκολα με 2-0 επί της Νέας Ζηλανδίας στο φιλικό με πρωταγωνιστές τους Κωνσταντέλια και Γιακουμάκη.

Η εθνική ομάδα με καλή εμφάνιση κέρδισε τη Νέα Ζηλανδία με σκορ 2-0 στο γήπεδο της Ριζούπολης, κάνοντας μια καλή «προπόνηση» εν’όψει του παιχνιδιού απέναντι στους «τρικολόρ» (21/11 21:45) για τον τελευταίο αγώνα του 2ου ομίλου της φάσης των προκριματικών του Euro.

Η Ελλάδα μπήκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο από την αρχή του αγώνα, έχοντας δοκάρι στο 6ο λεπτό από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα ενώ μόλις ένα λεπτό μετά ο Γιακουμάκης αστόχησε σε κοντινό σουτ. Στο 10′, ο Γιάννης Κωνσταντέλιας άνοιξε το σκορ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, πετυχαίνοντας μάλιστα το πρώτο του γκολ με το εθνόσημο στην πρώτη του εμφάνιση ως βασικός. Πέτυχε ένα όμορφο γκολ από σέντρα-σουτ που μπέρδεψε τον τερματοφύλακα της Νέας Ζηλανδίας.

Μετά το γκολ, οι φιλοξενούμενοι είχαν δυο ευκαιρίες που όμως δεν απείλησαν τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο. Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε στο 29ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Τσιμίκα, κεφαλιά του Κουρμπέλη και… «ριμπάουντ» του Γιακουμάκη με προβολή έγινε το 2-0.

Η Εθνική έχασε ευκαιρίες για τρίτο γκολ μέχρι και τη λήξη του πρώτου μέρους, όμως ο ρυθμός έπεσε κατά πολύ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Πογέτ να κάνει αρκετές αλλαγές και συντήρηση δυνάμεων για την αναμέτρηση με την Γαλλία το βράδυ της Τρίτης.

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (70′ Μπουχαλάκης), Μάνταλος (90′ Τζαβέλλας), Μπακασέτας, Μασούρας (57′ Πέλκας), Κωνσταντέλιας (57′ Φούντας), Γιακουμάκης (57′ Παυλίδης)

Νέα Ζηλανδία (Ντάρεν Μπέιζλι): Γουόουντ, Κακάτσε, Σμιθ, Μπίντον (83′ Σούρμαν), Μπελ (71′ Λιούις), Γκάρμπετ (71′ Τσάμπνες), Πέιν, Στάμενιτς, Σινγκ (62′ Τζαστ), ΜακΚόουατ (83′ Μάτα), Γουντ (46′ Γουέιν)