Η Ελλάδα άγγιξε μία επική νίκη κόντρα στη Γαλλία, αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι έκλεισε με ισοπαλία (2-2) τον όμιλό της και πλέον θα τα δώσει όλα τα προκριμματικά για ένα εισιτήριο στο Euro.

Σε μια σπουδαία βραδιά στην «OPAP Arena», στο φινάλε των προκριματικών του Euro, Ελλάδα και Γαλλία πρόσφεραν θέαμα στους Έλληνες φιλάθλους και αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2. Μπακασέτας και Ιωαννίδης τα γκολ της Εθνικής.

Βαθμολογικά αδιάφορο το ματς, αλλά μόνο αδιάφορες δεν εμφανίστηκαν στο τερέν η Ελλάδα και η Γαλλία, με την Εθνική μας ομάδα να κοντράρει στα ίσια τους «τρικολόρ» και να δείχνει ικανή να πάρει ακόμα και τη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Γάλλους να ανοίγουν το σκορ στο 42’ με τον Κόλο Μουανί που πλάσαρε δυνατά από πλάγια θέση. Νωρίτερα, στο 33’, ο Γκριεζμάν είχε δοκάρι, όπως και μια πολύ καλή ευκαιρία στο 15’.

Στην επανάληψη η Εθνική μπήκε πολύ δυναμικά και «έστειλε μήνυμα» με τον Ιωαννίδη στο 52’ που πλάσαρε λίγο άουτ.

Το πάλεψε η Ελλάδα, αλλά…

Από το 56’ ως το 61’, η κατάμεστη «OPAP Arena» πήρε «φωτιά». Αρχικά με τον Μπακασέτα που ισοφάρισε με έναν «κεραυνό» έξω από τη μεγάλη περιοχή. Εν συνεχεία με τον Ιωαννίδη έδωσε προβάδισμα 2-1 στην Εθνική ομάδα μας με ωραίο σουτ. Αυτό έπειτα από ιδανική πάσα του Γιαννούλη.

Οι Γάλλοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 74’ με ένα εκπληκτικό μακρινό σουτ του Φοφανά που ήταν αδύνατο να βγάλει ο Βλαχοδήμος. Οι εντυπωσιακές προσπάθειες του Εμπαπέ στο 89’ και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, βρήκαν αμφότερες το δοκάρι και το σκορ δεν άλλαξε.

Η Εθνική μας, χάρισε στους Έλληνες φιλάθλους ένα υπέροχο φινάλε στα προκριματικά του Euro όπου κατετάγη 3η στον όμιλό της, με το βλέμμα πλέον να στρέφεται στα μπαράζ του Μαρτίου κόντρα στο Καζακστάν.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρότα (85’ Σάλιακας). Ρέτσος, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Μπουχαλάκης, Γαλανόπουλος (66’ Αλεξανδρόπουλος). Μπακασέτας (85’ Κωνσταντέλιας), Γιαννούλης, Μασούρας (77’ Παυλίδης). Ιωαννίδης (77’ Ζέκα).

ΓΑΛΛΙΑ: Σαμπά, Κουντέ (64’ Κλος), Σαλιμπά, Λ. Ερναντές (85’ Ντισασί), Τ. Ερναντές, Φοφανά, Ραμπιό, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (64’ Κομάν), Κολό Μουανί (64’ Εμπαπέ), Ζιρού (70’ Μ. Τιράμ).