Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα άνετο βράδυ κόντρα στη Λάρισα, την οποία νίκησαν με 89-61 σε φιλική αναμέτρηση για το «Monday’s Game Night Against COVID-19»

Ο Ολυμπιακός υποδεχόταν τη Λάρισα στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης για το «Monday’s Game Night Against COVID-19». Οι Πειραιώτες είχαν ένα εύκολο βράδυ, καθώς επικράτησαν με 89-61 και είχαν τα… νιάτα τους λάμπουν στο νικηφόρο παιχνίδι με την ομάδα της Θεσσαλίας.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παράταξε στο παρκέ με τους Νικολαΐδη, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Ζαν Σαρλ και Μάρτιν.

Οπαδός έβρισε τον Μπαρτζώκα, επενέβη ο Πανανικολάου! (video)

Με σφιχτή άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο ματς, με τον Θρύλο να προηγούνταν με 7-2 στο 4′. Ωστόσο, η Λάρισα με ένα σερί 9-0 κατάφερε να προηγηθεί με 9-11, παρότι βρέθηκε στο -7 (9-2). O Ολυμπιακός πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με δύο εύστοχες βολές του ΜακΚίσικ για το 17-16, αλλά ο Καμάρας με ένα buzzer-beater τρίποντο διαμόρφωσε το 17-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, που βρέθηκε στο +5 (29-24), στο 15′. Από εκεί και έπειτα η ομάδα του Πειραιά ήλεγξε το παιχνίδι και δεν έτρεξε στο παρκέ, κάνοντας διαχείριση. Με αυτό τον τρόπο, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 42-33 με δύο εύστοχες βολές του Χρηστίδη. Η διαφορά του Θρύλου αύξησε το προβάδισμά του στους 15 πόντους (48-33) με το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» κινήθηκαν σε αργό τέμπο, με τους Κολοβέρο, Νικολαϊδη και Χαραλαμπόπουλο να προσφέρουν λύσεις για τον Ολυμπιακό στο επιθετικό. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα από την ομάδα της Λάρισας και πολύ εύκολα διατήρησε το προβάδισμα που είχε χτίσει, με τον Θρύλο να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο με 70-52.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει κατά πολύ το προβάδισμά του. Η διαφορά ξέφυγε από τα φυσιολογικά επίπεδα και έφτασε τους 28 πόντους (81-53), στο 36′, γεγονός που είχε να κάνει και με το ότι η Λάρισα είχε αρκετές απουσίες ξένων παικτών. Έτσι, ο Θρύλος είχε ένα εύκολο βράδυ, στο οποίο νίκησε με 89-61 την ομάδα της Θεσσαλίας.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 48-33, 70-52, 89-61